Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Dolny Śląsk ostatecznie straci 66 mln zł? Obremski: Jest szansa na ratunek w Senacie

Malwina Gadawa
Senator Jarosław Obremski
Senator Jarosław Obremski Fot. Janusz WóJtowicz / Polskapresse
Jest szansa, żeby Dolny Śląsk nie stracił 66 mln złotych. Chodzi o zmiany w tzw. "janosikowym" czyli obowiązkowej opłacie, którą bogatsze samorządy wnoszą na rzecz tych biedniejszych. Senatorowie w przyszłym tygodniu zadecydują, czy uwzględnić poprawki posłów, czy nie. Teraz spotykają się na komisjach i dyskutują o różnych rozwiązaniach.

Jest kilka pomysłów, żeby uratować 66 milionów złotych dla Dolnego Śląska. Senator Jarosław Obremski, który startował z list Rafała Dutkiewicza mówi, że na komisjach dyskutuje się nad kilkoma pomysłami. - Coraz poważniej myślimy o rozwiązaniu w którym Dolny Śląsk otrzymałby pożyczkę w wysokości 66 mln zł, która pozwoliłaby uniknąć przekroczenia wskaźników zadłużenia i korekty planu budżetu na 2014 rok. Nie musiałby jej jednak oddawać - mówi Obremski. Senator przyznaje jednak, że to jest "karkołomne zadanie dla prawników", którzy muszą w odpowiedni sposób przygotować projekt, żeby nie było żadnych zastrzeżeń.

Zobacz, którzy posłowie oddali 66 milionów złotych Mazowszu (KLIKNIJ)

W kuluarach Senatu mówi się jednak, że taka propozycja już budzi kontrowersje. Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego mówią, że Adam Struzik, marszałek z województwa mazowieckiego nie chce zgodzić się na takie rozwiązanie, ponieważ, to Mazowsze musiałoby potem oddać pieniądze do budżetu.

Wśród rozwiązań jest także złożenie wniosku do rządu o zrekompensowanie tej kwoty przez budżet państwa.

Jarosław Obremski mówi, że choć do ostatecznego porozumienia nie doszło na komisjach, to wierzy w szczęśliwe rozwiązanie dla Dolnego Śląska. - Mam nadzieję, że senatorzy Platformy Obywatelskiej są ludźmi honoru i zagłosują w przyszłym tygodniu tak jak powinni i jak obiecali, że Dolny Śląsk na tym nie straci - mówi Obremski. Uważa, że pieniądze będą uratowane na 66 procent.

CZYTAJ WIĘCEJ NA KOLEJNEJ STRONIE

Obremski uważa także, że gdyby marszałek Rafał Jurkowlaniec poszedł z tą sprawą do Trybunału Konstytucyjnego miałby duże szanse na wygraną.

Senator Jarosław Duda z Platformy Obywatelskie mówi, że Dolny Śląsk na pewno tych pieniędzy nie straci, a w jaki sposób, to już rzecz wtórna. Kolegów z Sejmu tłumaczy, że musieli tak zagłosować, bo nie mieli innego wyboru, była dyscyplina partyjna.

Co na to marszałek Rafał Jurkowlaniec. Przed ostatecznym rozstrzygnięciem nie chce dużo mówić, stwierdza tylko: Satysfakcjonuje mnie każde rozwiązanie, które pozwoli nie ciąć wydatków w przyszłorocznym budżecie województwa.

Przypomnijmy, że oprócz Mazowsza tylko Dolny Śląsk w przyszłym roku miał wpłacić do skarbu państwa „janosikowe” w gigantycznej wysokości 268 mln złotych. Ta kwota z kolei zasilała budżety wszystkich województw w postaci tzw. subwencji regionalnych. Teraz decyzją posłów odbiera nam się 66 mln złotych. Zamiast 176 mln zł, jak pierwotnie zakładano, do naszego regionu wpłynie jedynie 110 mln złotych.

Zobacz:co straci Dolny Śląsk, jeżeli nie dostanie 66 mln zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska