MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jadowite ryby jak motyle

Radosław Ratajszczak
Skrzydlice, jadowite, niebezpieczne, mają wiele tajemnic
Skrzydlice, jadowite, niebezpieczne, mają wiele tajemnic Janusz Wójtowicz
Skorpeny to rodzina jadowitych ryb, żyjących głównie w ciepłych, tropikalnych morzach. Ale można je spotkać w Morzu Śródziemnym. Dość często pływają też u wybrzeży Egiptu, w Morzu Czerwonym.

Wszystkie mają wspólną cechę: jadowitość. Jedna z przedstawicielek rodziny skorpen, jadnica, jest na tyle cwana, że upodabnia się do kamienia, nieruchomo leżąc na morskim dnie. Nawet obserwując zwierzę w akwarium, trudno rozróżnić, które z nieruchomych kulek to ryba, a które - kamień. Dzięki temu łatwiej jadnicy zaatakować ofiarę.

Jedną z najpopularniejszych przedstawicielek skorpen jest skrzydlica, zwana też rybą motylem ze względu na rozrośnięte płetwy piersiowe, przypominające skrzydła. Jaskrawo ubarwione, z czerwonymi, pionowymi pasami na ciele, w akwariach ogrodów zoologicznych od razu rzucają się w oczy. Ale wśród setek kolorów i świetlnych refleksów na rafie koralowej niełatwo je dostrzec. Poza tym ta licząca ok. 30 cm długości ryba niewiele sobie robi z drapieżników, które polują na zwierzęta jej wielkości. Ma broń - kolce wypełnione jadem tak silnym, że może zabić nawet dorosłego człowieka.

We wrocławskim zoo mamy dwóch przedstawicieli tego gatunku - większego i mniejszego

Skrzydlice polują na mniejsze od siebie ryby, mięczaki i skorupiaki. Ale zdarza im się też zagryźć rybę swojej wielkości. Pływają wtedy przez kilka dni z ogonem ofiary wystającym z pyska, trawiąc mięso.
Zdarza się, że są niebezpieczne nawet dla siebie - we wrocławskim zoo mamy dwóch przedstawicieli tego gatunku - większego i mniejszego (trudno u nich rozróżnić płeć). Zdarzyło się już, że jeden próbował zjeść drugiego. Rzadko spotykany kanibalizm.

Pewne fazy rozwoju skrzydlic są tajemnicą nawet dla naukowców. Składają kilka tysięcy jaj, z których wykluwa się niepodobny do rodziców, bo pozbawiony skrzydeł narybek. Przeżywa tylko kilka, ale za to są długowieczne. Rekordzistka w hamburskim zoo żyła 40 lat! Ryby, które żyją u nas, mają dopiero 5 lat, więc przed nimi sporo przygód.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska