Gminy zliczają swój majątek pod ziemią

  Gminy zliczają swój majątek pod ziemią

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Niebezpieczne sztolnie zostaną zamknięte. Stanie się tak dzięki naszej publikacji.
  - Zwróciłem się do przedstawicieli gmin Wałbrzych i Boguszów-Gorce o zinwentaryzowanie istniejących na ich terenach podziemnych wyrobisk - mówi Zygmunt Pala, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu. - Zleciłem także wykonanie zabezpieczeń, które uniemożliwią wchodzenie do ich wnętrza.

  Działania urzędników starostwa to efekt naszej publikacji w poniedziałkowej "Polsce-Gazecie Wrocławskiej". Opisaliśmy, jak w niezabezpieczonych, podziemnych wyrobiskach kwitnie nielegalny ruch turystyczny. Nawet urząd górniczy nie ma dokładnego wykazu wyrobisk podziemnych.

  Nieprzypadkowo rozwiązanie problemu zlecono w pierwszej kolejności władzom Wałbrzycha i Boguszowa-Gorców. W obu miastach działalność górnicza była prowadzona przez ponad 500 lat. Dlatego właśnie na tym terenie jest największe skupisko różnego rodzaju podziemnych obiektów. Najczęściej po kopalniach srebra, ołowiu, węgla i uranu, ale także po obiektach militarnych z okresu drugiej wojny światowej.

  - Problemu nie uda się rozwiązać szybko, bo nawet urząd górniczy nie ma dokładnego wykazu takich miejsc - tłumaczy Andrzej Głogowski, inspektor zarządzania kryzysowego magistratu w Boguszowie-Gorcach. - O udzielenie pomocy zwrócimy się do byłych pracowników miejscowych kopalń. Wiemy, że wielu z nich posiada niemieckie mapy górnicze, na które szczegółowo nanoszono informacje o szybach i sztolniach.

  Na razie władze gminy zamierzają uniemożliwić wstęp do znanych podziemi w pobliżu masywu góry Chełmiec oraz stale kontrolować zamknięte wejście do sztolni w pobliżu góry Dzikowiec.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wspaniała inicjatywa.

   Miłośnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 19

   Rewelacja. Pan redaktor swoimi publikacjami chroni społeczeństwo przed niebezpieczeństwem. Trzeba być bardzo dociekliwym żeby coś takiego wygrzebać i zrobić artykuł. I ten posmak misji, wyższego...rozwiń całość

   Rewelacja. Pan redaktor swoimi publikacjami chroni społeczeństwo przed niebezpieczeństwem. Trzeba być bardzo dociekliwym żeby coś takiego wygrzebać i zrobić artykuł. I ten posmak misji, wyższego celu. No no, pogratulować. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama