"Przeważa bierność i brak aktywności". We Wrocławiu chcą...

  "Przeważa bierność i brak aktywności". We Wrocławiu chcą bezpłatnie pomóc seniorom

  Zdjęcie autora materiału

  Adriana Boruszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  We Wrocławiu ruszają darmowe zajęcia terapeutyczne dla wrocławskich seniorów. Wszystko po to, by ćwiczyć pamięć i wyrwać wrocławskich seniorów z bierności. A to jest problem, bo jak zaznacza neuropsycholog, Daniel Wójcik, wśród seniorów przeważa bierność i brak aktywności.
  Bezpłatne zajęcia są skierowane do osób z łagodnym otępieniem, a udział w grupie poprzedzony jest bezpłatnym badaniem pamięci. Podczas zajęć, które będą odbywały się raz w tygodniu pod nadzorem psychologa, seniorzy będą rozwijać ćwiczyć pamięć oraz uczyć się, jak utrzymać sprawność umysłową i językową.

  Neuropsycholog, Daniel Wójcik, przyznaje, że we Wrocławskim Centrum Alzheimerowskim (gdzie odbywają się badania i terapia) u około 20 proc. badanych seniorów diagnozuje się zaburzenia pamięci, z czego około 10% ma już otępienie.

  - Demencja jest spowodowana wieloma schorzeniami, w przebiegu których dochodzi do uszkodzenia mózgowia. Najczęściej są to procesy neurozwyrodnieniowe, czyli takie które charakteryzują się odkładaniem toksycznych białek w mózgu, wieloma zmianami metabolicznymi i biochemicznymi w komórkach nerwowych, które doprowadzają do ich uszkodzenia, gorszego funkcjonowania a następnie do obumierania i zanikania - wyjaśnia Wójcik i dodaje, że choroba Alzheimera jest najbardziej znaną chorobą neurozwyrodnieniową – otępienną i występuje najczęściej. "Alzheimer" odpowiada za przeszło połowę przypadków demencji.

  Wójcik przestrzega, że początki otępienia zauważa tylko i wyłącznie osoba chora, bo występują u niej subiektywne zaburzenia pamięci. Potem przychodzą łagodne zaburzenia pamięci, które są zauważalne przez osoby bliskie. - Najczęściej u chorych obserwuje się osłabienie pamięci - początkowo krótko terminowej, potem każdego typu, problemy z wysławianiem się, trudności w planowaniu złożonych działań i z ich realizacją, osłabienie orientacji w terenie, spowolnienie myślenia i działania. Obserwujemy też u pacjentów zmiany w osobowości, w nastroju i zachowaniu - wylicza neuropsycholog.

  Najważniejsza w hamowaniu objawów otępiennych jest gimnastyka dla umysłu, czyli uczenie się nowych rzeczy. - Zachęcamy osoby starsze, aby zwalczały rutynę w swoim życiu codziennym. Można zacząć uczyć się języka, zupę pomidorową można zrobić na nowy sposób a zakupy robić w różnych sklepach. Pomaga też gra w karty a ponad wszystko spotkania z innymi ludźmi i śmiech - radzi Daniel Wójcik.

  Bezpłatne zajęcia terapeutyczne oraz badania pamięci odbywają się we Wrocławskim Centrum Alzheimerowskim przy ul. Hallera 190 lok.2. Na darmowe zajęcia terapeutyczne można się zapisywać pod numerem tel: 533 260 085.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Filmy

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama