W przyszłym roku będzie u nas Dowództwo Wojsk Lądowych

  W przyszłym roku będzie u nas Dowództwo Wojsk Lądowych

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  300 najwyższych rangą oficerów Wojska Polskiego w 2011 roku będzie stacjonowało we Wrocławiu. Taką decyzję podjęło właśnie Ministerstwo Obrony Narodowej w Warszawie
  Wrocław już w przyszłym roku stanie się jednym z najważniejszych ośrodków wojskowych w Polsce. Jak to możliwe?

  Minister obrony narodowej Bogdan Klich podjął decyzję, że to we Wrocławiu stacjonować będzie sztab Dowództwa Wojsk Lądowych.

  - Operację przeniesienia Dowództwa Wojsk Lądowych przewidziałem już na przyszły rok - zapowiedział nam minister Klich.

  DWL to elita polskiego wojska. Pod jego rozkazami jest aż 70 procent całego stanu polskiej armii.
  W strukturach armii jest artyleria, piechota, wojska pancerne. Jednostki Dowództwa Wojsk Lądowych są rozsiane po całym kraju. Ale to właśnie z Wrocławia wychodzić będą najważniejsze rozkazy dla żołnierzy. To tutaj regularnie będą przyjmowani najwyżsi przedstawiciele NATO.
  We Wrocławiu organizowane będą również różne uroczystości. Defilady z przejeżdżającymi ulicami miasta czołgami? Raczej nie, ale efektowne apele - jak najbardziej.

  Skąd decyzja, żeby właśnie do stolicy Dolnego Śląska przenieść dowództwo? Chodzi o to, że teraz wszystkie najważniejsze sztaby są w Warszawie. A obecna zabytkowa siedziba w warszawskiej Cytadeli jest zdecydowanie za mała i nie można jej powiększyć.

  Ale Klich wskazuje też na inne przesłanki. - To względy bezpieczeństwa - powiedział nam szef MON.

  Lepiej dmuchać na zimne i tak rozmieścić dowództwa armii, by były rozsiane po całej Polsce. Bo gdy wszystkie dowództwa są skomasowane w jednym miejscu, to nieprzyjaciel bez większych kłopotów mógłby je zniszczyć. I tak, Kraków już dostał znacznie mniejsze Dowództwo Wojsk Specjalnych. Stolica Wielkopolski ma być z kolei siedzibą Dowództwa Sił Powietrznych.

  Zanim jednak generalicja sprowadzi się do stolicy Dolnego Śląska, wrocławskie wojsko czeka sporo zmian. Bo wcześniej dla żołnierzy trzeba zbudować lub wyremontować mieszkania służbowe, aby kadra kierownicza mogła przeprowadzić się ze swoimi rodzinami.

  DWL to elita polskiego wojska. Pod jego rozkazami jest aż 70 procent całego stanu polskiej armii.Samo dowództwo mieścić się będzie w budynkach armii przy ul. Pretficza. Tam, gdzie teraz siedzibę ma Śląski Okręg Wojskowy. Ten z kolei przeniesie się do jednostki przy ul. Obornickiej. Mówi się, że z czasem ŚOW ma zostać zlikwidowany.

  Wiadomo, że cały kompleks budynków przy Pretficza zostanie poddany liftingowi. Zresztą w Ministerstwie Obrony Narodowej nikt nie ukrywa, że cała operacja na pewno trochę potrwa. Bo przeniesienie sztabu to nie tylko zmiana adresu generałów. To również przeniesienie całego zaplecza: sprzętów, podłączenie sieci telefonicznych i internetowych i najważniejsze - przekonanie wysokich stopniem żołnierzy do przenosin ze stolicy na Dolny Śląsk. Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze, czy wszyscy żołnierze obecnie zatrudnieni w DWL zgodzą się tu zamieszkać. Być może kadra zostanie uzupełniona oficerami z Wrocławia.

  To dla nich spora szansa. Bo, jak dotąd, aby zrobić prawdziwą karierę w mundurze, trzeba było porzucić Wrocław i wybrać pracę w Warszawie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy plany po tylu latach zostaną zrealizowane?

   ray (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Po raz kolejny mówi się w kuluarach o tej lokalizacji dla DWL

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama