Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

8. Pielgrzymka Ludzi Pracy do Henrykowa. Zagraża nam skrajny ekologizm!

Janusz Wolniak
Do Henrykowa zjechali przedstawiciele pracodawców, rzemieślników i związkowców z dolnośląskiej „Solidarności”. Przybyli również mieszkańcy Henrykowa i okolic z przedstawicielami władz samorządowych. Szczególnymi gośćmi na mszy św. byli europoseł Beata Kempa, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i wiceminister Michał Wójcik
Do Henrykowa zjechali przedstawiciele pracodawców, rzemieślników i związkowców z dolnośląskiej „Solidarności”. Przybyli również mieszkańcy Henrykowa i okolic z przedstawicielami władz samorządowych. Szczególnymi gośćmi na mszy św. byli europoseł Beata Kempa, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i wiceminister Michał Wójcik Janusz Wolniak
Na 8. Pielgrzymkę Ludzi Pracy do Henrykowa w minioną niedzielę przyjechało jak zwykle wiele ludzi i gości, których witał odprawiający polową mszę św. abp Józef Kupny.

Zanim jeszcze przed henrykowskim klasztorem odbyła się uroczysta msza, dzień wcześniej do sanktuarium Matki Boskiej Języka Polskiego przyszła piesza pielgrzymka związkowców z dolnośląskiej „Solidarności”. Tę nową peregrynację zapoczątkowano rok temu.

Mszy świętej polowej przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy w homilii przypomniał m.in. papieskie nauczanie dotyczące wartości pracy człowieka.

- Maj jest miesiącem maryjnym. Pamiętamy nasze mamy czy babcie modlące się przy przydrożnych kapliczkach. Ale maj jest tez miesiącem, kiedy papieże ogłaszali słynne encykliki. 15 maja 1881 roku papież Leon XIII ogłosił encyklikę Rerum novarum. To dało podwaliny pod ład społeczny i gospodarczy, a wtedy był to czas wielkich nierówności społecznych - mówił abp Kupny.

Przypomniał także, że to właśnie wówczas robotnicy nie godzili się na nienormowany czas pracy, brak cywilizowanych form zatrudnienia, zatrudnianie kobiet i dzieci. Stąd narastały nastroje rewolucyjne i rodziły się idee socjalistyczne negujące prawa własności, a to była fałszywa droga, o czym zawsze mówił Kościół.

- W nauce społecznej Kościoła jest mowa, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy muszą kierować się zasadą powszechnej solidarności. Państwo powinno otoczyć wszystkich pracowników opieką prawną, bo całą swoją potęgę zawdzięcza pracy. Encyklika papieża mówiła też o prawie robotników do zrzeszania się w związki zawodowe. Z tej właśnie inspiracji zaczęły powstawać chrześcijańskie związki zawodowe. Wkładem papieża Jana Pawła II w naukę społeczną Kościoła była m.in. encyklika o pracy Laborem exercens - przypomniał metropolita wrocławski. A na zakończenie arcybiskup błogosławił całemu światu pracy.

Kazimierz Kimso podziękował Krajowemu Duszpasterzowi Ludzi Pracy za opiekę Matki Boskiej i błogosławieństwo dla ludzi pracy. Wyraził wdzięczność, że podczas homilii Metropolita Wrocławski przypomniał nauczanie papieskie dotyczące ludzi pracy.

Jak co roku podczas mszy św. obecne były relikwie błogosławionego księdza Jerzego patrona Solidarności.

Do Henrykowa zjechali przedstawiciele pracodawców, rzemieślników i związkowców z dolnośląskiej „Solidarności”. Przybyli również mieszkańcy Henrykowa i okolic z przedstawicielami władz samorządowych. Szczególnymi gośćmi na mszy św. byli europoseł Beata Kempa, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i wiceminister Michał Wójcik.

Po eucharystii, pielgrzymi spędzili słoneczne popołudnie w Henrykowie i doskonale się bawili przy muzyce zespołu WrocLove Giuitar Top.

Po mszy zapytaliśmy ministra Zbigniewa Ziobro o refleksje związane z pielgrzymką ludzi pracy.

- Pielgrzymka to czas dziękczynienia za to, co Pan Bóg dał w miniony rok i modlitwa z prośbą o błogosławieństwo. To piękna tradycja. Pamiętajmy, że praca to nie towar, to coś więcej. To relacje z ludźmi, z Bogiem. To właśnie Kościół przez lata upominał się o prawa ludzi pracy o czym przypominał abp Józef Kupny. Troska o pracę i wartości, to wszystko, co tutaj ludzi łączy - mówił minister.

Wskazał też jakie są obecne cywilizacyjne zagrożenia przed światem pracy:

- Przed nami kolejne wyzwania i zagrożenia. Ideologia skrajnego ekologizmu może doprowadzić do utraty wielu miejsc pracy w Polsce. Jeśli tego nie powstrzymamy, wzrosną drastycznie koszty życia, co doprowadzi do ubóstwa. Musimy bronić naszej suwerenności energetycznej i gospodarczej przed tego rodzaju ekologicznymi operacjami.

I dodał: - Ważna jest powszechna świadomość. Ekologia to piękne hasła, ale nie mogą się sprowadzać do tego, że kosztem będzie bieda i ubóstwo milionów ludzi. Gospodarka musi być konkurencyjna. A tu mamy zapowiedziany zakaz produkcji i może jazdy samochodami na benzynę i ropę, każą nam przesiąść się na rowery, bo furmanek już nie ma. To budzi emocje i sprzeciw. W demokracji musimy się temu sprzeciwić.

fot. janusz wolniak
============06 Zdjęcie Podpis (12810186)============
Mszy świętej przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy przypomniał m.in. papieskie nauczanie dotyczące wartości pracy ludzkiej

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska