Problemy z eksmisją

  Problemy z eksmisją

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Aż 20 procent najemców mieszkań komunalnych nie płaci czynszu.
  W Kamiennej Górze komornik eksmitował na bruk 6-osobową rodzinę - czwórkę dzieci z rodzicami. Domagał się tego nowy właściciel ich mieszkania, które komornik zlicytował za długi. Rodzina błąka się po znajomych. Każdy śpi w innym mieszkaniu.

  Z kolei wczoraj w Jeleniej Górze miała być eksmitowana Anna Hudoń z trójką dzieci. Komornik wstrzymał się jednak, gdy zmierzył powierzchnię pokoju w lokalu socjalnym, który miasto zaproponowało kobiecie.
  - Okazało się, że pokój był o 2 metry za mały. Na osobę musi być 5 metrów kwadratowych - tłumaczy Anna Hudoń. Do czasu znalezienia nowego lokum pozostanie w dotychczas zajmowanym mieszkaniu. Przyznaje, że z powodu trudnej sytuacji materialnej nie płaci czynszu od lat. Zadłużenie sięga już 60 tys. zł. To był powód, dla którego zakład gospodarki lokalowej skierował do sądu sprawę o eksmisję.

  Praktycznie codziennie komornicy przeprowadzają eksmisje. Tylko w ubiegłym roku dolnośląskie sądy skierowały na wokandę 1200 takich spraw. Połowa z nich zakończyła się niekorzystnie dla najemców, bowiem właściciel lokalu może oddać sprawę do sądu już po 3 miesiącach, od chwili, gdy lokator przestaje płacić czynsz.

  - Gdybyśmy trzymali się tylko litery prawa, to w samej Legnicy musielibyśmy wypowiedzieć umowy aż dla 1900 rodzin - przyznaje Ryszard Lisiecki, dyrektor ZGM w Legnicy. I dodaje, że ich zaległości czynszowe wynoszą aż 18 milionów złotych.
  Eksmitowanie tak dużej ilości osób jest praktycznie niemożliwe, bo żadne miasto nie ma wystarczającej liczby lokali socjalnych. Samorządy Wałbrzycha, Legnicy i Jeleniej Górze mają jedynie po kilkaset mieszkań socjalnych i prawie wszystkie są zajęte.

  - Z tego powodu egzekucja wyroków eksmisyjnych jest niezwykle trudna - przyznaje Tomasz Kinastowski, rzecznik wrocławskiej Izby Komorniczej.
  Od niedawna praktycznie nie ma możliwości przeprowadzania eksmisji na bruk. Gmina lub inny właściciel mieszkania muszą wskazać lokal socjalny albo tymczasowy, w którym mogłyby zamieszkać eksmitowane osoby. Gminy nie mają takich lokali, a komornicy nie mogą eksmitować ludzi na bruk. Właściciel mieszkania chciałby nim swobodnie dysponować, jednak nie może, bo ktoś w nim mieszka. I kółko się zamyka.

  Niespójność przepisów dotyczących eksmisji powoduje, że komornicy przeprowadzają je niekiedy na własną odpowiedzialność.
  - Zdarza się również, że eksmisji nie przeprowadzamy, jeśli przemawiają za tym względy czysto ludzkie - przyznaje Kinastowski.
  Sprawą niespójnych przepisów zajął się m.in. rzecznik praw obywatelskich, do którego co miesiąc trafia kilka tysięcy spraw. Duża część z nich dotyczy właśnie problemów z eksmisją.

  Interwencję w Sejmie zapowiada również dolnośląski poseł PO, Roman Brodniak.
  - Przepisy muszą być jasne, czytelne. Nie można ich interpretować na różne sposoby. Zajmę się tą sprawą jak najszybciej - deklaruje poseł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama