Piłka ręczna: Zagłębie Lubin przegrało w finale mistrzostw Polski.

Paweł Pluta
Po raz szósty w historii Zagłębie zostało wicemistrzem Polski
Po raz szósty w historii Zagłębie zostało wicemistrzem Polski Mirosław Trembecki
Po sobotniej porażce z SPR Lublin Bożena Karkut, trener Zagłębia, mówiła: - Wynik mówi sam za siebie. Jeżeli się dobrze zaczyna i nie włączy się instynkt kilera, to tak to się kończy. Dziewczyny muszą teraz zobaczyć z boku to, co grały. Jutro nasza ostatnia szansa. Nie możemy kalkulować, musimy walczyć.

Niestety, w niedzielę lubinianki walczyły, ale gdzieś do 50 minuty. To za mało. Od pierwszych minut na prowadzeniu był zespół mistrzyń Polski. Jednak Zagłębie nie pozwoliło SPR na więcej niż 1, 2 bramki przewagi. W drugiej połowie rywalizacja przebiegała podobnie. Jeszcze w 48 min SPR wygrywał różnicą trzech bramek i wszystko było do odrobienia. Tak się jednak nie stało. Najstarszy wiekiem i najbardziej utytułowany zespół w lidze nie wypuścił szansy i dobił Zagłębie, wygrywając w 57 min 25:19. Szkoda, bo to przecież podopieczne Bożeny Karkut zajmowały po sezonie zasadniczym pierwsze miejsce w tabeli, a tak po raz szósty w historii lubinianki muszą się zadowolić srebrnymi medalami mistrzostw Polski.

Sobotnie spotkanie obu drużyn zaczęło się dobrze dla Zagłębia. Lubinianki prowadziły dość szybko, wyszły na prowadzenie 3:1 i mniej więcej taką przewagę utrzymywały przez pierwszy kwadrans spotkania. Jednak mistrzynie Polski doprowadziły do remisu, a kilka minut później objęły prowadzenie.

Jak się później okazało, od tego momentu SPR Lublin zaczął systematycznie powiększać dystans. Zagłębie nie mogło sobie poradzić ze szczelną obroną gospodyń. Te natomiast wyprowadzały kontrę za kontrą i w 29 min wygrywały już różnicą sześciu bramek (17:11). Po przerwie lubinianki popełniały więcej błędów, a mistrzynie Polski bezlitośnie to wykorzystywały, powiększając przewagę. Tylko dobrze spisującej się w bramce Natalii Ćwirko lubinianki zawdzięczają to, że nie przegrały wyżej.

Trzeci mecz finałowy - 8 maja

SPR Lublin - Zagłębie Lubin 34:23 (17:12)

SPR: Sadowska, Jurkowska - Majerek 7, Repelewska 6, Skrzyniarz 6, Puchacz 5, Małek 2, Marzec 2, Wojdat 2, Wojtas 2, Rukaite 1, Danielczuk 1, Wolska.

Zagłębie: Ćwirko, Maliczkiewicz, Czarna - Byzdra 6, Pielesz 5, Załęczna 3, Semeniuk 3, Obrusiewicz 3, Kordić 2, Ciepłowska 1, Piekarz, Jacek, Jochymek.

Czwarty mecz finałowy - 9 maja

SPR Lublin - Zagłębie Lubin 27:23 (13:12)

SPR: Sadowska, Jurkowska - Majerek, Repelewska, Skrzyniarz, Puchacz, Małek, Marzec, Wojdat, Wojtas, Rukaite, Danielczuk, Wolska.

Zagłębie: Ćwirko, Maliczkiewicz, Czarna - Byzdra, Pielesz, Załęczna, Semeniuk, Obrusiewicz, Kordić, Ciepłowska, Piekarz, Jacek, Jochymek.

Stan rywalizacji do trzech zwycięstw 3-1 dla SPR, który został mistrzem Polski.

O 3. miejsce: Vistal Łączpol Gdynia - Piotrcovia Piotrków Tryb. 34:27 (18:15). Stan rywalizacji do trzech zwycięstw: 2-1 dla Vistalu. Czwarty mecz 10 maja w Gdyni.
O 5. miejsce: Start Elbląg - Zgoda Ruda Śląska 31:32 (15:16). Rewanż 15 maja w Rudzie Śląskiej.
O 7. miejsce: AZS Politechnika Koszalińska - Ruch Chorzów 23:18 (12:12). Rewanż 15/16 maja w Chorzowie.