18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zima we Wrocławiu. Śnieg na święta i 20 stopni mrozu w sylwestra? (ŚWIĄTECZNA PROGNOZA POGODY)

Marcin Hołubowicz
We wrocławskim zoo, zwierzęta zamiast chować się w pomieszczeniach przed mrozem, wygrzewają się w najlepsze w słońcu
We wrocławskim zoo, zwierzęta zamiast chować się w pomieszczeniach przed mrozem, wygrzewają się w najlepsze w słońcu fot. Paweł Relikowski
Zarówno listopad, jak i początek grudnia upłynęły pod znakiem plusowych temperatur w ciągu dnia. Przymrozki występowały głównie w nocy, a śnieg padał raptem przez jeden dzień. Jednak w tym tygodniu, już w nocy z czwartku na piątek spadnie biały puch. Jak zapowiada się grudzień w tym roku. Czy w święta dzieci będą jeździć na sankach, a my będziemy skrobać szyby w samochodach i czekać na odśnieżenie przystanków? Sprawdźcie co meteorolodzy i serwisy pogodowe prognozują nam na święta i sylwestra.

Praktycznie przez cały listopad i początek grudnia temperatury we Wrocławiu utrzymywały się na poziomie powyżej zera. Rowerzyści mogli jeździć po ulicach, a narciarze trzymali swój sprzęt schowany w szafie. Do tej pory śnieg padał w stolicy Dolnego Śląska tylko raz - 26 listopada. Co prawda w nocy trafiały się przymrozki, ale jesienna pogoda wyraźnie się przeciągnęła.

We wrocławskim zoo możemy zobaczyć 90 procent spośród tych zwierząt, które mają wybieg (zobacz na zdjęciach dołączonych do tekstu). Lwy, żyrafy, zebry czy słonie dobrze znoszą panujące temperatury. Niedźwiedzie, rysie, makaki i muflony będziemy mogli podziwiać przez całą zimę. Natomiast okapi - nowy nabytek wrocławskiego zoo - jest bardzo wrażliwe na zimno i możemy je zobaczyć tylko za szybą w specjalnym, dogrzewanym pomieszczeniu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nadchodzą silne wichury - będzie nawet 9 w skali Beauforta!

Na stokach narciarskich w Karpaczu nie ma wielkiego ruchu. Czynny jest jeden stok, który trzeba było sztucznie naśnieżyć. Meteorolodzy „uspokajają”, że zima z pewnością jednak do nas zawita. - Temperatury powyżej zera, które się ostatnio utrzymywały nie są czymś wyjątkowym - twierdzi Marek Kurowski z Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW we Wrocławiu - Często zdarzało się już tak, że w grudniu zima przychodziła stosunkowo późno - dodaje.

Podobnego zdania jest dr Mieczysław Sobik z Zakładu klimatologii i Ochrony Atmosfery UWr . - Mamy do czynienia z pewną anomalią pogodową. Jednak jest ona niewielka i mieści się w granicach normy. Natomiast zbliża się ochłodzenie - twierdzi naukowiec.
Zgodnie z prognozami IMGW Wrocław chwilowe pogorszenie pogody nastąpi w nocy ze czwartku na piątek. Możemy sie wtedy spodziewać opadów śniegu i silnego, zimnego wiatru wiejącego z prędkością nawet do 80 km/h. Lekkie opady mogą się utrzymywać przez cały weekend, a temperatury będą się wahać w granicach zera.

Jaka będzie pogoda na święta i sylwestra w tym roku? CZYTAJ WIĘCEJ NA KOLEJNEJ STRONIE

Brytyjska narodowa służba meteorologiczna Met Office zapowiada bardzo łagodną zimę w części wschodniej i północnej Europy, także w Polsce. Przyczyną mają być głębokie atlantyckie niże, które mają sprowadzić do Europy ciepłe i wilgotne powietrze z południowego zachodu.

Amerykanie z National Climatic Data Center zapowiadają znaczne ochłodzenie w naszym regionie, które ma nastąpić w drugiej połowie grudnia.

Niektórzy rosyjscy naukowcy prognozowali syberyjskie mrozy, które w tym sezonie miały przyjść do Polski. Jednak obecne prognozy rosyjskiego Roshydrometu uspokajają: grudzień, styczeń i luty w naszym regionie będą stosunkowo ciepłe. Podobnie w lutym. Tym samym według najnowszych prognoz Rosjan nie powinniśmy się spodziewać zimy stulecia.

Na święta mogą być przelotne opady śniegu. Rozpoczną się one 17 grudnia i mogą się przeciągnąć do kresu świątecznego. Niektórzy meteorolodzy zapowiadają natomiast mroźny przełom roku 2013 i 2014. W sylwestra miałyby się pojawić temperatury w granicach minus 20 stopni. Powodem takiego ochłodzenia byłby wyż, który miałby się uformować między środkową, wschodnią i północną Europą i objąć znaczną część kontynentu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska