Lada dzień w Lwówku Śląskim ruszy browar

  Lada dzień w Lwówku Śląskim ruszy browar

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Na Dolnym Śląsku tylko Spiż rozlewa piwo. Wkrótce dołączy do niego browar z Lwówka.
  Browar Ciechan, który kupił od syndyka upadły Browar Śląski 1209 za 800 tysięcy złotych, kończy przygotowania do produkcji. Remontowane są maszyny i pomieszczenia, w których piwo będzie warzone. Wymieniane są rurociągi, tworzona sieć dystrybucji.
  - Prowadzimy rozmowy z urzędem pracy w sprawie zatrudnienia pierwszych pracowników - informuje Marek Jakubiak, prezes Browaru Ciechan z Ciechanowa. Na początek zatrudnienie znajdzie 20 osób.


  Gotowe są już wzory dwóch nowych nalepek na butelki - dla piwa Lwówek Książęcy i Lwówek Mocny. Pierwsza beczka piwa pod nowym szyldem zostanie uroczyście otwarta 20 czerwca podczas Festiwalu Piwa. Impreza będzie organizowana w ramach obchodów 800-lecia browarnictwa w Lwówku Śląskim. 10 tysięcy euro na jej organizację przekaże Unia Europejska.
  - Chcemy, aby Lwówek Śląski stał się polską stolicą piwa. Tu siedzibę ma najstarszy browar - mówi wiceburmistrz Ireneusz Maciejczyk.

  W 1209 roku miasto otrzymało prawo warzenia piwa. Od tego czasu browar rósł w siłę. Dopiero w kolejnych latach na Dolnym Śląsku powstawały kolejne gorzelnie.
  W Świdnicy w XVI w. trzecią część produkcji lokalnego browaru szła na eksport. Beczki ze świdnickim jęczmiennym trafiały nawet na Wyspy Brytyjskie. Do dziś wiele piwnic w Świdnicy zamiast schodów ma zamontowane pochylnie, po których przetaczano beczki z piwem. Sąsiedni Strzegom specjalizował się w produkcji piwa pszenicznego. Podobnie jak browar w Bolesławcu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama