Ważne
  W Jeleniej Górze rusza budowa Focus Mall

  W Jeleniej Górze rusza budowa Focus Mall

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Nareszcie. Po latach oczekiwań, protestów i przekładania terminów rozpoczęła się budowa galerii handlowej na dawnym targowisku przy ul. Kilińskiego.
  Inwestorem jest reprezentująca brytyjski kapitał firma Parkridge Retail. W ciągu 18 miesięcy w miejscu szpecącego centrum miasta placu ma powstać galeria Focus Mall. Inwestor zobowiązał się nie tylko do wybudowania tego obiektu. Ma też wykonać prace na ulicach wokół galerii. Ich wartość wyniesie 3 mln zł. Teren wokół galerii będzie ładny i zadbany.

  - Inwestor ma przebudować kamienne schodki, czyli zejście z ul. 1 Maja - mówi Jerzy Lenard, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. - Ponadto utworzy parking na obecnie nieutwardzonym placu obok Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Zobowiązał się też do budowy mostu z osiedla Robotniczego przez kanał Młynówka oraz do zbudowania łącznika z ulicą Kilińskiego - wylicza wiceprezydent.


  Jeśli Parkridge spełni deklaracje, miasto nie będzie domagało się 1,5 mln zł kary, która obciąża hipotekę gruntu. Kiedy przed laty gmina sprzedawała tę nieruchomość polsko-niemieckiej spółce Atlant-Polska, zobowiązała się ona, że na wiosnę 2002 roku centrum handlowe będzie gotowe. Po przekroczeniu terminu spółka miała zapłacić karę. Miasto nie dostało jednak pieniędzy. Plac z obciążeniem na hipotece przejął cztery lata temu brytyjski inwestor.

  Jeśli Parkridge spełni deklaracje, miasto nie będzie domagało się 1,5 mln zł karyFirma Parkridge też miała kłopoty z rozpoczęciem inwestycji. Pierwotnie planowała budowę w 2008 roku. - Wstrzymaliśmy wówczas tę inwestycję ze względu na kryzys - wyjaśniała nam Patrycja Wojciechowska, przedstawiciel inwestora.

  Teraz jednak prace ruszyły. Na razie nie wyglądają spektakularnie, bo ekipy, zanim zaczną wznosić obiekt, muszą przełożyć podziemne instalacje. Uporządkować sieci: energetyczne, kanalizacyjne, gazowe i wodne. Teren muszą przebadać też archeolodzy. Plac na Kilińskiego niegdyś znajdował się poza miejskimi murami. Był częścią przemysłowej dzielnicy miasta. Według specjalistów, mogą pojawić się ciekawe odkrycia, bo nigdy wcześniej ten teren nie był badany.

  Jesienią galeria ma zacząć podnosić się z fundamentów. To będzie pierwszy taki obiekt w mieście. Prócz prawie 90 sklepów pomieści podziemny parking, restauracje i kilkusalowe, nowoczesne kino, którego teraz bardzo jeleniogórzanom brakuje.

  - Już straciłam nadzieję, że ta galeria powstanie - mówi zadowolona Julia Kwiatek, 22-latka z Jeleniej Góry. - Do tej pory na zakupy jeździłam do Wrocławia. Ale gdy powstaną galerie, to będzie w czym wybierać. Liczę też na drugą galerię przy ul. Jasnej oraz nowy sklep, który ma powstać na Zabobrzu - dodaje pani Julia.

  Według umowy z miastem, Parkridge miało zakończyć prace przy Focus Mall do końca tego roku. Jednak ze względu na wcześniejsze przesunięcia, ten termin na pewno nie jest realny.

  Przedstawiciele miasta zapewniają jednak, że jeśli prace przy budowie galerii będą systematycznie postępowały, to gotowi są przesunąć termin.

  Puste place powoli znikają z centrum Jeleniej Góry. Galeria na Jasnej jest prawie gotowa

  Dużo wcześniej, bo już w październiku tego roku, zostanie otwarta inna galeria w centrum Jeleniej Góry. Pasaż Grodzki przy ulicy Jasnej będzie pełnił funkcję mieszaną: handlową, usługową i mieszkaniową, z przewagą funkcji handlowej. Przy całkowitej powierzchni 10,5 tys. mkw., powierzchnia handlowa zajmie 5,5 tys. mkw. Znajdzie się na niej ponad 30 sklepów i punktów usługowych oraz kawiarnie i restauracje. Wewnątrz inwestor chce znaleźć miejsce do ekspozycji reliktów z wykopalisk archeologicznych. Podziemny parking zmieści 70 aut. Wartość inwestycji wynosi 45 mln złotych.

  Nie ma co liczyć na szybkie rozpoczęcie budowy galerii na osiedlu Zabobrze. Jelenia Góra toczy sądowy spór z inwestorem. Projekt odbiega od wstępnych ustaleń. Uzgadniano z inwestorem, że oprócz funkcji handlowej będzie to centrum kulturalno-rozrywkowe dla mieszkańców Zabobrza. W projekcie ta funkcja została ograniczona.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pozytywne zmiany w stolicy Karkonoszy

   Hubertus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   Prezydentowi Jeleniej Góry udaje się coraz więcej spraw załatwiać, ale jak wieść gminna niesie -wcale nie cieszy to wierchuszki dolnośląskiej PO. Może dlatego ,że na prezydenta Jeleniej Góry...rozwiń całość

   Prezydentowi Jeleniej Góry udaje się coraz więcej spraw załatwiać, ale jak wieść gminna niesie -wcale nie cieszy to wierchuszki dolnośląskiej PO. Może dlatego ,że na prezydenta Jeleniej Góry łaskawym okiem spogląda DŚ XXI. Czy Jelenia dalej będzie w rękach PO, czy " niezależnych", okaże się jesienią. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo