Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum farmacji we Wrocławiu

Eliza Głowicka
Eksponaty trafią do Domu Śląskiego Aptekarza
Eksponaty trafią do Domu Śląskiego Aptekarza Paweł Relikowski
Akademia Medyczna tworzy nowe muzeum. Zwiedzający zobaczą, jak były wyrabiane leki.

Na wrocławskiej mapie muzeów przybędzie niedługo kolejna atrakcyjna placówka - Dom Śląskiego Aptekarza. Tworzy go Akademia Medyczna w zabytkowej kamieniczce przy ul. Kurzy Targ, tuż przy domu handlowym Feniks w Rynku. To w niej od XIII w. działały apteka i mieszkanie aptekarza. Wzmianka o nich zachowała się już w księgach podatkowych z 1286 r.

- To jedna z najstarszych zachowanych aptek w Europie Środkowo-Wschodniej. Działała w kamienicy aż do 1951 r., do upaństwowienia aptek - przypomina prof. Kazimierz Gąsiorowski, dziekan wydziału farmacji Akademii Medycznej.

Kamieniczkę, będącą w fatalnym stanie, przekazano uczelni w 1982 roku. I od tego czasu zaczęła się walka o zdobycie pieniędzy na gruntowny remont zabytkowych wnętrz.
- Brakuje jeszcze 5 mln zł, z czego 1,5 da uczelnia. Mam nadzieję, że resztę da się uzyskać ze środków Unii - nie kryje dziekan. Jeśli będą pieniądze, muzeum zostanie otwarte już za rok.

Prof. Gąsiorowski liczy, że inwestycja szybko się zwróci, bo muzeum powinny chętnie odwiedzać wycieczki zagraniczne. Zwłaszcza z Niemiec i Czech, bo stamtąd pochodzi większość eksponatów.
Dziekan farmacji podkreśla z dumą, że muzeum będzie się miało czym pochwalić: wysokiej klasy zbiorami starodruków i sprzętów aptekarskich sprzed 300-400 lat. Część przedmiotów pochodzi z darów, od właścicieli upaństwowionych aptek z Opola, Katowic i Lwowa. W tej chwili liczne zbiory mieszczą się w magazynach w wielu miejscach.

Każdy eksponat ma swoją historię. Godzinami może o nich opowiadać mgr Andrzej Syroka, pracownik wydziału farmacji, entuzjasta i pomysłodawca stworzenia muzeum.
Przedwojenne zabytkowe meble z apteki przy ul. Łokietka o mały włos nie zostały skradzione 5 lat temu.
- Były przygotowane do transportu. Ktoś zamierzał jednak je wynieść. Wykuł nawet dziurę w ścianie, którą zauważono, i złodziejom udało się ubiec - opowiada mgr Syroka.

Oprócz muzeum w budynku powstanie sklep, gdzie będzie można kupić oryginalne herbaty i produkty zielarskie i uzyskać fachową poradę na ich temat. W planach jest herbaciarnia, gdzie skosztujemy ziołowych herbat i nalewek. W budynku będą się też odbywały zajęcia z historii farmacji.

W muzeum farmacji znajdą się przeróżne eksponaty.
Będzie można obejrzeć między innymi dawne sprzęty i narzędzia, które służyły niegdyś aptekarzom do wyrabiania preparatów leczniczych. Takie jak sieczkarnia (zdjęcie po lewej), za pomocą której cięto zioła. Wśród eksponatów znajdą się stare wagi szalkowe, młyn walcowy do mielenia substancji na leki albo stary mikroskop (zdjęcie po prawej). Dzięki zabytkowym wnętrzom i wyposażeniu zwiedzający będą mogli poczuć się jak w dawnej aptece. W budynku znajdą się też sklep zielarski i herbaciarnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska