Dwie wrocławianki wywalczyły banknoty z Juliuszem Słowackim

  Dwie wrocławianki wywalczyły banknoty z Juliuszem Słowackim

  Janusz Krzeszowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławianie dostaną banknoty ze Słowackim. Kolekcjonerzy mogą je kupować od 23 września.
  Z inicjatywy wrocławian Narodowy Bank Polski wyprodukuje 20-złotowy banknot z wizerunkiem wielkiego, polskiego, romantycznego poety Juliusza Słowackiego.

  Kolekcjonerzy już zacierają ręce, bo taki banknot to prawdziwa gratka. Po pierwsze dlatego, że NBP wypuścił dopiero trzy takie papierowe pieniądze dla kolekcjonerów w całej swojej historii - z papieżem Janem Pawłem II i z marszałkiem Józefem Piłsudskim. A po drugie, bo będzie ich tylko 80 tysięcy w całej Polsce.

  To, że na nowym banknocie znajduje się wizerunek Juliusza Słowackiego, to zasługa dwóch wrocławianek - radnej Wandy Ziembickiej-Has i Izabeli Koziej, dyrektorki IX LO przy ul. Piotra Skargi. - Starania o to zaczęliśmy jako komitet organizacji obchodów roku Juliusza Słowackiego, zanim jeszcze Sejm ogłosił, że rok 2009 będzie rokiem wieszcza - opowiada Wanda Ziembicka-Has. Teraz komitet dostał potwierdzenie, że NBP wyemituje banknoty z okazji 200. rocznicy urodzin wieszcza.

  Z decyzji NBP bardzo zadowolona jest też Izabela Koziej, dyrektorka IX LO we Wrocławiu, które nosi imię wieszcza.
  - To świetna nowina. Już wiemy, że dostaniemy pięć sztuk specjalnych banknotów do ekspozycji w ramach Juliuszady, czyli obchodów Roku Słowackiego - cieszy się pani dyrektor.
  Na awersie banknotu znajdzie się popiersie wieszcza, na rewersie - reprodukcja rękopisu wiersza pod tytułem "Uspokojenie".
  Banknot będzie dostępny już od 23 września. Na awersie ma popiersie Juliusza Słowackiego i obrazek dworku w Krzemieńcu na Ukrainie, gdzie poeta się urodził. Na rewersie jest reprodukcja rękopisu wiersza pt. "Uspokojenie". Banknot kolekcjonerski ma mnóstwo zabezpieczeń przeciw fałszerstwom, w tym znak wodny zaprojektowany jako profil twarzy poety.

  - Miłośnicy literatury i kultury na pewno się nim zainteresują. Jeszcze nie pytają, ale pewnie na początku września zaczną - mówi Zbigniew Krutyj ze sklepu numizmatycznego przy ul. Piłsudskiego we Wrocławiu.


  Jak powstaje
  Do narysowania banknotu potrzeba komputera, ale czasem też kredek i akwareli.
  - W przypadku Słowackiego, projektant skorzystał z tradycyjnego sposobu, czyli bez komputera - opowiada Paweł Kosiński, zastępca kierownika pracowni projektowej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie. Później wzór trafia do wytwórni, gdzie jest przerabiany na wersję do druku.
  Współpraca: MAT

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   takie banknoty

   wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 13

   takie banknoty to psucie pieniądza.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama