19 milionów złotych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego trafiło w tym roku do dolnośląskich pracodawców

Materiał informacyjny DOLNOŚLĄSKI WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY
19 milionów złotych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego trafiło w tym roku do dolnośląskich pracodawców. Efekty środków wydanych na kursy i szkolenia widać od razu.

Już teraz warto zaplanować kierunek rozwoju firmy i skontaktować się z urzędem pracy

Pracodawcy z Dolnego Śląska otrzymali w tym roku środki na kursy, szkolenia i studia podyplomowe – słowem na rozwój swoich pracowników. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy podzielił ponad 19 milionów złotych w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Pieniądze trafiły do każdego powiatu w naszym regionie.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy, utworzony ze środków Funduszu Pracy, pozwala na dofinansowanie kształcenia pracowników i pracodawców. To prowadzący firmy decydują na jakie kursy, szkolenia czy też studia podyplomowe wyślą zatrudniane osoby.

- O dofinansowanie rozwoju pracowników mogą wystąpić pracodawcy, którzy chcą inwestować w podnoszenie kompetencji zarówno własnych, jak i swoich pracowników. Nabory prowadzą powiatowe urzędy pracy. Już dziś zachęcamy pracodawców do kontaktu z właściwym, dla prowadzonej działalności powiatowym urzędem pracy, gdyż za chwilę będzie dostępna nowa pula środków na rok 2024, a nabory tradycyjnie zostaną ogłoszone z początkiem roku. To dobra okazja do podnoszenia kwalifikacji pracowników, ale też w dłuższej perspektywie działanie antykryzysowe. Tym bardziej cieszy nas, że w mijającym roku dla dolnośląskich pracodawców przeznaczonych zostało ponad 19 milionów złotych, złożono około 3000 tysięcy wniosków i podpisano ponad 1500 umów z pracodawcami - wylicza Zuzanna Bielawska, wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy w przyszłym roku będzie świętować dziesięciolecie. Jest co świętować, bowiem pieniędzy na sfinansowanie zdobywania wiedzy i nowych umiejętności jest coraz więcej. W 2014 r. było to nieco ponad 2 mln zł, w tym roku już ponad 19 mln zł trafiło do pracodawców i pracowników z naszego województwa.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy jako nowe narzędzie odniósł sukces. Jest przyjazny, łatwo dostępny, a ścieżka do otrzymania środków jest jasna. Dzięki KFS zmienia się oblicze publicznych służb zatrudnienia. Wspólne działania powiatowych urzędów pracy z przedsiębiorcami procentują. Urząd pracy powoli zaczyna być bardziej kojarzony ze wsparciem dla pracodawców i pomocą w rozwoju ich firm, niż z „urzędami dla bezrobotnych”. Taki kierunek powinien być kontynuowany z korzyścią dla rynku pracy i osób, które na zatrudnienie jeszcze nie tak dawno, nie mogły liczyć.

Pieniądze na szybkie zmiany rynku

KFS to nic innego jak pomoc dla firm, które chcą inwestować w kadry. Pierwotnie miał chronić osoby 45+ przed zwolnieniami, a obecnie pełni niezwykle ważną funkcję dla pracodawców – pozwala im dostosowywać kompetencje załogi do aktualnych potrzeb firmy i zmieniających się technologii. Popularne niegdyś kursy obsługi wózków widłowych lub dla spawaczy dziś zastępują kursy dla pracowników branży IT, szkolenia z obsługi dronów czy też z zakresu architektury i wystroju wnętrz. Dziś niewiele osób pracuje w jednej firmie czy nawet w jednym zawodzie aż do emerytury, jak to kiedyś bywało. Teraz pewna jest tylko ciągła zmiana i konieczność dostosowania się do niej. Właśnie na potrzeby zmieniającego się rynku pracy odpowiada KFS.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy to narzędzie dobrze oceniane przez pracodawców. Część z nich mówi wprost, że skoro fundusze na ten cel pochodzą ze składek od pracodawców, to są to ich pieniądze. Pewnie również stąd pełna identyfikacja z KFS i chęć sięgnięcia, po te fundusze.

Najpopularniejsze kierunki szkoleń

W mijającym roku wśród pracodawców dominowały podmioty z sektora prywatnego, stanowiły one ¾ wszystkich firm występujących o środki na szkolenie. Blisko połowę stanowiły mikrofirmy. Najwięcej środków KFS otrzymali zajmujący się handlem hurtowym i detalicznym, opieką zdrowotną i pomocą społeczną, edukacją oraz przetwórstwem i produkcją.

Pracodawcy wybierali najczęściej szkolenia:
•prawno-podatkowe, kadrowo-płacowe,
•pozwalające na zdobywanie lub podnoszenie uprawnień zawodowych (prawo jazdy, obsługa sprzętu, elektryczne, mistrzowskie),
•medyczne (lekarskie, pielęgniarskie, laboratoryjne),
•zawodowe (brafitting, decoupage, fryzjerstwo, fotografia, geodezja, motoryzacja, mechanika, budownictwo),
•językowe,
•sprzedażowo-marketingowe oraz obsługę klienta.

Co najważniejsze, pracodawcy pozytywnie ocenili efektywności udzielonego im wsparcia.

Więcej informacji http://www.dwup.pl/Krajowy-Fundusz-Szkoleniowy oraz w powiatowych urzędach pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska