Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławski Budżet Obywatelski 2014: Do wydania 20 mln zł. Sprawdź, co zrobić, by je wydać

Malwina Gadawa
Paweł Relikowski
Aż 20 milionów planuje przeznaczyć gmina Wrocław na tak zwany budżet obywatelski w przyszłym roku. Przypomnijmy, że to ta część budżetu, o której wydatkowaniu decydują sami mieszkańcy. Mogą oni składać projekty i propozycje inwestycji, które następnie będą oceniane przez magistrat. Pomysłodawca nie musi nawet mieszkać we Wrocławiu. Potem projekty wezmą udział w głosowaniu. Każdy będzie mógł zadecydować, na co przeznaczyć pieniądze z puli Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Dzisiaj w siedzibie Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie z mieszkańcami, w którym wzięło udział około 50 osób. Byli to głównie członkowie wrocławskich rad osiedli, stowarzyszeń i różnych organizacji. Spotkanie dotyczyło przyszłorocznego budżetu obywatelskiego.

Przyszłoroczny budżet obywatelski będzie w kilku kwestiach zdecydowanie różnił się od tegorocznego pilotażowego programu. Przypomnijmy, że w 2014 roku w budżecie Wrocławia znalazło się 20 milionów złotych na propozycje mieszkańców, w poprzednim roku mieli do rozdysponowania tylko 3.

Wrocławski Budżet Obywatelski - każdy może zgłosić pomysł
W tym roku swój pomysł będzie mogła zgłosić nawet jedna osoba. Ważne, żeby była pełnoletnia. Nie będą potrzebne dodatkowe podpisy, czy poparcie organizacji. - Stawiamy na ciekawe pomysły i idee. Jeżeli będą dobre, to się obronią - mówił na spotkaniu z mieszkańcami radny Jerzy Michalak z prezydenckiego klubu Rafała Dutkiewicza, pomysłodawca Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Co ciekawe, żeby zgłosić swój pomysł nie trzeba nawet mieszkać we Wrocławiu. Wystarczy być "użytkownikiem miasta". Więc propozycję, na co wydać pieniądze będzie mógł zgłosić np. mieszkaniec Bydgoszczy.

W głosowaniu będą mogły jednak brać udział osoby, które są mieszkańcami Wrocławia. W jaki sposób będą sprawdzane? Tego pomysłodawcy budżetu dokładnie nie określili. Michalak powiedział, że głosujący będą musieli złożyć odpowiednie oświadczenie o miejscu zamieszkania.

Ile można wydać?
Po doświadczeniach z pilotażowej edycji wprowadzono także progi kwotowe - do 100 tysięcy złotych, do 500 tysięcy złotych i do miliona złotych. To właśnie te ograniczenie wzbudziły wątpliwości wśród zgromadzonych osób w sali sesyjnej. Niektórzy chcieli podziału na osiedla, bo uważają, że byłoby to bardziej sprawiedliwe rozwiązanie.

- Jak nasz projekt ma wygrać, kiedy rywalizuje z dużymi osiedlami, wiadomo że nie będziemy mieli szans - żalił się przedstawiciel Rady Osiedla Kuźniki.

Mieszkańców Wrocławia interesowały kwestie techniczne, jakie szanse mają ich pomysły i jak złożyć wniosek. Jerzy Michalak tłumaczył, że pieniądze mogą być przeznaczone na projekty inwestycyjne, które obejmują swoim zasięgiem granice Wrocławia, bez ingerencji w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, gazową, ciepłowniczą i telekomunikacyjną.

Wrocławski Budżet Obywatelski - TERMINY
Mieszkańcy będą mieli trzy miesiące na składanie projektów. Będą to mogli zrobić do marca. Potem do maja komisja będzie je opiniować, następnie od czerwca do lipca konsultować uwagi z liderami i ponownie opiniować w sierpniu. We wrześniu mieszkańcy Wrocławia przez dwa tygodnie będą mogli głosować na wybrane projekty. Przez internet i metodą tradycyjną. Ogłoszenie wyników nastąpi w październiku. Wybrane projekty będą realizowane w 2015 roku.

WROCŁAWSKI BUDŻET OBYWATELSKI -CO Z PROJEKTAMI Z 2013 ROKU - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Co z projektami z 2013 roku?
Pilotażowa edycja Wrocławskiego budżetu Obywatelskiego cieszyła się sporym zainteresowaniem. Zgłoszono ponad 240 propozycji. Oddano na nie 52 tysiące głosów. Wybrano osiem, które będą dopiero zrealizowane.

Budżet obywatelski 2013: oto zwycięskie projekty (LISTA)

Boisko przygotowane do potrzeb futbolu amerykańskiego (przy ul. Lotniczej 72) powstanie w połowie przyszłego roku. Wtedy też zrealizowana będzie "poprawa bezpieczeństwa terenu obok szkoły podstawowej nr 118 na osiedlu Kosmonautów". Do czerwca 2014 powinno być też gotowe boisko przy ul. Osineckiej na Żernikach. Podobnie, jak plac rekreacyjny przy ul. Stanisławowskiej (Muchobór Wielki, przy potoku Kasina). W pierwszej połowie przyszłego roku ma być gotowy także muzyczny plac zabaw przy zespole szkół nr 20, przy ul. Kłodnickiej, a także zagospodarowany teren (nowe chodniki, oświetlenie) przy kościele przy ul. Żernickiej. W drugiej połowie roku przygotowane zostaną place do uprawiania sportów miejskich, na wzgórzu Słowiańskim, Andersa oraz na pl. Strzegomskim.

Pod koniec roku, zostanie zrealizowany projekt zabezpieczenia zabytkowych tramwajów, które stoją na zajezdni przy ul. Legnickiej. W ramach projektu wyremontowany będzie również wagon Maximum z 1901 roku.

Pieniądze na projekty z budżetu obywatelskiego zostaną wydane na "coś innego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska