15 lat więzienia dla ojca, który sprzedał dziecko

  15 lat więzienia dla ojca, który sprzedał dziecko

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Legnicki Sąd Okręgowy nie miał wątpliwości. W czwartek skazał Roberta Bielawskiego na 15 lat więzienia za sprzedanie w 1994 r. swojej półtorarocznej córki Moniki.
  Sędzia Wojciech Michalski uznał jednak, iż nie można oskarżonemu zarzucać (czego domagała się prokuratura) uprowadzenia dziecka, bo wówczas nie był pozbawiony praw rodzicielskich. Sąd odebrał te prawa Bielawskiemu dopiero rok po zaginięciu Moniki.

  - Wszystko wskazuje na to, że wywiózł gdzieś to dziecko - uzasadniał wyrok sędzia Michalski. - Niestety, nie wiemy, co się stało z dziewczynką. I zwrócił się do Bielawskiego: - Pana mała córeczka miała prawo pozostać przy matce. Pan miał obowiązek się nią opiekować. Nie miał pan absolutnie prawa sprzedać jej jak towar.

  Według prokuratora, 16 lipca 1994 r. R. Bielawski porwał córkę sprzed apteki w Legnicy.
  Był tam z dziadkami dziecka, którzy na moment weszli do apteki. Wtedy ślad po Monice zaginął. Bielawski po kilku tygodniach pojawił się u swojej żony i teściów. Opowiadał, że córkę sprzedał handlarzom z Katowic.

  Innym razem mówił, że zginęła w wypadku samochodowym w Czechach. Wyjechał do Austrii, gdzie się ukrywał. Wpadł w ręce policji w 1997 r. W wiedeńskim mieszkaniu, gdy policjanci skuwali go kajdankami, była matka Moniki Magdalena. Podczas śledztwa w Polsce Bielawski dorzucał kolejne wersje zeznań. M.in. taką, że dziewczynka wypadła z wózka i się zabiła, a ciało zakopał w Lasku Złotoryjskim. Nie znaleziono jednak szczątków dziecka.

  Bielawski został zwolniony z aresztu, miał odpowiadać z wolnej stopy, ale przed rozpoczęciem procesu uciekł do Austrii. W minionym roku poprosił o list żelazny i stawił się przed obliczem Temidy. Obiecał wyjaśnić losy dziecka. Dziś powtarza z uporem, że to teściowie są winni zaginięcia córeczki. Twierdzi, że jest niewinny i zgodził się na ujawnienie wizerunku oraz nazwiska.

  Sędzia określił to, co zrobił Bielawski, jako czyn haniebny.
  - Podczas procesu zachowywał się jak aktor hollywoodzki - grzmiał sędzia. - Nie zrobił nic, żeby wyjaśnić, co się stało z Moniką. Nie wyraził skruchy ani żalu. Jest osobnikiem egoistycznym. Monika była przeszkodą w realizacji jego celów.

  Sąd uznał także, że rola matki była niejednoznaczna. Np. dlaczego w dniu zaginięcia dziecka była ona u koleżanki, a nie opiekowała się chorą Moniką. Adwokat Bielawskiego Marek Czuba zapowiedział apelację. Wyrok jest nieprawomocny. List żelazny gwarantuje, że Robert Bielawski nie trafi za kratki do czasu wydania prawomocnego wyroku.
  - To sprawiedliwy wyrok - cieszy się mama Moniki. - Wierzę, że moja córeczka żyje i wróci do mnie. Będę jej poszukiwała.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OPINIA PSYCHIATRY SĄDOWEGO

   Angelika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 17

   Według opini głównego lekarza sądowego który przeprowadził badania, stwierdził że Magda Bielawska lubi być w kręgu zainteresowania, wykorzustując przy tym córke.
   Opinia głównego lekarza Krakowa:...rozwiń całość

   Według opini głównego lekarza sądowego który przeprowadził badania, stwierdził że Magda Bielawska lubi być w kręgu zainteresowania, wykorzustując przy tym córke.
   Opinia głównego lekarza Krakowa:
   Magda Bielawska wykazuje osobowości psychopatyczne, jest osobą nieodpowiedzialną lekkomyślną o obniżonym stopni samo oceny.
   Gdy sprawa cichnie robi wszystko by zwrócić na siebie uwage w mediach.
   Uważam że M. Bielawska wiedziała o wszystkim i uczestniczyła w oddaniu zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama