Legnica: Komisja z Watykanu oglądała kościoły

  Legnica: Komisja z Watykanu oglądała kościoły

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Trzy świątynie w diecezji legnickiej mają szansę być bazyliką mniejszą. Biskup złoży w czerwcu pierwszy wniosek.
  W majowy weekend do diecezji legnickiej przyjechali przedstawiciele watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Ksiądz prałat Arkadiusz Nocoń i historyk sztuki prof. Roberto Fusco oglądali trzy zabytkowe kościoły: św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu oraz św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu.

  Ostatecznie o tym, która ze świątyń zostanie podniesiona do rangi bazyliki mniejszej, zadecyduje papież. Wcześniej sprawą zajmuje się wspomniana kongregacja. Mianem bazyliki mniejszej może być uhonorowany zabytkowy kościół wyróżniający się walorami architektonicznymi, pełniący rolę głównego ośrodka życia religijnego na danym terenie, będący żywym miejscem kultu.


  - Z zaszczytnym tytułem wiążą się także prawa. W bazylikach kilka razy w roku udzielany jest odpust zupełny, który pod zwykłymi warunkami każdy wierny może otrzymać jeden raz w roku - mówi ks. Mariusz Majewski, sekretarz biskupa legnickiego Stefana Cichego. - Bazyliki mają też prawo wywieszania flag papieskich z herbem papieskim.

  Wniosek o nadanie tytułu konkretnemu kościołowi może napisać proboszcz albo biskup. Prośbę o podniesienie kościoła św. Jadwigi w Legnickim Polu do rangi bazyliki wystosowali już proboszcz ks. Włodzimierz Gucwa i wójt gminy.

  - Dla Legnickiego Pola to sprawa wręcz fundamentalna - mówi wójt Aleksander Kostuń. - Prezydent RP nadał Legnickiemu Polu tytuł pomnika historii. Przyjeżdża tu wielu pielgrzymów. Zaglądają odwiedzający Polskę turyści z Zachodu. Ostatnio modliła się tu żona prezydenta Gruzji. Mam nadzieję, że nasza świątynia dostanie tytuł bazyliki, ale czy tak się stanie? Zobaczymy. Musimy czekać.

  Zanim wniosek trafi do Watykanu, lokalny biskup musi zasięgnąć opinii u episkopatu.
  - Wszystkie trzy świątynie mają poparcie Konferencji Episkopatu Polski - mówi ks. Mariusz Majewski.
  Następnie do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wysyła się komplet dokumentów, czyli wniosek biskupa, opinię episkopatu, bardzo szczegółowy kwestionariusz, w którym podaje się wszelkie dane techniczne budowli (m.in. długość, wysokość, liczbę miejsc siedzących), monografię historyczną i album ze zdjęciami.Wniosek o nadanie tytułu konkretnemu kościołowi może napisać proboszcz albo biskup.

  Ksiądz biskup Stefan Cichy będzie kolejno kierował wnioski do Stolicy Apostolskiej. Pierwszy zawiezie do Rzymu już w czerwcu.

  Na razie nikt nie zdradza, która z trzech świątyń ma największe szanse, by zostać bazyliką mniejszą. Na stronie internetowej bolesławieckiej parafii Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja czytamy: "Profesor [Roberto Fusco - red.] stwierdził, że zabytki znajdujące się w Sanktuarium stawiają nasz kościół wśród wyjątkowych miejsc promieniujących swoim pięknem na serce i duszę człowieka". Na jednej z lokalnych stron jeleniogórskich internauta napisał: "Pan prof. Roberto Fusco powiedział: Ten kościół na pewno będzie bazyliką mniejszą".

  Pięć większych

  Tytuł bazyliki większej (basilica maior) ma tylko pięć świątyń w Rzymie.
  Bazyliki większe (patriarchalne) bezpośrednio podlegają papieżowi. Wyróżniają je m.in. tron i ołtarz papieski, zastrzeżone wyłącznie dla papieża albo dostojników upoważnionych przez niego. Są to: Bazylika św. Piotra w Watykanie, Bazylika św. Jana Chrzciciela na Lateranie, Bazylika Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore), Bazylika św. Pawła za Murami i Bazylika św. Wawrzyńca.

  Tytuł bazyliki mniejszej (basilica minor) nadawany jest od roku 1783 roku. W Polsce jest 115 bazylik, w tym: 10 archikatedr, 10 katedr, 5 konkatedr, 17 kolegiat. Na Dolnym Śląsku miano bazylik mniejszych ma osiem kościołów, m.in. w Bardzie Śląskim, Wambierzycach, Strzegomiu, a w diecezji legnickiej sanktuarium w Krzeszowie.

  Który kościół powinien otrzymać zaszczytny tytuł bazyliki mniejszej? Podyskutuj na naszym forum

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama