Ważne
  Szpitale onkologiczne jednoczą siły w walce o lepsze warunki

  Szpitale onkologiczne jednoczą siły w walce o lepsze warunki

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Szacuje się, że w Polsce od 2016 do 2029 roku liczba nowych przypadków nowotworów złośliwych wzrośnie o ponad 18 procent. Tymczasem szefowie ośrodków onkologicznych od miesięcy alarmują, że pogarsza się sytuacja finansowa takich placówek. By temu przeciwdziałać, we Wrocławiu powstało Ogólnopolskie Zrzeszenie Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych, w którym jest już 17 szpitali z całej Polski.
  Wszystkie najważniejsze ośrodki onkologiczne w Polsce zawiązały zrzeszenie, które będzie zabiegać o kompleksową opiekę onkologiczną i polepszenie sytuacji pacjentów. Mają już poparcie naukowych towarzystw onkologicznych. Prezesem Ogólnopolskiego Zrzeszenia Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych został dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

  Celem organizacji jest wspieranie i opiniowanie decyzji Ministerstwa Zdrowia w sprawie leczenia pacjentów onkologicznych i działania na rzecz poprawy stanu finansów szpitali onkologicznych.
  – Powołanie zrzeszenia jest przede wszystkim odpowiedzią na wyzwania epidemiologiczne i pogarszającą się sytuację finansową centrów onkologii – mówi Adam Maciejczyk. – Chcemy działać wspólnie jako środowisko. Powstanie naszego zrzeszenia popierają wszystkie najważniejsze towarzystwa onkologiczne m.in. Polskie Towarzystwo Onkologiczne (PTO) i Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (PTOK).

  Zadania nowego zrzeszenia to: ochrona praw pacjentów, wspieranie równego dostępu do kompleksowej opieki onkologicznej, upowszechnianie wiedzy na temat nowoczesnego leczenia chorób nowotworowych,  promocja badań naukowych i współpraca z instytucjami naukowymi oraz organizacjami pacjenckimi.

  Zmiany w systemie leczenia onkologicznego, zapewniające bezpieczną ścieżkę leczenia – od diagnostyki po leczenie i ewentualną hospitalizację – są konieczne, tym bardziej że w Polsce stale rośnie liczba zachorowań na nowotwory. Szacuje się, że od 2016 do 2029 roku liczba nowych przypadków nowotworów złośliwych wzrośnie o ponad 18 proc. Tylko w tym roku odnotowanych zostanie ponad 27 tysięcy nowych przypadków raków złośliwych płuca.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wiecej na rydzyka mniej na nowotwory

   ryu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   PIS- D

   Filmy

   Polecane

   Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

   Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

   Gmina Krośnice - tu się wypoczywa

   Gmina Krośnice - tu się wypoczywa

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem