Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe pociągi marnieją pod gołym niebem! Klub Sympatyków Kolei chce stworzyć dla nich muzeum

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wrocławianie i turyści mogą je podziwiać, a niektórymi podróżują w najpiękniejsze zakątki Dolnego Śląska - mowa o zabytkowej kolekcji pociągów Klubu Sympatyków Kolei. Obecnie tabory stoją pod gołym niebem, dlatego klub zabiega o utworzenie muzeum. Wystosowali nawet petycję do marszałka. Czy muzeum powstanie? Przeczytajcie poniżej.

W ciągu 30 lat Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu stworzył jedną z największych kolekcji zabytkowych wagonów towarowych w Europie. Takie unikaty jak wagon bagażowy z przedziałem dla psa czy zbudowany w Polsce wagon pocztowy dosłownie marnieją na naszych oczach, stojąc pod gołym niebem. Członkowie klubu wystąpili do marszałka z petycją o pomoc w zorganizowaniu Społecznego Muzeum Kolejnictwa. Czy siedziba dla 100 zabytkowych wagonów i lokomotyw ma szansę powstać?

Zabytkowe pociągi potrzebują siedziby

Samo muzeum, jako instytucja, istnieje od 2009 roku, jednak bez konkretnej lokalizacji. Obecnie wszystkie eksponaty stacjonują na wynajmowanych torach. To ponad 100 unikatowych zabytków, które niszczeją przez warunki pogodowe i są niszczone przez graficiarzy.

Tabor Klubu Sympatyków Kolei obecnie stacjonuje na wynajmowanym terenie pod gołym niebem. Pociągi i wagony z kolekcji klubu niszczeją przez warunki pogodowe
Tabor Klubu Sympatyków Kolei obecnie stacjonuje na wynajmowanym terenie pod gołym niebem. Pociągi i wagony z kolekcji klubu niszczeją przez warunki pogodowe ale także przez wandali. Aneta Kolesińska / Polska Press

- Problemem jest publiczna ekspozycja bogatych zbiorów polskiej kolei, jakie znajdują się w muzeum. Dzisiaj nasz tabor przechowywany jest w różnych miejscach na wynajętych torach, co dodatkowo generuje koszty, ograniczając naszą działalność - mówi Michał Wychodil, rzecznik Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu.

Gdzie mogłoby powstać muzeum kolei?

Klub od lat stara się utworzyć siedzibę dla muzeum. Za idealne miejsce wskazuje grupę torów "X" blisko ul. Paczkowskiej, gdzie dawniej doglądano parowozów. Przestrzeń ta nie bez powodu została wpisana do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków - znajdują się tam bowiem cenne relikty architektury.

- Z punktu widzenia historii kolejnictwa we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku jest to ważne miejsce. Jest tu zabytkowa lokomotywownia Wrocław Główny, historyczne budynki dawnej Kolei Górnośląskiej, czy salka, w której w roku 1980 odbył się strajk głodowy kolejarzy - mówi Michał Wychodil.

Klub ma w planach połączyć opuszczone perony pocztowe przy Dworcu Głównym i dawny Dworzec Kolei Górnośląskiej.

Zobacz, jak wygląda teren, na którym mogłoby powstać muzeum:

Czy żywe muzeum kolejnictwa we Wrocławiu powstanie?

Według klubowiczów, lokalizacja niedaleko dworca i czynnych torów kolejowych to idealne miejsce - może zachęcić wrocławian i turystów do odwiedzenia muzeum. Dodatkowo ułatwiłoby organizację wycieczek pociągów historycznych i możliwość transportu eksponatów.

Klub postanowił poprosić o wsparcie.

- W poprzednim roku nasze stowarzyszenie złożyło petycję do KPRM, a 29 stycznia 2024 roku w Urzędzie Marszałka Województwa Dolnośląskiego - bezpośrednio do marszałka. W pierwszy przypadku, odpowiedź nadeszła z Agencji Rozwoju Przemysłu i jest ona negatywna oraz nie w pełni zrozumiała dla nas, gdyż podparto się głównie opinią związkowców w tej sprawie - dodaje rzecznik KSK.

Na ten moment petycja ma 3785 podpisów, nie tylko z Wrocławia, ale i całego województwa.

Zobaczcie zdjęcia zabytkowych pociągów:

Wiele miast w Europie posiada na swoim terenie muzeum kolejnictwa, co staje się nie lada atrakcją turystyczną. https://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_utworzenia_siedziby_dolnolskiego_spoecznego_muzeum_kolejnictwa_w_ssiedztwie_parku_henrykowskiego_na_dawnych_dzi_ju_nieuytkowanych_terenach_sucych_obrzdzaniu_parowozowprzekonać osoby decyzyjne do idei organizacji siedziby Muzeum przy ulicy Paczkowskiej we Wrocławiu. Przyczynisz się tym samym do krzewienia kultury technicznej i historycznej wśród dzieci i młodzieży.

Zabytkowe pociągi marnieją pod gołym niebem! Klub Sympatyków...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska