Region: Szybki rozwój Dolnego Śląska to wzrost...

  Region: Szybki rozwój Dolnego Śląska to wzrost zapotrzebowania na prąd

  Tomasz Targański

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Gospodarka Nasze województwo jest zaopatrywane w energię elektryczną głównie przez Elektrownię Turów i Elektrociepłownię Kogeneracja we Wrocławiu.
  Województwo dolnośląskie przeżywa intensywny rozwój. Nawet mimo ostatniego spowolnienia, wzrost gospodarczy w naszym regionie jest wyższy niż w całym kraju. Wiąże się to z rosnącym zapotrzebowaniem na energię. Dlatego też kwestia bezpieczeństwa w tym sektorze staje się podstawowym warunkiem zrónoważonego rozwoju.

  Raport "Strategia energetyczna województwa dolnośląskiego" stwierdza, że bezpieczeństwo energetyczne dla naszego regionu jest zapewnione. Zaopatrzenie w energię elektryczną spoczywa na elektrowni Turów oraz dysponującą znaczną mocą elektrociepłowni "Kogeneracja". Ponadto energię wytwarzają także niewielkie elektrownie wodne i przemysłowe. W związku z tym powstająca na Dolnym Śląsku energia tylko częściowo zużywana jest na miejscu.

  - Na dziś możemy być spokojni. Jeśli chodzi o energię elektryczną, to jesteśmy zabezpieczeni. Planujemy inwestycje w nowe sieci przesyłowe, a obecna jest modernizowana. W trosce o zwiększenie bezpieczeństwa planujemy budowę połączenia zapasowego między Wrocławiem a Opolem - mówi Mieczysław Ciurla, dyrektor wydziału rozwoju gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

  Dolny Śląsk jest zaopatrywany w energię elektryczną przez jedno przedsiębiorstwo. Jest to EnergaPro, należąca do Grupy Energetycznej Tauron. Władze samorządowe starają się wcielać w życie zasadę TPA, polegającą na udostępnieniu infrastruktury sieciowej stronom trzecim w celu dostarczenia usług klientom. Zadaniem TPA jest ułatwianie wprowadzenia w życie zasady demonopolizacji rynku. "Strategia energetyczna województwa dolnośląskiego" mówi, że praktyka wskazuje, iż podmiotów korzystających z zasady TPA jest na Dolnym Śląsku niewiele i nic nie wskazuje na to, by ich ilość miała znacząco wzrosnąć. Powody takiego stanu rzeczy to m.in. brak doświadczenia w pokonywaniu przeszkód proceduralnych przy zmianie dostawcy i nieopłacalność tego działania. Zmiana dostawcy z EnergiiPro na innego nie byłaby opłacalna.

  - Nowi dostawcy będą się pojawiać, jest to jednak kwestia kilku lat. Poza tym ewentualna zmiana operatora zależy od klienta, a stawki ustala Urząd Regulacji Energetyki. Sytuacja na Dolnym Śląsku pod tym względem nie odbiega od innych województw, które w energię również zaopatruje jeden dominujący dostawca- tłumaczy Mieczysław Ciurla. Dolny Śląsk jest zaopatrywany w energię elektryczną przez jedno przedsiębiorstwo

  Na Dolnym Śląsku są sprzyjające warunki do wytwarzania energii. Nasz region jest bowiem bogaty w surowce.

  Należy tu wymienić złoża węgla brunatnego eksploatowane przez elektrownię Turów, a także węgiel brunatny odkryty w okolicy Legnicy. O tych złożach wspomina cytowany już raport "Strategia energetyczna woj. dolnośląskiego". Stanowią one rezerwę energetyczną dla projektowanej na tym obszarze wielkiej elektrowni cieplnej, korzystającej z najnowszych technologii spalania węgla.
  Istotny staje się również problem energetyki opartej na węglu wobec konkurencji ze strony elektrowni wiatrowych czy opartych na biomasie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dolny śląsk zastępuje górny w samodegradacji

   ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 61

   zamist nowoczesnych technologii spalanie najgorszego rodzaju węgla z maksymalną ilością odpadów

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama