Mógł mieć amputowaną nóżkę, ale lekarze go uratowali

  Mógł mieć amputowaną nóżkę, ale lekarze go uratowali

  Zdjęcie autora materiału

  Adriana Boruszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  20-miesięcznego Maćka operował dr Piotr Morasewicz.
  1/7
  przejdź do galerii

  20-miesięcznego Maćka operował dr Piotr Morasewicz. ©Paweł Relikowski

  20-miesięczny Maciek Kowalski-Obertyn byłby skazany na powracające złamania nogi, a w konsekwencji nawet i amputację, gdyby nie ortopedzi ze szpitala przy ul. Borowskiej we Wrocławiu, którzy 22 listopada zoperowali chłopca nowatorską metodą. Była to pierwsza taka operacja w Polsce.
  - Gdy byłam w ciąży wszyscy mówili mi, że moje dziecko jest zdrowie - mówi mama Maćka, Barbara Kowalska-Obertyn. O tym, że z jej synem dzieje się coś złego, dowiedziała się, gdy Maciek miał 4 tygodnie i trafił do szpitala z powodu zapalenia płuc. - Okazało się, że Maciek ma złamaną nogę. Lekarze powiedzieli jednak, że to nic takiego, że wystarczy tylko but gipsowy - opowiada pani Barbara i dodaje, że po kilku wizytach w szpitalu do jej domu zapukali pracownicy MOPS. - Lekarze zawiadomili ich, bo myśleli, że biję dziecko i dlatego Maciek ma cały czas złamaną nogę. W końcu polecono mi wizytę u doktora Piotra Morasewicza.

  W szpitalu przy Borowskiej okazało się, że Maciek ma wrodzony rzekomy staw kości piszczelowej i strzałkowej, a sam but gipsowy nie wystarczy. W konsekwencji maluch jest narażony na ciągłe złamania nogi. - Maciek przez półtora roku nie chodził, bo odczuwał ból. Mógł tylko raczkować - mówi z żalem mama małego pacjenta.

  Ortopedzi z Borowskiej zaproponowali nowatorską operację przeprowadzoną metodą amerykańskiego lekarza - dr Paleya. Miał być to pierwszy taki zabieg w Polsce. - Ta metoda daje 100-procentową pewność, że mały wyzdrowieje - mówi dr Piotr Morasewicz, który 22 listopada tego roku operował chłopca. Operacja trwała 5 godzin.

  - Do czasu operacji chłopiec miał kilka złamań podudzi i kilka opatrunków gipsowych. Nowa metoda, tzw. X-union protocol w 100 procentach gwarantuje zrost kostny. Pozostałe metody, tj. sama operacja czy sam aparat stabilizujący, nie dają odpowiedniego zrostu kostnego. W konsekwencji powracające złamania kończą się amputacją. Najpierw podaliśmy Maćkowi leki, potem była operacja. Usunęliśmy staw rzekomy i chorobowo zmienioną okostną. Potem ustabilizowaliśmy drutami kość piszczelową i strzałkową. W kolejny etapie pobraliśmy przeszczep okostnej z talerza biodrowego i wszyliśmy go w miejsce stawu rzekomego, a także naokoło kości piszczelowej i strzałkowej. Na końcu nogę ustabilizowano aparatem Ilizarowa. Ideą tego zabiegu jest uzyskanie zrostu strzałki z piszczelą, bo zapewnia odpowiednią stabilizację kości i wyklucza ryzyko złamań - wylicza ortopeda.

  Teraz Maciek przez kilka miesięcy będzie musiał nosić aparat stabilizujący. Po zdjęciu metalowej konstrukcji okaże się, czy operacja przyniosła efekt. Potem Maciek będzie musiał nosić plastikową ortezę. - Maciek będzie mógł normalnie chodzić. Do 18 roku życia, czyli dopóki będzie rósł, będzie musiał nosić ortezę - zapewnia dr Morasewicz.

  W Polsce z wrodzonym stawem rzekomym rodzi się około 3 pacjentów rocznie. Dotychczas musieli jeździć głównie do Stanów Zjdnoczonych. Teraz mogą być operowani w Polsce. Za zabiegi płaci NFZ.

  34 mln złotych rocznie idzie na leczenie polskich dzieci z wrodzonymi wadami narządów ruchu poza granicami naszego kraju. -Te dzieci nie muszą wyjeżdzać, mogą być leczone tutaj. Mamy wszelkie warunki, by wdrożyć ten program, który obecnie funkcjonuje tylko w Stanach Zjednoczonych - podsumowuje prof. Szymon Dragan, szef ortopedii przy ul. Borowskiej.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dużo zdrowia dla Maćka

   piotr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Takie leczenie przechodziłem na Lindleya w Wa-wie w latach 90-tych, więc nie jest to żadna nowatorska operacja.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zagranica jest za granicą

   po podstawówce (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Brak korekty tekstu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brawo

   ms (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 6

   trzymam kciuki.

   Filmy

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama