Menu Region

"Się nie wchodzi do lokalu z owcą" - czyli dobre maniery...

"Się nie wchodzi do lokalu z owcą" - czyli dobre maniery przy stole. A przy okazji możesz pomóc

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Marcin Hołubowicz

7Komentarzy Prześlij Drukuj
W wybranych dolnośląskich restauracjach, krzyżując na talerzach nóż i widelec po skończonym posiłku, damy znać kelnerowi, by doliczył do rachunku 5 złotych na rzecz głodnych dzieci. To pomysł Polskiego Czerwonego Krzyża. Promujący akcję spot robi furorę w sieci. Na nagraniu Mirosław Zbrojewicz, znany m. in. z roli Gruchy w filmie "Chłopaki nie płaczą", uczy w internecie dobrych manier.
Mirosław Zbrojewicz zagrał w swetrze, który nawiązuje do jego słynnej roli Gruchy z filmu "Chłopaki nie płaczą". Tym razem znajduje się jednak na nim nóż i widelec. Zbrojewicz mówi w filmiku: - Dobre maniery. Z francuskiego survival. Dobre maniery. No co zaliczamy do dobrych manier? Po pierwsze się nie wchodzi do lokalu z owcą. Z żadnymi innymi zwierzętami hodowlanymi też - ani z koniem, łanią czy jałówką.
(...) Najważniejsze to potrafić zrobić dobre triki z nożem i widelcem" - twierdzi. O co chodzi? Zobaczcie sami!Spot promuje kampanię Polskiego Czerwonego Krzyża pod nazwą "Bardzo Dobre Maniery". Wystarczy, po skończonym posiłku w restauracji, pozostawić skrzyżowany nóż i widelec na talerzu. Dla obsługi będzie to znak, że mogą doliczyć do naszego rachunku dodatkowe 5 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na obiady dla niedożywionych dzieci w Polsce. W akcji bierze już udział kilkadziesiąt restauracji, w tym kilka z Dolnego Śląska - Wincentego 21 z Wrocławia, Pub Gladiator z Oławy oraz Pasta a Basta i Brama Oleśnicka z Oleśnicy.

- W Polsce, ponad 700 000 dzieci nie jada codziennie ciepłego posiłku - informuje Polski Czerwony Krzyż - Wystarczy symboliczny gest poparty symboliczną kwotą, żeby to zmienić. Chcemy wypromować nowy układ sztućców na talerzu, który powie obsłudze restauracji, że skończyłeś posiłek i że chcesz aby do Twojego rachunku doliczono 5 złotych, które zasilą konto PCK Godne Dzieciństwo.Scenarzystą i reżyserem spotu jest Kazimierz Zbąski, który był jednym z twórców kampanii "Mafia dla Psa", przygotowanej dla fundacji Przytul Psa. Zagrał w nim m. in. słynny Rysiek z Klanu, czyli aktor Piotr Cyrwus.

7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

I poraz kolejny gratuluję gw reporterów

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zawisza (gość)  •

Co za inteligent redaguje te wypociny? STEK BZDUR!

skomentuj

Tadeusz

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tadeusz (gość)  •

A co konkretnie nieprawdziwego jest w tym artykule?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czy wy wiecie co piszecie?

+4 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

~mer (gość)  •

Pozwolę sobie zacytować "Dobre maniery. Z francuskiego survival." Jeżeli Survival z francuskiego oznacza dobre maniery, to mój światopogląd... savoir vivre.... mur chiński.... i parę innych rzeczach legło w dniu dzisiejszym w gruzy... Czy może chodzi o przetrwanie przy stole?? Brawo, brawo i jeszcze raz brawo ;)

skomentuj

Tadeusz

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tadeusz (gość)  •

I rest my case.

odpowiedzi (0)

skomentuj

to żarcik miał być...

+4 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Bożeszzz...niektórym to trzeba wszystko tłumaczyć. Savoir-vivre, z francuskiego survival. Taki żarcik miał być. Grucha inteligencją nie grzeszył to sobie po swojemu przetłumaczył.

odpowiedzi (0)

skomentuj

PCK

+8 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ZZZ (gość)  •

nigdy na PCK nie szlyszalem zeby oi pomagali w polsce

skomentuj

PCK się zmienia!

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

AtH (gość)  •

Jeszcze parę lat temu PCK był żywym skansenem PRL (do tej pory gdzieniegdzie jest przechowalnią eks-partyjniaków), ale miło wiedzieć, że coraz więcej akcji PCK dorasta poziomem do inicjatyw czerwonokrzyskich z bardziej rozwiniętych krajów. Oby tak dalej!

odpowiedzi (0)

skomentuj