Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

21 września wejdą nowe przepisy do ustawy Prawo o ruchu drogowym. Szykują się zmiany dla pieszych i kierowców hulajnóg

Karolina Kwiatek
Karolina Kwiatek
Zostaną wprowadzone nowe typy przejść dla pieszych. Będziemy mieli do wyboru przejścia dla pieszych i przejścia sugerowane
Zostaną wprowadzone nowe typy przejść dla pieszych. Będziemy mieli do wyboru przejścia dla pieszych i przejścia sugerowane Adam Jastrzebowski
21 września zaczną obowiązywać nowe przepisy drogowe. Zmiany w prawie to nie tylko zakaz parkowania samochodów na chodnikach. Sprawdziliśmy, jakie obostrzenia wprowadzono wobec pieszych i osób kierujących hulajnogami elektrycznymi.

W środę, 21 września wejdzie w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zostaną wprowadzone nowe typy przejść dla pieszych. Do tej pory każde z nich musiało być oznaczane odpowiednimi znakami drogowymi. Teraz będziemy mieli do wyboru przejścia dla pieszych i przejścia sugerowane, czyli nieoznakowane miejsce, w którym będzie można przedostać się na drugą stronę.

- Przejście sugerowane - nieoznakowane, dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych - art. 2, ptk 11a ustawy Prawo o ruchu drogowym (od 21 września 2022).

Główną różnicą między przejściami sugerowanymi a przejściami dla pieszych jest kwestia pierwszeństwa na drodze. Kierowcy podjeżdżający do przejść dla pieszych muszą przepuścić osoby, które na nie wkraczają lub już się na nim znajdują. Powyższa reguła nie będzie obowiązywała w przypadku przejść sugerowanych, co powoduje, że to pieszy będzie zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom na drodze i zachować szczególną ostrożność.

- Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni lub drogi dla rowerów iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni lub drogi dla rowerów - ustawa Prawo o ruchu drogowym.

Koniec z jazdą hulajnogą po jezdni

Zaktualizowano również listę zakazów, dla kierowców hulajnóg elektrycznych. Do tej pory ustawa zabraniała ciągnięcia lub holowania innego pojazdu, a także przewożenia innej osoby czy zwierzęcia. Od teraz nie będzie można również jeździć po jezdni. Wyjątek stanowią trzy przypadki, określone w Prawie o ruchu drogowym:

  • poruszanie się po pasie ruchu dla rowerów,
  • korzystanie z przejazdu dla rowerów,
  • jazda po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Przypominamy, że osoby przemieszczające się hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego po chodniku muszą ustąpić pierwszeństwa pieszemu, dostosować prędkość do jego tempa, a przede wszystkim nie utrudniać ruchu.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska