W walce z rakiem piersi liczy się czas!

  W walce z rakiem piersi liczy się czas!

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  17.11.2008 wroclaw badanie mammograficzne w szpitalu chorob nowotworowych hirszfelda . nowotwor rak piersi mammografia badanie mammograficzne szpital

  17.11.2008 wroclaw badanie mammograficzne w szpitalu chorob nowotworowych hirszfelda . nowotwor rak piersi mammografia badanie mammograficzne szpital diagnostyka onkologia choroba zdrowie gazeta wroclawska pawel relikowski / polskapresse ©Fot. Pawel Relikowski / Polskapresse

  Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Drogie Panie, sprawdźcie, gdzie i kiedy możecie zgłosić się na badania. Nie zwlekajcie, nie warto czekać.
  17.11.2008 wroclaw badanie mammograficzne w szpitalu chorob nowotworowych hirszfelda . nowotwor rak piersi mammografia badanie mammograficzne szpital

  17.11.2008 wroclaw badanie mammograficzne w szpitalu chorob nowotworowych hirszfelda . nowotwor rak piersi mammografia badanie mammograficzne szpital diagnostyka onkologia choroba zdrowie gazeta wroclawska pawel relikowski / polskapresse ©Fot. Pawel Relikowski / Polskapresse

  Krystyna Kryś przejdzie dziś w Dolnośląskim Centrum Onkologii operację usunięcia guza w piersi. Zmiana jest bardzo mała, pani Krystyna ma więc ogromną nadzieję, że szybko wyzdrowieje. Od 14 lat regularnie pilnowała badań profilaktycznych, dlatego raka wykryto u niej zanim jeszcze zdążył dać jakiekolwiek objawy.

  - Razem z siostrą postanowiłyśmy, że będziemy się regularnie badać. W latach 70. nasza mama zmarła na raka macicy.
  Przed śmiercią powiedziała: „Dziewczyny, badajcie się często” - opowiada pani Krystyna. - Co dwa lata chodziłam więc na mammografię. Cały czas było dobrze, aż do ostatniego badania. Wtedy wykryto u mnie bardzo małą, niewyczuwalną zmianę. Widać ją było tylko na mammografii, nawet USG nic nie pokazało. Nic mnie też nie bolało, a drobny guz okazał się rakiem złośliwym. Konieczna jest operacja.

  62-latka dodaje, że ma nadzieję, że wszystko będzie dobrze i szybko wróci do zdrowia. Ma na to ogromne szanse, bo jak podkreśla chirurg onkolog prof. Rafał Matkowski, szef Centrum Chorób Piersi - Breast Unit w DCO, im wcześniej rak piersi zostaje wykryty, tym większe są szanse na powrót do zdrowia, a potrzebne leczenie jest mniej agresywne.

  - Są kobiety wyedukowane, które zgłaszają się na badania przesiewowe, ale niestety, mimo że wiele się mówi o raku piersi, wciąż jest spora grupa kobiet, do których ten przekaz nie dociera - przyznaje prof. Matkowski. - Dlatego stale trzeba przypominać, że w przypadku raka piersi wprawdzie nie jesteśmy w stanie uniknąć zachorowań, ale jesteśmy w stanie wykryć chorobę na wczesnym etapie i ją odpowiednio szybko leczyć.

  Prof. Matkowski przypomina, że bezpłatne badania mammograficzne co dwa lata przysługują kobietom w wieku 50-69 lat. W tej grupie wiekowej nowotwór piersi występuje najczęściej. Na badania przesiewowe w ciągu ostatnich 10 lat zgłaszało się jednak tylko 40 procent pań.

  Kobiety poza wiekiem objętym programem wczesnego wykrywania raka piersi, a więc przez 50. rokiem życia lub powyżej 69. powinny zgłosić się do lekarza, gdy tylko poczują, że z ich piersiami dzieje się coś niepokojącego.

  - Na przykład pojawi się zgrubienie w piersi albo zmieni ona kształt - tłumaczy prof. Matkowski. - Należy się wówczas zgłosić do lekarza rodzinnego, a on skieruje taką pacjentkę do nas, do Dolnośląskiego Centrum Onkologii, gdzie będzie przyjęta priorytetowo, tak jak pacjentki z zieloną kartą.

  O skali problemu świadczą liczby. W Polsce każdego roku diagnozuje się około 15 tysięcy nowych przypadków raka piersi u kobiet. Jednak widać też „światełko w tunelu” - dziś 3 na 4 kobiety z rakiem piersi przeżyją 10 i więcej lat po diagnozie, czyli dwa razy dłużej niż 40 lat temu. Widać więc, że warto postarać się, by - jeśli już choroba nas dotknie - została jak najwcześniej wykryta i leczona.

  Mammografia, czyli badanie, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi we wczesnym stadium rozwoju, jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Trwa zaledwie kilka minut, a pacjentki w wieku 50 - 69 lat nie muszą mieć na nią skierowania.

  Aby wykonać badanie w ramach programu, wystarczy zgłosić się do jednej z placówek, które realizują program. We Wrocławiu na mammografię można się zgłosić do: Dolnośląskiego Centrum Onkologii (pl. Hirszfelda 12, tel. 71/ 368 95 71), Dolnośląskiego Centrum Medycznego Dolmed (ul. Legnicka 61, tel. 71/ 77 11 777), Centrum Diagnostyki Medycznej „Medix” (pl. Hirszfelda 16-17, tel. 71/ 341 27 07) lub NZOZ Centrum Medycznego Prakti-med (ul. Pabianicka 25, tel. 71/ 798 36 79).

  Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu dostało niedawno dodatkowe pieniądze unijne na profilaktykę raka piersi. - Prawie milion złotych - dokładnie 810 tys. ze środków RPO - przeznaczymy na szkolenia lekarzy rodzinnych z zakresu raka piersi, działania pielęgniarek środowiskowych, akcje informacyjne dla przedsiębiorców na temat bezpłatnej mammografii dla pracowników, szkolenie języka migowego dla personelu medycznego oraz dowozy pacjentek na badania do DCO - mówi Agnieszka Czajkowska, ze szpitala przy ul. Hirszfelda. - W ramach programu lekarze rodzinni będą informować podczas wizyt swoje pacjentki o możliwości wykonania mammografii. W terenie będą działać tzw. edukatorzy czyli pielęgniarki środowiskowe, które również będą rozmawiać z kobietami o profilaktyce.

  Specjalnie wynajęty bus będzie dowoził kobiety z powiatów: milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego, średzkiego, trzebnickiego, wołowskiego oraz wrocławskiego na bezpłatne badania do DCO. - Program potrwa do kwietnia 2018 roku. Planujemy wykonać badanie mammografii u około 4 tysięcy kobiet - dodaje Czajkowska.

  Panie powinny też pamiętać o samobadaniu piersi. Już od 20. roku życia każda kobieta powinna regularnie badać piersi, a raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa.

  Bezpłatna mammografia na Dolnym Śląsku - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   121 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   No, jak ktoś czeka 14 lat w stresie i traumie, wyniki jakieś kiedyś muszą przyjść...?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ja bym raczej powiedziała, że w tej walce

   nix (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   liczą się c****

   Filmy

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama