NFZ do prokuratury

  NFZ do prokuratury

  Bartłomiej Knapik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Wrocławskie Stowarzyszenie Chorych na Zwyrodnienie Stawów Kręgosłupa zamierza donieść do prokuratury na dolnośląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.
  Zapowiada to szef Stowarzyszenia Bartłomiej Kuchta.

  Problem dotyczy finansowania kosztownej terapii z użyciem zagranicznych leków. Nie znajdują się na liście leków refundowanych. Jedna fiolka preparatu dla chorych na zwyrodnienie stawów kosztuje 2,5 tys. zł.

  W 2007 roku stowarzyszenie prowadziło z NFZ rozmowy na temat możliwości sfinansowania terapii grupie Dolnoślązaków, którzy najbardziej potrzebowali leku.

  - To były osoby, u których choroba posunęła się już tak daleko, że groziła im niepełnosprawność - mówi Kuchta. - Początkowo NFZ wyraził zgodę. Przygotowano listę osób, które miały przejść terapię. Jednak NFZ stwierdził, że nie ma prawnych możliwości jej finansowania.

  - W czasie, w którym odmawiano leczenia pacjentom z naszej listy, sfinansowano koszty terapii kilku innych osób z Dolnego Śląska - denerwuje się Kuchta.
  - Jeżeli są jakieś nieścisłości, to prokuratura jest od tego, żeby je wyjaśnić - odpowiada rzeczniczka dolnośląskiego oddziału NFZ Joanna Mierzwińska.

  Ze słów rzeczniczki wynika, że mogło dojść do zwykłego nieporozumienia. Na rynku dostępne są trzy preparaty dla chorych na zwyrodnienie stawów kręgosłupa. Ale w 2007 roku NFZ mógł zapłacić za leczenie tylko jednym z nich. To skutek bardzo skomplikowanych zasad finansowania w Funduszu.

  Mierzwińska tłumaczy, że osoby z listy przygotowanej przez Stowarzyszenie chciały przejść terapię lekami, które finansowane być nie mogły. Gdyby zwróciły się o trzeci ze specyfików, a wnioski zaakceptowałby konsultant do spraw reumatologii, NFZ zapłaciłby za terapię.
  Zdaniem Kuchty, to nieprawda.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama