Ważne
  Gdzie stawiać wiatraki?

  Gdzie stawiać wiatraki?

  Bartłomiej Knapik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Urbaniści pokażą na mapie Dolnego Śląska miejsca, które trzeba chronić.
  Zastanawialiście się kiedyś, gdzie na Dolnym Śląsku można ustawić elektrownię wiatrową? Że to daleka przyszłość i jeszcze na to za wcześnie? Nic bardziej mylnego. To ostatni dzwonek, żeby ustalić jakieś reguły.

  Według informacji jakie dostaliśmy z EnergiiPro inwestorzy zgłosili tej spółce plany budowy aż 56 farm wiatrowych. Właśnie dlatego Wojewódzkie Biuro Urbanistyczne, na zlecenie władz województwa, opracowało mapę, gdzie ich zdaniem można o wiatrakach produkujących prąd pomyśleć.

  - Nie jest to jeszcze wersja ostateczna. Na razie to wynik naszych analiz, który teraz zostanie przekazany do opiniowania - mówi Maciej Zathey, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Biura Urbanistycznego we Wrocławiu.

  Żeby go stworzyć wojewódzcy urbaniści zamówili specjalne analizy ornitologiczne (o ptakach), chiropterologiczne (o nietoperzach) oraz tzw. analizę uwarunkowań wietrznych wykonaną przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na ich podstawie urbaniści podzielili nasze województwo na cztery rodzaje obszarów. Pierwszy to tereny ścisłej ochrony przyrody i dóbr kultury, gdzie lokowanie farm wiatrowych jest absolutnie wykluczone. Dwa kolejne to teren wysokiego i dużego ryzyka lokowania takich inwestycji.
  - To tereny leżące na obszarach występowania i migracji ptaków czy nietoperzy. Wskazujemy w ten sposób, że jeśli gmina jest w jednym z tych terenów wójtowie i burmistrzowie muszą się bardzo poważnie zastanowić, czy dopuścić lokowanie elektrowni wiatrowych - mówi Zathey.

  Ostatni, czwarty rodzaj terenu, to taki, gdzie urbaniści nie widzą potencjalnych zagrożeń - innych niż bliskość siedzib ludzkich.
  - Człowiek to też część przyrody i też trzeba go brać pod uwagę, rozważając lokowanie rotorów - mówi Maciej Zathey.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo