Cuda za unijne pieniądze

  Cuda za unijne pieniądze

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Kamieniarz kupił supermaszynę, a weterynarz rentgen dla koni. Europa pomogła
  W Złotoryi Włosi kończą właśnie montaż jedynej w Polsce maszyny, potrafiącej wyciąć z kamienia wszystko, o czym tylko człowiek zamarzy. Ogranicza ją wyłącznie ludzka wyobraźnia. Choć pięcioosiową przecinarkę GMM zaprojektowano do cięcia, a nie do rzeźbienia, z powodzeniem poradziłaby sobie, na przykład, z zeskanowaniem i dokładnym odtworzeniem w skali 1:1 siedemnastowiecznej Fontanny Delfina, zdobiącej złotoryjski rynek.


  Na Zachodzie takie cudo kosztuje 200 tysięcy euro. Paweł Bieniek, właściciel Zakładu Kamieniarskiego "Skaleń", sprowadził je z Włoch, dzięki 730 tysiącom złotych unijnej dotacji. Skorzystał z programu wspierającego wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w małych i średnich przedsiębiorstwach. Dotychczas firma złotoryjanina robiła przede wszystkim nagrobki. - Mając przecinarkę, zamierzamy nieco zmienić profil działalności - mówi Paweł Bieniek. - Możemy teraz robić z kamienia fontanny, meble, schody, posadzki, rozety i inne skomplikowane elementy, wykorzystywane np. przy renowacji zabytków. Firma zatrudni dodatkowo dwie osoby. Jedna będzie nadzorować w nowej hali w pełni zautomatyzowaną pracę maszyny. Druga, za pomocą komputera, ma przygotowywać nowe wzory do produkcji.

  Złożony w Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej projekt opiewał na 1,4 mln zł. "Skaleń" pokrył tylko połowę kosztów inwestycji. Paweł Bieniek przyznaje jednak, że do unijnej dotacji wiedzie droga przez mękę: trzeba przygotować stos dokumentów i spełnić mnóstwo wymagań. Rzemieślnik nie ma jednak wątpliwości, że warto podjąć ten trud. Podobnie myśli weterynarz Michał Kornaszewski z Jaroszówki koło Chojnowa, właściciel gabinetu "Bona Fide", który wywalczył 82 tys. zł unijnego dofinansowania dla swojej firmy. Pół roku temu stał się posiadaczem sprzężonego z komputerem, mobilnego aparatu do radiografii dla koni. W kraju, tak nowoczesnym sprzętem dysponuje nie więcej, niż dziesięciu weterynarzy.

  Przenośny rentgen pozwala szybko i dokładnie diagnozować chore zwierzę bezpośrednio u klienta. Zrobione nim zdjęcia można natychmiast obejrzeć na ekranie, cyfrowo obrobić i zarchiwizować. Dotąd doktor Kornaszewski był zmuszony korzystać z urządzenia analogowego. Po badaniu musiał zawieźć zdjęcia do wywołania i liczyć, że uraz będzie na nim widoczny. Skok technologiczny jest olbrzymi. Właściciel "Bona Fide" poleca innym dolnośląskim przedsiębiorcom ubieganie się o unijne wsparcie. Zastrzega jednak, że nie wszyscy będą mogli sobie na to pozwolić.

  - Trzeba dysponować własnymi funduszami - mówi Michał Kornaszewski. - Założenie jest takie, że firma, której przyznano dofinansowanie, musi zrealizować projekt w całości za swoje pieniądze, a później Unia Europejska zwróci jej zadeklarowaną część wydatków. W Szalejowie Górnym, spółka Stolplast otrzymała prawie 3,5 mln zł dotacji na linię do produkcji energooszczędnych okien PCW o niespotykanej dotąd w Polsce konstrukcji. Firma produkuje szybciej i więcej. Lepiej zarabia.
  Przykłady można mnożyć. Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca podpisała dotychczas umowy o dofinansowanie z 228 przedsiębiorstwami. Unia przekazała im łącznie 260 mln zł. Wartość wszystkich realizowanych w naszym województwie projektów sięga 631,5 mln zł.
  Unia przekazała 228 przedsiębiorstwom łącznie 260 mln zł.
  Tu po pieniądze
  Za podział i rozliczenie unijnych pieniędzy dla mikro, małych i średnich firm odpowiada Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca. Są to fundusze przeznaczone na inwestycje, trafiające do województwa za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego. W najbliższym czasie (w końcu kwietnia) DIP ogłosi konkurs o dotacje inwestycyjne dla mikrofirm działających krócej niż 2 lata. Już teraz przedsiębiorcy mogą korzystać z bezpłatnych konsultacji i porad w DIP: we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 (info.dip@umwd.pl; tel. 071 77 658 12 (-14). Więcej wiadomości na stronie: www.dip.dolnyslask.pl.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Awarie sa zaprogamowane

   edi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 28

   niestety ale w drogich urządzeniach programuje się datę awarii.
   Serwisowałem maszyny numeryczne przez kilkanaście lat i tak jak w ich początkach nie było możliwości chowania konia trojańskiego tak...rozwiń całość

   niestety ale w drogich urządzeniach programuje się datę awarii.
   Serwisowałem maszyny numeryczne przez kilkanaście lat i tak jak w ich początkach nie było możliwości chowania konia trojańskiego tak dziś programista nie jest w stanie przeanalizować kodu .
   W tańszym sprzęcie np AGD gdy weszły programatory i sterowniki korzystające z pamięci EPROM również mozna zrobić tak aby odmowiły po czasie pracy.
   Serwis zwykle ogranicza sie do wgrania na nowo softu i pieniążki lecą.
   Podpina się wtyczkę do laptopa i w moment sprzęt jest już sprawny .Znam klientów którzy już kilka razy płacili bez zmrożenia oka.
   Inna mina to zaprogramowanie czasu starzenia plastiku.
   Np tworzywo ABS z którego robi się większość elementów zewnętrznych odparowuje rozpuszczalnik w 3 roku stając się kruche. Powstają mikropęknięcia i wystarczy że użytkownik z normalną siłą z jaką dotąd używał skorzysta ze sprzętu i już mamy uszkodzenie mechaniczne .
   3 lata to czas tak dobrany aby nie zdarzyło się to podczas 2 letniej gwarancji.
   W elektronice dobiera się jeszcze trwałość kondensatorów elektrolitycznych.
   One podlegają procesom starzenia i dobrze dobrane mogą pracować 12-15 lat.
   Pracują w każdym zasilaczu impulsowym i przetwornicy czyli praktycznie w każdym urządzeniu.
   Podstawowy parametr to współczynnik ESR i temperatura pracy.
   można dobrać tak ESR że w kondensatorze będą duże straty a te przełożą się na ciepło czyli starzenie elektrolitu.
   Słabe kondensatory były pakowane np do płyt głównych komputerów aby nie wytrzymały dłużej niż kilka lat.
   Tu lista firm które robiły ten szajs który jeszcze dziś siedzi w sprzęcie i tyka jak mina
   http://www.capacitorlab.com/low-esr-capacitor-manufacturers/index.htm
   O chorobie kondensatorów he he , można poczytać tu
   http://pl.wikipedia.org/wiki/Kondensator_elektrolityczny

   Ci co kupuja taki drogi sprzęt nie zdają sobie sprawy z kosztów serwisowania, z przestojów i trwałości oraz czasu w jakim producent będzie zapewniał serwis.
   Może się okazać ze za kilka lat nie będzie produkowanych części zamiennych.
   Bywa że producent gwarantuje dostawy podzespołów przez 5 lat.
   Tak drogie urządzenia budowane sa krótkich seriach i nie szkoli się serwisu w każdym kraju.
   Potem producent to wykorzystuje przysyłając samolotem swoich serwisantów a cena naprawy może być brana z rękawa
   Częstotliwość napraw programuje się w zależności od ich kosztów plus do tego wymaga się przeglądów okresowych konserwacji. Frezarka i rentgen pracują w warunkach dużego zapylenia i zanieczyszczenia.
   Dochodzą do tego wstrząsy związane z transportem i praca w warunkach polowych.
   Klienci często myślą że kupując sprzęt za fortunę, koszty serwisowania będą zbliżone do kosztów płacowych w ich firmie.
   Nie da się zmienić serwisu na tańszy.
   Sprzęt dla wojska ( duże drukarki do map) w latach 80-tych miał zdalne sterowanie przez satelitę.
   Szczegółów nie znam czy można to było zaekranować w jakimś bunkrze, ale znam relacje producenta który przyznał że na polecenie rządu USA mógłby ten sprzęt unieruchomić.


   Pozwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Drogi Janku!

   wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 29

   W trosce o Twoje zdrowie, mam na myśli zdrowie psychiczne- dam Ci dobrą radę; szybko skorzystaj z pomocy wysokiej klasy psychiatry bo grozi Ci zamieszkanie w Tworkach. Szczerze zatroskany zdrowy na...rozwiń całość

   W trosce o Twoje zdrowie, mam na myśli zdrowie psychiczne- dam Ci dobrą radę; szybko skorzystaj z pomocy wysokiej klasy psychiatry bo grozi Ci zamieszkanie w Tworkach. Szczerze zatroskany zdrowy na umyśle człowiekzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Unijne pieiadze

   Janek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 26

   Kiedy wreszcie durni Polacy zroaumieja,ze od czasu zadania poteznego ciosu szmaciarzom z Zacodu (Cedynia na Pomorzu Zachodnim, lato 972 rok), Oni uwazaja nas za cos gorszego, i nie ma czegos...rozwiń całość

   Kiedy wreszcie durni Polacy zroaumieja,ze od czasu zadania poteznego ciosu szmaciarzom z Zacodu (Cedynia na Pomorzu Zachodnim, lato 972 rok), Oni uwazaja nas za cos gorszego, i nie ma czegos takiego jak kasa za darmo. W tej maszynie juz w elektronice jest zakodowana data, kiedy ma strzelic w kalendarz glowny modul, na razie wszystko cacy, nowiutenkie, ale po gwarancji, jak przyjdzie zaplacic za awarie, to Pan Pawelek z torbami pojdzie, bo o TO w tym wszystkich chodzi!...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do śmiesznego Jana : )

   wrocław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Tak to już z Polakami bywa. Cały czas martwią się o nie swoje pieniądze :) zazdrość zżera, że ludzie z ambicją idą do celu i dostają czyjąś pomoc? Nawet jeśli, to "pan Pawełek" wiedział co robi i z...rozwiń całość

   Tak to już z Polakami bywa. Cały czas martwią się o nie swoje pieniądze :) zazdrość zżera, że ludzie z ambicją idą do celu i dostają czyjąś pomoc? Nawet jeśli, to "pan Pawełek" wiedział co robi i z pewnością wkalkulował koszty naprawy w inwestycję, Boże ludzie, to, że jesteście g***** nie znaczy, że każdy z nas taki jest, przecież to nie kilka groszy i wszystko pewnie było kilkakrotnie analizowane... Życzę szczerze powodzenia firmie i dobrze, że są jeszcze ludzie w naszym kraju, którzy zamiast narzekać i jęczeć robią coś w kierunku polepszenia sytuacji.

   zirytowany mieszkanin Wrocławia :)zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama