Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na zimowy. Śpimy dłużej! [KIEDY PRZESTAWIAMY ZEGARKI]

Redakcja
Zmiana czasu w nocy z soboty na niedzielę
Zmiana czasu w nocy z soboty na niedzielę Fot. Mikolaj Suchan / Polskapres
Przestawiamy zegarki! Już w ten weekend zmiana czasu z letniego na zimowy. Nowy czas będzie obowiązywał do ostatniego weekendu marca. Zmiana czasu w nocy z soboty - 28 października - na niedzielę - 29 października. Zegarki przestawiamy z godziny 3 na 2. Zmiana czasu na zimowy oznacza, że śpimy o godzinę dłużej.

Ostatnia zmiana czasu?

Jest bardzo prawdopodobne, że czas z letniego na zimowy będziemy w ten weekend zmieniali już po raz ostatni. W nocy z soboty 24 marca na niedzielę 25 marca 2018 przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni. I ten powrót do czasu letniego może być już ostatnią zmianą czasu w Polsce. Sejm pracuje bowiem nad przepisami wprowadzającymi jeden czas przez cały rok.

W Polsce przestawiamy zegarki nieprzerwanie od 1983 roku (tylko w 1982 roku, w związku ze stanem wojennym, zrezygnowano ze zmiany czasu na letni). Wcześniej parokrotnie wprowadzano obowiązek zmiany czasu - w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie).

Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie (między innymi prawie we wszystkich państwach w Europie). Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś. Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Ma służyć bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Ciekawym argumentem popierającym zmianę czasu jest zmniejszenie liczby włamań do domów. Przez wcześniejsze powroty do domu, przed zapadnięciem zachodu Słońca, zmniejsza się liczba włamań do domów. Zakładane oszczędności energii elektrycznej zmniejszają się podczas 5 najbardziej ciemnych miesięcy: listopada, grudnia, stycznia, lutego i marca; później się włącza światło wieczorem, ale za to wcześniej rano.

Przeciwnicy zmiany czasu argumentują, że źle wpływa na zdrowie- przyczynia się do zawałów, depresji i złego samopoczucia. Poza tym przeprowadzana dwa razy w Polsce zmiana czasu jest bardzo kosztowna, przykładowo w transporcie kolejowym przy wprowadzaniu czasu letniego wszystkie pociągi, które są na trasie w chwili przestawiania zegarów, są opóźniane o dodatkową godzinę. Z kolei banki na ten czas całkowicie blokują dostęp do swoich usług, aby uniknąć problemów.

- Zmiana czasu nie ma większego sensu. Jedyna korzyść, jaka z niej wynika to to, że możemy sobie pospać o godzinę dłużej. Poza tym właściwie to tylko tragedia - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl dr Paweł Wróblewski, lekarz.
- Nasz organizm jest naprawdę precyzyjnym mechanizmem, jest regulowany w oparciu o rytm dobowy, do którego przyzwyczaja się w ciągu roku. Gdy nasz zegar zostanie sztucznie przestawiony, zaczyna się kłopot - dodaje Wróblewski. - Szczególnie w pierwszym tygodniu po przestawieniu zegarków powinniśmy bardzo mocno uważać na nasze zdrowie. Odporność spadnie. Będzie też zapewne kłopot z zasypianiem - dodaje lekarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska