Niestrawność – czym się objawia i jak ją leczyć

  Niestrawność – czym się objawia i jak ją leczyć

  Artykuł Partnera

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Niestrawność – czym się objawia i jak ją leczyć
  W medycynie niestrawność określa się mianem dyspepsji. Choroba należy do jednych z najczęstszych schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego. Dyspepsji towarzyszy ból i dyskomfort w nadbrzuszu, a nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się, gdy organizm nie radzi sobie z trawieniem. Jak leczyć niestrawność i skutecznie łagodzić jej objawy.
  Niestrawność – czym się objawia i jak ją leczyć

  Czym jest dyspepsja – niestrawność i jej objawy

  Według obowiązujących Kryteriów Rzymskich III dyspepsja czynnościowa to choroba nieorganiczna o przewlekłym charakterze, która obejmuje objawy pochodzące ze strony żołądka lub dwunastnicy. W schorzeniu brak jest zmian organicznych, układowych i metabolicznych wyjaśniających pochodzenie choroby. Osoba cierpiąca na niestrawność odczuwa ból lub dyskomfort w środkowej części nadbrzusza i skarży się na uczucie pełności po posiłku, gniecenie, wczesną sytość, palenie (bez zgagi). Dyspepsję, której objawy występują również przy innych chorobach przewodu pokarmowego, diagnozuje się na podstawie przewlekle pojawiających się dolegliwości. Jeśli wzdęcia, bóle w nadbrzuszu środkowym, nudności, wczesne odczucie sytości po posiłku, zaleganie pokarmu, odbijanie się, pieczenie w nadbrzuszu i wymioty utrzymują się przez co najmniej 3 miesiące, a objawy zaistniały przynajmniej 6 miesięcy przed rozpoznaniem, stwierdza się zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego. W gastroenterologii wyróżnia się 2 kategorie dyspepsji, w tym zespół dyskomfortu poposiłkowego (PDS) charakteryzujący się wczesnym uczuciem sytości oraz pełności poposiłkowej. Drugi rodzaj schorzenia to zespół bólu w nadbrzuszu (EPS), przy którym dominują częste bóle i pieczenie w nadbrzuszu. Szczególnym rodzajem dyspepsji jest niestrawność w ciąży, która ustępuje po urodzeniu dziecka. Objawy tej przypadłości pojawiają się u ciężarnej na skutek zmian hormonalnych i ucisku na żołądek spowodowanego przez powiększającą się macicę.

  Co należy do przyczyn dyspepsji czynnościowej?

  Przyczyny niestrawności żołądka nie są do końca znane i trudno określić czynniki, które mogą ją powodować. Do choroby przyczyniają się głównie zaburzenia funkcji motorycznych oraz sensorycznych przewodu pokarmowego. Zaburzenia motoryki obejmują trudności w opróżnianiu żołądka po zjedzeniu stałych pokarmów, a także zmniejszoną kurczliwość pewnych odcinków przewodu pokarmowego. Jednej z przyczyn dyspepsji upatruje się również w nadwrażliwości błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego (głównie błony śluzowej dwunastnicy) na kwas solny. Wyjaśniając przyczyny dyspepsji czynnościowej należy uwzględnić również czynniki środowiskowe. Nie bez znaczenia pozostaje dla choroby przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, kwasu acetylosalicylowego (w celu ochrony serca) oraz innych leków stosowanych w chorobach przewlekłych. Na dyspepsję wpływa również w pewnym stopniu sposób odżywiania, styl życia oraz stosowanie używek.

  >> CZEGO UNIKAĆ, ŻEBY ZACHOWAĆ ZDROWY ŻOŁĄDEK WOLNY OD NIESTRAWNOŚCI

  Jak leczyć dyspepsję czynnościową – co na niestrawność?

  Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego trudno całkowicie wyleczyć. U części pacjentów choroba ustępuje samoistnie po kilku miesiącach lub latach, a u niektórych objawy dyspeptyczne utrzymują się całe życie. Skuteczna terapia może jedynie na jakiś czas złagodzić pojawiające się dolegliwości i nie ma pewności, że leczenie farmakologiczne rozwiąże problem. Nawet jeśli u pacjenta udało się uzyskać poprawę w leczeniu, dyspepsja najczęściej powraca. Choroba należy do uciążliwych schorzeń, jednak w żaden sposób nie zagraża życiu i nie jest przyczyną żadnej groźnej choroby organicznej. Przed zastosowaniem farmakoterapii w dyspepsji i przyjmowaniem tabletek na niestrawność, warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia i diecie. Z jadłospisu wyeliminujmy produkty wysokoprzetworzone, tłuste i zawierające cukier. Dieta osób z dyspepsją powinna opierać się o świeże (niespleśniałe i nienadgniłe) oraz pełnowartościowe pokarmy zjadane bez pośpiechu 5-6 razy w ciągu dnia. Przyrządzone potrawy muszą mieć optymalną temperaturę, tak żeby nie były ani za zimne, ani za gorące. Zaleca się zjadanie kilku małych posiłków zamiast jednego bardzo obfitego i dokładne przeżuwanie pokarmu. Duże i niedostatecznie rozdrobnione kęsy połykane w pośpiechu obciążają układ trawienny i mogą potęgować objawy schorzenia. Choć badania nie udowadniają bezpośredniego negatywnego wpływu palenia tytoniu, picia alkoholu czy kawy na występowanie dyspepsji czynnościowej, wymienione czynniki mogą nasilać nieprzyjemne objawy. Dlatego zaleca się, żeby używki ograniczyć do minimum i prowadzić zdrowy tryb życia. Pacjenci cierpiący na dyspepsję, żeby złagodzić swoje objawy, sięgają często po naturalne preparaty, w tym mieszanki ziołowe. Lekarze nie polecają jednak takiego leczenia ze względu na brak danych dotyczących substancji czynnych zawartych w poszczególnych ziołach (nie wiadomo, w jakiej ilości pacjent przyjmuje substancję i od czego zależy jej skuteczność).

  Niestrawność należy do schorzeń znacznie obniżających jakość życia. Jej całkowite wyleczenie najczęściej nie jest możliwe, a farmakoterapia tylko na jakiś czas łagodzi dolegliwości.

  Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

  Źródła:

  https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/010/969/original/Strony_od_MpD_2011_04-12.pdf?1468242586
  http://gastrologia.mp.pl/choroby/zoladek/50640,dyspepsja
  https://podyplomie.pl/wiedza/wielka-interna/dyspepsja-czynnosciowa

  Czytaj także

   Filmy

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama