Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobaczymy fałszywe obrazy śmierci...

Katarzyna Kaczorowska
Muzeum Współczesne Wrocław: Yinka Shonibare pokaże swoje prace
Muzeum Współczesne Wrocław: Yinka Shonibare pokaże swoje prace Muzeum Współczesne Wrocław/materiały prasowe
Yinka Shonibare, artysta brytyjsko-nigeryjskiego pochodzenia, zademonstruje swoją krytyczną ocenę kolonialnego imperium w Muzeum Współczesnym Wrocław.

To będzie duże wydarzenie. Muzeum Współczesne Wrocław 17 stycznia otwiera wystawę Yinka Shonibarego zatytułowaną „Fałszywe obrazy śmierci” – fotografie, będące wariacjami na temat śmierci lorda Nelsona w bitwie pod Trafalgar. Każde ze zdjęć odwołuje się do konkretnego obrazu, m.in. „Śmierci Leonardo da Vinci w ramionach Franciszka I” François G. Ménageota czy „Samobójstwa” Leonardo Alenzy, gdzie miejsce prawdziwego bohatera płótna w pracy Shonibarego zajmuje fałszywy admirał Nelson.
Śmierć, zwłaszcza śmierć osoby znanej, to motyw chętnie wykorzystywany przez malarzy, a część przedstawień to już właściwie ikony popkultury – jak choćby słynna śmierć Marata. Shonibare do śmierci ma jednak szczególny stosunek, wynikający z jego pochodzenia. Ten Brytyjczyk urodził się w Londynie, w wieku trzech lat wyjechał z rodziną do Lagos w Nigerii, na Wyspy powrócił, by rozpocząć studia. Życie pomiędzy dwiema kulturami sprawiło, że Shonibare od ponad dekady zajmuje się twórczo problemami kolonializmu i postkolonializmu – było nie było to nad imperium brytyjskim słońce nigdy nie zachodziło. We wrocławskiej prezentacji jego twórczości zobaczymy jednak nie tylko prace przywołujące postać Horacego Nelsona, którego zwycięstwo nad połączonymi flotyllami Francji i Hiszpanii dało początek morskiej hegemonii Brytyjczyków i stało się realną podstawą do budowy imperium kolonialnego. Wrocławianie zobaczą też pracę wideo – „Addio del Passato”, w której śpiewaczka, przebrana za żonę Nelsona Frances Nisbet, wykonuje arię z ostatniego aktu „Traviaty” Verdiego, w której Violetta żegna się z życiem i ukochanym, oraz „Revolution Kid” – manekina z głową lisa i repliką złotego pistoletu pułkownika Muammara Kaddafiego.
Wernisaż wystawy 17 stycznia o godzinie 19 (pl. Strzegomski 2a). Tej wystawy nie można przegapić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska