Europejska Stolica Kultury 2016: W czerwcu we Wrocławiu nie...

  Europejska Stolica Kultury 2016: W czerwcu we Wrocławiu nie tylko David Gilmour

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Europejska Stolica Kultury – Pawilon Czterech Kopuł zostanie otwarty 25 czerwca

  Europejska Stolica Kultury – Pawilon Czterech Kopuł zostanie otwarty 25 czerwca ©Pawel Relikowski / Polska Press

  Koncert Davida Gilmoura, otwarcie Pawilonu Czterech Kopuł z kolekcją sztuki współczesnej i performance Flow to tylko niektóre atrakcje czerwca – kolejnej artystycznej kulminacji ESK 2016.
  Europejska Stolica Kultury – Pawilon Czterech Kopuł zostanie otwarty 25 czerwca

  Europejska Stolica Kultury – Pawilon Czterech Kopuł zostanie otwarty 25 czerwca ©Pawel Relikowski / Polska Press

  Biletów na koncert Davida Gilomura na placu Wolności (25 czerwca) już nie ma, ale Europejska Stolica Kultury przygotowała czerwiec mnóstwo wydarzeń. Chris Baldwin, kurator ESK zajmujący się performance, 11 czerwca zaprasza na „Flow”, muzyczno-taneczno-teatralny performance. Nad brzegiem Odry przez cały dzień występować będą artyści. Wieczorem, w koncercie kulminacyjnym wystąpi ponad 240 osób na koncercie, do którego kantatę stworzył Paweł Romańczuk i kompozytorzy z Polski, Izraela, Niemiec i Czech.
  – Nazwaliśmy to wydarzenie Flow, bo impreza jest otwarta, każdy może przepłynąć przez miasto i wziąć udział w tym, w czym chce – tłumaczy Baldwin. W centrum miasta stanie 21 szaf, które mieszkańcy będą wypełniać opowieściami o mieście o swoich marzeniach. A już 5 Piątego czerwca o godzinie 20 odbędzie się otwierający przedsmak tygodnia koncert Chóru Kameralnego Akademii Muzyki I Tańca z Jeruzalem oraz powitanie Chrisa Baldwina – kuratora do spraw performance Europejskiej Stolicy Kultury, Wrocław 2016.

  Europejska Stolica Kultury teatralnie  Teatralny czerwiec to ciekawe wydarzenia: I Festiwal Festiwali Komedia Roku (20-26 czerwca), sprowadzony z Bolesławca Festiwal Bieli (24-25 czerwca), w którym biały korowód przejdzie przez miasto podkreślając, że Wrocław nie jest rasistowski. – Biel to synteza kolorów, symbol tolerancji – mówi Bogdan Nowak, współorganizator imprezy. W tegorocznej 7. już edycji Brave Kids uczestniczyć będzie 144 młodych artystów z 19 krajów, leżących na 5 kontynentach. Projekt obędzie się w dniach 18 czerwca - 14 lipca w trzech polskich miastach: Wrocław, Wałbrzych, Warszawa oraz dwóch zagranicznych: Koszyce na Słowacji i Achalciche w Gruzji.


  Europejska Stolica Kultury muzycznie  Widowisko „Hiszpańska noc z Carmen – Zarzuela show” pokaże Opera Wrocławska na Stadionie Wrocław (18 czerwca), a już od 29 maja do 4 czerwca w Narodowym Forum Muzyki trwać będzie 8. Leo Festival, w którym obok siebie występować będą sportowcy, tancerze i muzycy. – Publiczność usłyszy m.in. muzykę kojarzącą się z filmem „Rocky” – zapowiada Agnieszka Franków-Żelazny, kurator ds. muzyki.

  Europejska Stolica Kultury wizualnie  Warto wybrać się na prezentację sztuk wizualnych. 25 czerwca zostanie otwarty Pawilon Czterech Kopuł, a w nim ponad 20 tys. eksponatów sztuki współczesnej. – Prace Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Beresia, Władysława Hasiora, Jana Lebensteina, Tadeusza Kantora - wylicza Michał Bieniek, kurator ds. sztuk wizualnych. W Muzeum Miejskim Wrocławia 8 czerwca zostanie otwarta wystawa prac Wacława Szpakowskiego „Linie Rytmiczne”, a z koncertem poświęconym Szpakowskiemu wystąpi Adam Bałdych, jazzowy skrzypek. W Muzeum Architektury 18 czerwca zostanie otwarta wystawa świetnych projektów Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak „Patchwork”. Przy ulicy Grabiszyńskiej we Wrocławiu rozciągają się obszerne tereny fabryczne, które swą historią sięgają jeszcze 1869 roku. Dziś dla wielu wrocławian to miejsce jest reliktem epoki PRL-u i nieodzownie kojarzy się z wszechobecnym w tamtych czasach etosem pracy kolektywnej. Już od 24 do 28 czerwca organizatorzy Przeglądu Sztuki SURVIVAL zaproszą wrocławską publiczność do odkrywania tego fascynującego miejsca na nowo – przewodnikiem w tej podróży będzie sztuka współczesna.

  Europejska Stolica Kultury architektonicznie  Wystawa „Kościół. Piękno i Kicz. Wystawa Architektura VII Dnia” zostanie otwarta 27 czerwca w Młynie Maria, specjalnie otwartym na tę okazję. – W PRL-u powstało prawie 4 tysiące kościołów – podkreśla Zbigniew Maćków, kurator ds. architektury. W ramach
  DużeA_Przestrzeń dla Piękna : Natura - Społeczność - Architektura
  CYKL SPOŁECZNOŚĆ : Miasto dla pieszych (wykład)
  13 czerwca 2016
  Wykłady i warsztaty prowadzone przez znakomitych architektów i urbanistów zagranicznych oraz polskich, podejmujące istotne problemy architektury światowej i badające je na poziomie lokalnym. Cykl podzielony został na trzy panele (Natura - Społeczność - Architektura), z których każdy będzie poświęcony odrębnemu zagadnieniu. Wśród zaproszonych gości są m.in.: JDS – Julien De Smedt, Work AC, Günther Vogt, Kees Christiaanse, Lacaton & Vassal, Hani Rashid. Kuratorami poszczególnych paneli są architekci z pracowni BUDCUD, PORT, LAX.
  Sala konferencyjna C - D WCK przy Hali Stulecia we Wrocławiu, ul. Wystawowa 1, Wrocław

  Europejska Stolica Kultury pełna literatury  W ramach Festiwalu Kryminału (30 maja - 5 czerwca) Wojciech Pszoniak, Robert Więckiewicz i Ogla Bołądź przez kilka godzin czytać będą „I nie było już nikogo” Agaty Christie. Sukces frekwencyjny weekendu inaugurującego obchody Światowej Stolicy Książki UNESCO oraz ogromne zainteresowanie wrocławian Europejską Nocą Literatury spowodowały, że 19 czerwca w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odbędzie się dodatkowa odsłona nocnego czytania. 20 000 zachwyconych uczestników weekendu, prawie 2000 podpisanych przez Jo Nesbo książek oraz długie kolejki osób oczekujących na spotkania autorskie pokazały, że Wrocław kocha czytać. W odpowiedzi na ogromne zainteresowanie zarówno specjalną edycją Europejskiej Nocy Literatury, jak i całym weekendem inaugurującym Światową Stolicę Książki UNESCO we Wrocławiu, 19 czerwca Europejska Stolica Kultury zorganizuje dodatkową odsłonę ENL pod hasłem „Europejska Noc Literatury. Dogrywka”. Tym razem czytania zaplanowano na Wielkiej Wyspie. Większość z nich ma mieć charakter plenerowy, aby ułatwić wszystkim dostęp do literatury. Od 31 maja do 5 czerwca Wrocław zamieni się w stolicę książki dla dzieci. Wszystko to za sprawą Festiwalu Literatury dla Dzieci, który już po raz trzeci odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska. W planach ponad trzydzieści wydarzeń, w tym spotkania z niekwestionowanymi gwiazdami literatury dla najmłodszych: Brandonem Mullem oraz Martinem Widmarkiem. A także wystawy, warsztaty, spektakle, koncert, rodzinna gra miejska. Poznamy też zwycięzcę konkursu na Najlepszą Polską Książkę dla Dzieci wydaną w 2015 roku.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czad

   misio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   brawo! sporo sie dzieje i to widac

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   EUROPEJSKA STOLICA PRZEKRĘTOW

   klałdiapiontek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Zapraszamy do EIT+ EUROPEJSKIEJ STOLICY HAŁASU

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama