Jadowite ryby jak motyle

  Jadowite ryby jak motyle

  Radosław Ratajszczak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Skorpeny to rodzina jadowitych ryb, żyjących głównie w ciepłych, tropikalnych morzach. Ale można je spotkać w Morzu Śródziemnym. Dość często pływają też u wybrzeży Egiptu, w Morzu Czerwonym.
  Wszystkie mają wspólną cechę: jadowitość. Jedna z przedstawicielek rodziny skorpen, jadnica, jest na tyle cwana, że upodabnia się do kamienia, nieruchomo leżąc na morskim dnie. Nawet obserwując zwierzę w akwarium, trudno rozróżnić, które z nieruchomych kulek to ryba, a które - kamień. Dzięki temu łatwiej jadnicy zaatakować ofiarę.

  Jedną z najpopularniejszych przedstawicielek skorpen jest skrzydlica, zwana też rybą motylem ze względu na rozrośnięte płetwy piersiowe, przypominające skrzydła. Jaskrawo ubarwione, z czerwonymi, pionowymi pasami na ciele, w akwariach ogrodów zoologicznych od razu rzucają się w oczy. Ale wśród setek kolorów i świetlnych refleksów na rafie koralowej niełatwo je dostrzec.
  Poza tym ta licząca ok. 30 cm długości ryba niewiele sobie robi z drapieżników, które polują na zwierzęta jej wielkości. Ma broń - kolce wypełnione jadem tak silnym, że może zabić nawet dorosłego człowieka.
  We wrocławskim zoo mamy dwóch przedstawicieli tego gatunku - większego i mniejszegoSkrzydlice polują na mniejsze od siebie ryby, mięczaki i skorupiaki. Ale zdarza im się też zagryźć rybę swojej wielkości. Pływają wtedy przez kilka dni z ogonem ofiary wystającym z pyska, trawiąc mięso.
  Zdarza się, że są niebezpieczne nawet dla siebie - we wrocławskim zoo mamy dwóch przedstawicieli tego gatunku - większego i mniejszego (trudno u nich rozróżnić płeć). Zdarzyło się już, że jeden próbował zjeść drugiego. Rzadko spotykany kanibalizm.

  Pewne fazy rozwoju skrzydlic są tajemnicą nawet dla naukowców. Składają kilka tysięcy jaj, z których wykluwa się niepodobny do rodziców, bo pozbawiony skrzydeł narybek. Przeżywa tylko kilka, ale za to są długowieczne. Rekordzistka w hamburskim zoo żyła 40 lat! Ryby, które żyją u nas, mają dopiero 5 lat, więc przed nimi sporo przygód.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama