Mała Korea nie tylko w Kobierzycach

  Mała Korea nie tylko w Kobierzycach

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Max Ax i Joo Lee, tenorzy z Korei Południowej, śpiewają na deskach naszej opery. We Wrocławiu czują się prawie jak w domu.
  Zanurzoną w polskiej tradycji premierę "Strasznego dworu" Moniuszki oglądał z loży Max Ax. - Wydawało mi się, że to będzie nudna historia. Wcale nie była nudna! - śmieje się. - Interesująca muzyka, świetna reżyseria Laco Adamika. Byłem ciekaw, jak poradzi sobie tenor. Tego dnia był w świetnej formie - dodaje.

  Obaj panowie mieszkali w Seulu, ale nie znali się - to w końcu ponaddziesięciomilionowe miasto.
  Obaj wcześniej pracowali w Niemczech, opiekuje się nimi agencja artystyczna Aliny Wodnickiej w Bremie. Agencja wysłała ich do Wrocławia na przesłuchanie. Spodobali się tak bardzo, że zamiast propozycji gościnnych występów dostali stałe angaże.
  Max: - Gdybym nie śpiewał, zostałbym kucharzem
  - Opera zaproponowała doskonałe warunki, możliwość śpiewania wielu głównych partii repertuaru - mówią zgodnie. Te dobre warunki zdecydowały: przyjechali do Wrocławia.

  Joo Lee studiował w seulskim konserwatorium. Wyjechał z Korei w 1997 roku, miał wtedy 24 lata. Dobrze, że nie trafił od razu do Wrocławia, bo pobyt w stolicy Dolnego Śląska zacząłby od znanych wrocławianom przeżyć związanych z powodzią. Kształcił się w Mediolanie.

  - Nasze pokolenie urodziło się i uczyło w czasie dużego rozkwitu gospodarczego. W Korei modne było wysyłanie dzieci do artystycznych szkół. Moi koledzy uczyli się tańca i śpiewu, a z Europy przyjeżdżało mnóstwo świetnie wykształconych nauczycieli - opowiada Joo Lee.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama