Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autostrada A4 zmieni nazwę na Via Silesiana?

Michał Wroński
Czy autostrada A4 zmieni nazwę na Via Silesiana? To pomysł redakcji Dziennika Zachodniego - gazety ukazującej się w województwie śląskim. - Każdy z nas słyszał o włoskiej Autostradzie Słońca, norweskiej Drodze Trolli, czy budowanej dopiero Via Baltica. Każdy również wie, że z Katowic do Warszawy dojedziemy "gierkówką", choć w oficjalnych dokumentach daremnie szukać tej nazwy. A gdyby tak na samochodowej mapie Polski autostradę A4 nazwać Via Silesiana - Droga Śląska - proponuje gazeta.

Via Silesiana miałby się nazywać cały śląski odcinek autostrady A4: 345 kilometrów trasy od Zgorzelca po Mysłowice.

Jak przypomina prof. Rościsław Żerelik, dyrektor Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, w tym przypadku też można wykorzystać nawiązania do przeszłości.
- Przed wiekami biegł tędy szlak handlowy z Niemiec do Krakowa i Lwowa - mówi prof. Żerelik.

OD STYCZNIA A4 BĘDZIE PŁATNA. TRWA MONTAŻ PUNKTÓW POBORU OPŁAT

By nazwa Via Silesiana się przyjęła, musi powstać wspólne lobby samorządowców, polityków i przedsiębiorców z województw śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Na razie pomysł wzbudził zainteresowanie w Opolu i Katowicach. - To ciekawa inicjatywa - ocenił Adam Matusiewicz, marszałek woj. śląskiego, i obiecał, że przy najbliższej okazji zapyta samorządowców z Pomorza, jak udało im się przekonać drogowców do zaakceptowania podwójnego nazewnictwa autostrady A1.

Po co nam Via Silesiana? Z całą pewnością łacińska nazwa nie sprawi, że na naszym odcinku autostrady A4 przybędzie pasów ruchów i poprawi się jej oznakowanie. Wprowadzenie jednak do samochodowych atlasów terminu "Śląska Droga" mogłoby stać się kolejnym elementem promocji tego regionu. Marek Szołtysek, publicysta Dziennika Zachodniego, który kilka dni temu na łamach gazety wystąpił z takim pomysłem, mówi wprost: - Obecnie można przejechać cały Śląsk nie wiedząc nawet, gdzie się jest. Dlatego będę kibicować wszelkim działaniom, które sprawią, że Via Silesiana stanie się faktem - mówi Szołtysek.

CZYTAJ FELIETON MARKA SZOŁTYSKA, W KTÓRYM PROPONUJE NAZWĘ VIA SILESIANA

Na możliwość wykorzystania szlaków komunikacyjnych do budowy wizerunku zwraca uwagę również Mateusz Zmyślony, dyrektor kreatywny Grupy Eskadra.

- Już sama nazwa drogi stanowi informację dla potencjalnego turysty lub inwestora o tym, gdzie można nią dojechać - podkreśla Zmyślony. Przypomina zarazem, że istnieją trasy, które same w sobie stanowią atrakcje.

- Aby tak się stało, podróż taką drogą musi wyzwalać jakieś emocje. I jeszcze jedno, do takiej drogi trzeba dodać atrakcyjną ofertę terenu, przez jaki ona prowadzi. W przeciwnym razie stanie się ona wyłącznie drogą tranzytową - kontynuuje Zmyślony.

Na razie pomysł nazwania 345-kilometrowego odcinka autostrady A4 ze Zgorzelca do Mysłowic mianem Via Silesiana (przy zachowaniu dotychczasowej oficjalnej nazwy) wzbudził życzliwe zainteresowanie. Artur Mrugasiewicz z biura prasowego GDDKiA nie mówi "nie", ale wskazuje, że z inicjatywą powinni wyjść samorządowcy. Kto byłby gotów wykonać pierwszy krok? Adam Matusiewicz, marszałek woj. śląskiego, obiecuje, że zapyta samorządowców z Pomorza o to, jak przekonali drogowców do zaaprobowania alternatywnej nazwy dla autostrady A1.

- Jeśli ktoś podejmie starania o Via Silesiana, to chętnie się przyłączymy - deklaruje Tomasz Kostuś, wicemarszałek sąsiedniej Opolszczyzny.

Entuzjazmu pomysł natomiast nie wzbudził we Wrocławiu. - Nazwa autostrady jest sprawa drugorzędną. Najważniejsze jest utrzymanie jednakowego wysokiego standardu tej trasy na całym jej przebiegu - mówi Rafał Jurkowlaniec, marszałek woj. dolnośląskiego.

Słynne drogi

Autostrada Słońca we Włoszech (oficjalnie znana jako A1). Trasa prowadzi z Mediolanu przez Bolonię, Florencję i Rzym do Neapolu. Oddano ją do użytku w latach 60. XX wieku, a dziś jest najpopularniejszą i najbardziej zatłoczoną autostradą w Italii.

Route 66 - znana również jako Mother Road, czyli Droga Matka. Długa na 3939 km autostrada łączyła Chicago z Los Angeles. Śpiewali o niej The Rolling Stones i Depeche Mode. Pojawiała się też w filmach i literaturze. W latach 80. XX wieku skreślono ją z listy amerykańskich autostrad. Dziś ma status narodowej drogi krajobrazowej.

Droga Trolli - żelazny punkt wycieczek do Norwegii. Zbudowaną w latach 30. XX wieku trasę tworzy 11 serpentyn, w większości zakręcających pod kątem 180 stopni (zaś średnie nachylenie wynosi 9 stopni) i dlatego nie mogą po niej jeździć pojazdy dłuższe aniżeli 12,4 metra.

Gierkówka, czyli zbudowana w latach 70. minionego stulecia droga szybkiego ruchu z Katowic do Warszawy. Wedle oficjalnej nomenklatury drogowców na "gierkówkę" składają się odcinki dróg krajowych nr 8, 1 i 86.

Co sądzisz o nazwie Via Silesiana? A może masz inne propozycje?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska