Mostostal Warszawa pozwie do sądu władze Wrocławia

  Mostostal Warszawa pozwie do sądu władze Wrocławia

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mostostal Warszawa próbował przekonać sąd, by ten zablokował budowę wrocławskiego stadionu na Euro 2012 i wybór firmy, która dokończy stawiane areny. Na szczęście nie udała mu się ta sztuka.
  Wiadomo już jednak, że wyrzucenie warszawskiej firmy z budowy skończy się procesem o duże pieniądze. Pozew zapowiedziały już zresztą obie strony.

  Więcej do stracenia ma Mostostal. Przegrana oznacza zakaz startu w przetargach publicznych na trzy lata. Niestety, przegrana Mostostalu to też porażka i identyczny zakaz dla wrocławskiego Wrobisu. A to mogłoby oznaczać kłopoty finansowe wrocławskiej firmy.
  Mostostal budował stadion z grecką firmą JP Avax i Wrobisem. Magistrat rozwiązał z nimi kontrakt zarzucając opóźnienia i bałagan na placu budowy. Kilka dni temu wybrano nowego wykonawcę. Będzie nim niemiecka firma Max Bögl.

  Tymczasem konsorcjum Mostostalu nie składa broni. Po przeszło dwóch tygodniach milczenia wczoraj opublikowali oficjalne oświadczenie. Twierdzą, że decyzja o wyrzuceniu firm z placu budowy jest nieważna, a zarzuty miasta - nieprawdziwe.

  W środę okazało się również , że Mostostal próbował uzyskać postanowienie sądu, który miał nakazać kontynuowanie budowy przez warszawską firmę i jej partnerów.
  Takie postanowienie miałoby obowiązywać do zakończenia procesu, jaki firma zamierza wytoczyć miastu. Firma chciała też, by sąd zakazał wybierania nowego wykonawcy. Poprosiła również o zamrożenie 70 mln zł na koncie w banku. To gwarancja, po którą mógłby sięgnąć Wrocław, gdyby Mostostal odmówił wypłaty odszkodowania za opóźnienia w budowie. Sąd zgodził się tylko z trzecim wnioskiem.
  Wiadomo już, że wyrzucenie warszawskiej firmy z budowy skończy się procesem.
  Wrocław nie będzie mógł sięgnąć po 70 mln zł przez najbliższe dwa tygodnie. W tym czasie Mostostal musi złożyć w sądzie pozew.
  - Działania Mostostalu to nierozsądny gest - komentował na specjalnie zwołanej konferencji prasowej prezydent Rafał Dutkiewicz. Zapewniał, że spór skończy się korzystnie dla miasta i nie wpłynie na postęp prac na budowie stadionu.

  Prezydent był mocno wzburzony działaniami byłych wykonawców. Szczególnie, że przez ostatnie kilka dni toczyły się rozmowy o ugodzie. Miała ona doprowadzić do tego, że konsorcjum i magistrat rozstaną się w zgodzie. Negocjacje toczyły się jeszcze w środę wczesnym popołudniem. Dalszych rozmów już jednak nie będzie. Czeka nas wieloletni proces. Dziś trudno przesądzić jego wynik.

  Rusza Forum
  Awantura o stadion trwa, a Mostostal zaczyna nową inwestycję.
  W piątek warszawska firma wchodzi na plac budowy Narodowego Forum Muzyki na pl. Wolności. Wygrała przetarg i magistrat nie mógł odmówić zawarcia kontraktu. Prezydent Dutkiewicz zapowiedział jednak, ze budowa będzie nadzorowana bardzo rygorystycznie. - Monitorowanie tej inwestycji będzie co do minuty - mówił prezydent na konferencji prasowej.

  Czy Wrocław wygra w sądzie? Czy uważasz, że mamy szanse na pozytywne zakończenie sporów z Mostostalem?

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (15)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wrocław już wygrał

   już nie jestem kibolem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 20

   Cytat:
   i to podwójnie. Po pierwsze dla Maxa Boegla terminowe dokończenie stadionu będzie kwestią prestiżową. Po drugie Mostostal stanie na głowie i zbuduje Forum Muzyki w terminie, by mieć argumenty...rozwiń całość

   Cytat:
   i to podwójnie. Po pierwsze dla Maxa Boegla terminowe dokończenie stadionu będzie kwestią prestiżową. Po drugie Mostostal stanie na głowie i zbuduje Forum Muzyki w terminie, by mieć argumenty w sądzie, że jest wiarygodnym kontrahentem.


   Zapomniałeś dodać, że my za pośpiech zapłacimy extra
   Nie przyjmujesz do wiadomości ze MAX może nie zdążyć a winę zwalić np na błędy jakie wykrył po Mostostalu.
   Błędy będzie wytykał bo będzie oczekiwał dopłaty za ich usuniecie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kibole i ryby głosu nie mają

   edi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 30

   Cytat:
   Większość z tych ludzi co tu piszą z pewnośćią nie są z Wrocka, to czym się przejmujesz. Zakompleksione ogry z wioch dostali dostęp do wypowiedzenia się na forum więc korzystają i piszą...rozwiń całość

   Cytat:
   Większość z tych ludzi co tu piszą z pewnośćią nie są z Wrocka, to czym się przejmujesz. Zakompleksione ogry z wioch dostali dostęp do wypowiedzenia się na forum więc korzystają i piszą bzdury, o których nie mają zielonego pojęcia. Czy się im podoba czy nie to i tak zorganizujemu Euro i to w bardzo dobrym stylu.


   Za takie chamskie wypowiedzi nie powinniśmy budować stadionu dla twojej przyjemności bo to nie ty będziesz go spłacał.
   Jeśli Euro upadnie to jest szansa aby Dutkiewicza odstawić od władzy a przyszłe inwestycje konsultować z mieszkańcami.
   To zwykły przekręt .Buduje się gigantyczny stadion dla miasta które ma podlą drużyne piłkarską.
   To miliard do kieszeni działaczy sportowych i Solorza.
   Kiedyś będzie głośno o tej aferze.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jestem umierkowanym optymistą

   edi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 15

   Cytat:
   JCieszyc sie ze sa klopoty? Ze moze byc dziura w ziemi? Gorzej niz mochery pod kosciolem. .... Troche optymizmu.

   ja się ciesze.
   Przyszedł kryzys i Dudi choćby chciał to nie mógł się...rozwiń całość

   Cytat:
   JCieszyc sie ze sa klopoty? Ze moze byc dziura w ziemi? Gorzej niz mochery pod kosciolem. .... Troche optymizmu.

   ja się ciesze.
   Przyszedł kryzys i Dudi choćby chciał to nie mógł się wycofać z Euro. Dzięki kłopotom możemy oddać Euro Krakowowi i zaoszczędzić grubo ponad miliard złotych.
   Winę można zwalić na Mostostal. A dziura w ziemi ? Tam obok jest pełno dziur i jeszcze jedna nie robi różnicy.
   Do do optymizmu jaki proponujesz to jest chyba jakas choroba.
   Droga z Poznania do Wroclawia nie bedzie zbudowana. AOW bedzie ale bez mostu Na Redzinie bedzie nieprzejezdna. PKP zabrakło 100 mln na remont dworca wiec pewnie ten tymczasowy w baraku na Suchej będzie obsługiwał kibiców.
   Drogi koło stadionu jak oś Inkubacji czy obwodnica Lesnicy i Stabłowicka nie będą zrobione.
   Łącznik kolejowy z lotniska na Żerniki nie będzie zrobiony.Obwodnica Śródmiejska na Wschodzie nie będzie zrobiona. Zatrzymano remonty kilkunastu ulic ze strachu ze nie zdążą. Nikt nie wie czy te drogi nie rozlecą się do 2012. Może będzie SkyTower. Może kawałek tramwaju Plus zbudują. Jak ze stadionem nie zdąża to przecież można grać z polową dachu. Może kolej zrobi przystanek koło stadionu. Może zrobią tramwaj na Swieradowskiej. zawsze jakiś efekt wieloletnich przygotowań do Euro będzie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do wrocka

   max55 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 19

   przypuszczam,a nawet jestem pewien,że WROCŁAWIANINEM jestem dłużej niż Ty i nie lubię jak wygrywają przetargi firmy,które oferują swoje usługi po zaniżonych kosztach i bez przygotowania...rozwiń całość

   przypuszczam,a nawet jestem pewien,że WROCŁAWIANINEM jestem dłużej niż Ty i nie lubię jak wygrywają przetargi firmy,które oferują swoje usługi po zaniżonych kosztach i bez przygotowania technicznego.(jeszcze nie oddana usługa,a już poprawki- min.ulice)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wrocław już wygrał

   alok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 17

   i to podwójnie. Po pierwsze dla Maxa Boegla terminowe dokończenie stadionu będzie kwestią prestiżową. Po drugie Mostostal stanie na głowie i zbuduje Forum Muzyki w terminie, by mieć argumenty w...rozwiń całość

   i to podwójnie. Po pierwsze dla Maxa Boegla terminowe dokończenie stadionu będzie kwestią prestiżową. Po drugie Mostostal stanie na głowie i zbuduje Forum Muzyki w terminie, by mieć argumenty w sądzie, że jest wiarygodnym kontrahentem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szansa

   Tony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 18

   Szanse zawsze są , ale miasto musi się wycofać z kary dla Mostostalu. Bo jak się zaczną wodzić po sądach to w końcu któryś sąd nakaże wstrzymać budowę i pozamiatane.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jestem z Wrocka i się martwię.

   Wątpiący. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 18

   Chyba trzeba będzie pójść za przykładem Łodzi i narcyza odwołać. Już dość szkód narobił.Co jeszcze wykombinuje?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do wrocławianina

   WRocek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 22

   Większość z tych ludzi co tu piszą z pewnośćią nie są z Wrocka, to czym się przejmujesz. Zakompleksione ogry z wioch dostali dostęp do wypowiedzenia się na forum więc korzystają i piszą bzdury, o...rozwiń całość

   Większość z tych ludzi co tu piszą z pewnośćią nie są z Wrocka, to czym się przejmujesz. Zakompleksione ogry z wioch dostali dostęp do wypowiedzenia się na forum więc korzystają i piszą bzdury, o których nie mają zielonego pojęcia. Czy się im podoba czy nie to i tak zorganizujemu Euro i to w bardzo dobrym stylu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bardzo dobrze

   Lechu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 17

   Zgadzam się w 100 procentach z decyzją miasta o wyrzuceniu z budowy tych dziadów. Nie nadają się, to do widzenia. Sprawa prosta. Komuna się już skończyła. Żeby tylko to dotkliwie poczuli.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pierwsza jaskółka

   max55 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 23

   nareszcie,ktoś zauważył,że Polska jest za biedna i"co tanio kosztuje,to drogo kosztuje".Wygrywanie przetargów przez firmy,które nie są przygotowane i ceny,które nie gwarantują wykonania usługi jest...rozwiń całość

   nareszcie,ktoś zauważył,że Polska jest za biedna i"co tanio kosztuje,to drogo kosztuje".Wygrywanie przetargów przez firmy,które nie są przygotowane i ceny,które nie gwarantują wykonania usługi jest dużo.Dobrze wykonana praca kosztuje,ale wiadomo,że szanująca się firma dba o swój wizerunek,udostępnia najnowsze technologie i daje długoletnie gwarancje.( To dotyczy również budowy naszych dróg)zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama