Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu. Śpimy dłużej czy krócej? Kiedy ZMIANA CZASU NA LETNI?

KCZ
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Mikolaj Suchan / Polska Press
ZMIANA CZASU 2017. ZMIANA CZASU NA LETNI. W ten weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Trzeba przestawić zegarki. Zmiana czasu nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. Sprawdźcie, kiedy przestawić zegarki i jaki wpływ ma na nasze zdrowie zmiana czasu.

ZMIANA CZASU - kiedy zmiana czasu na letni?

Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni - to pytanie w marcu zadaje sobie wiele osób. A my odpowiadamy: zegarki przestawiamy już w ten weekend, z soboty na niedzielę. Zatem: zmiana czasu z zimowego na letni czeka nas w nocy z 25 na 26 marca (czyli z soboty na niedzielę) z godziny 2.00 na 3.00.

ZMIANA CZASU NA LETNI - jak przygotować organizm na zmianę czasu?

Każda zmiana czasu skutkuje rozregulowaniem naszego zegara biologicznego. Ważne, by w najbliższych dniach kłaść się wcześniej wstać i tak samo wcześniej wstawać. Naukowcy radzą również, by zażywać ruchu na świeżym powietrzu. Regularne uprawianie sportu powinno pomóc naszemu organizmowi przyzwyczaić się do zmiany czasu. Tym bardziej, że zmiana czasu z zimowego na letni nie pozostaje bez wpływu na naszej zdrowie.

Naukowcy zachęcają, by w najbliższych dniach wprowadzić do naszej diety produkty bogate w węglowodany, co pozwoli zachować energię, nawet jeśli organizm będzie czuł się zmęczony. Można jeść więcej ryżu czy makaronu. Warto również przed snem napić się herbaty rumiankowej. Głównie chodzi o to, by nie doszło do zaburzeń snu. Bezsenność czy zaburzenia mają wpływ na obniżenie poziomu koncentracji i spadek formy w ciągu dnia.

ZMIANA CZASU NA LETNI - śpimy dłużej czy krócej?

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza, że najbliższej nocy, z 25 na 26 marca będziemy spać o godzinę krócej. Jeżeli jeszcze położymy się późno spać, nasz organizm na pewno to odczuje. Jeśli nie w niedzielę, która dla wielu jest przecież dniem wolnym od pracy, to w poniedziałek lub wtorek. Nasz organizm przyzwyczaja się do zmiany rytmu życia nawet przez kilka dni.

ZMIANA CZASU NA LETNI - dlaczego przestawiamy zegarki?

Początkowym założeniem była oszczędność energii, a co za tym idzie ochrona środowiska. Dzisiaj wielu naukowców twierdzi, że w rzeczywistości oszczędność energii jest minimalna, a dla naszego organizmu lepsze byłoby pozostanie przy czasie zimowym, który jest dla nasz czasem naturalnym.

ZMIANA CZASU NA LETNI - skąd to się wzięło?

Zagadnienie konieczności zmiany czasu jako pierwszy poruszył Benjamin Franklin. Wtedy temat potraktowano z przymrużeniem oka. Dopiero gdy problem opisał pochodzący z Wielkiej Brytanii William Willett zaczęto podchodzić do tematu na poważnie. Dziś jednak zmiana czasu wywołuje dyskusję wśród naukowców. Jest wątpliwe, czy rzeczywiście ma ona wpływ na oszczędność energii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska