Ważne
  Lek na katar kupimy tylko w małej dawce

  Lek na katar kupimy tylko w małej dawce

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Lek na katar kupimy tylko w małej dawce

  ©123rf

  Już za kilka tygodni - od początku przyszłego roku - popularne leki na przeziębienie, katar, bóle zatok i uciążliwy kaszel będzie można kupić w aptece wyłącznie w mniejszych dawkach. Nie będą one mogły przekroczyć 720 mg dla zawartej w leku pseudoefedryny, 150 mg dla kodeiny i 360 mg dla dekstrometorfanu. To skutek wejścia w życie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
  Lek na katar kupimy tylko w małej dawce

  ©123rf

  To właśnie te składniki, zażyte w większych dawkach, stają się narkotykami. Dekstrome-torfan i fosforan kodeiny działają podobnie do opium, pseudoefedryna natomiast jest pochodną amfetaminy. „Takie same limity zastosowano m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Czechach i ostatnio w Niemczech. Raporty z Wielkiej Brytanii, które miały na celu monitorowanie wprowadzonych ograniczeń, wykazały ich wysoką skuteczność” - czytamy na stronach Ministerstwa Zdrowia.


  - Z punktu widzenia pacjenta nic się nie zmieni - uspokaja Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. - Z aptek zostaną wycofane wyłącznie opakowania zawierające np. 30 tabletek, pozostaną opakowania zawierające dziesięć sztuk.


  - Zapewne będzie obowiązywać vacatio legis - dodaje dr Paweł Chrzan, przewodniczący Izby Aptekarskiej w Gdańsku. - Większe opakowania leków będą stopniowo wyprzedawane aż do wyczerpania.

  Już w połowie ubiegłego roku wprowadzono pierwsze ograniczenia w sprzedaży leków zawierających pseudoefedrynę, dekstrometorfan lub kodeinę. Aptekarze mogą wydawać zaledwie jedno opakowanie popularnych preparatów „na zatoki”, „męczący kaszel” czy „uporczywe objawy przeziębienia”, a kupującym powinna być jedynie osoba dorosła.

  - Uważam wprowadzenie ograniczeń za bardzo dobre rozwiązanie - mówi dr Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki. - Te trzy składniki popularnych leków przeciw przeziębieniu, podawane w dużych ilościach, powinny być zażywane jedynie pod kontrolą lekarza. W większych dawkach wywołują bardzo silny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Działają pobudzająco, zwiększają napięcie mięśni, hamują głód, powodują przyspieszenia akcji serca, mogą być nawet zagrożeniem dla życia.

  Wprowadzenie nowych przepisów nie było jedynie reakcją na wzrost zainteresowania specyfikami na katar wśród osób uzależnionych. Okazało się bowiem, że większa niż w ościennych krajach dostępność zmobilizowała grupy przestępcze, które - wykorzystując luki w przepisach - zaczęły wywozić z Polski pseudoefedrynę w ilościach hurtowych, by potem przerobić je na środki psychoaktywne.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przeziębienie

   Anka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Dla mnie to chyba lepiej bo rzadko choruję i większość leków z reguły się przeterminuje. Na katar stosuje od wielu lat inhalacje i olejki eteryczne. Zawsze działa i katar nie męczy dłużej niż...rozwiń całość

   Dla mnie to chyba lepiej bo rzadko choruję i większość leków z reguły się przeterminuje. Na katar stosuje od wielu lat inhalacje i olejki eteryczne. Zawsze działa i katar nie męczy dłużej niż przysłowiowe siedem dni. Przy kaszlu idzie syrop z cebuli lub buraka a jeśli trzeba wprowadzić syrop to najlepiej przeciwzapalny fosidal. Do tego witamina c, imbir, jeżówka i jest powrót do zdrowia.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dla kogo większe dawki

   krzysztof (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Większe dawki tylko dla sportowców

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dopalacze można kupić na każdym rogu

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

   a lekarstwa ograniczają.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cena

   Annie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 34

   Mam nadzieję, że mniejsza objętość pójdzie w parze z proporcjonalnie mniejszą ceną...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hfh

   aerge (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

   znajac polskie realia, to cena pozoztanie taka sama niestety


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prut....

   SolidarityBoy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

   cena pójdzie w górę - przecież trzeba przestawić maszyny na nowe dawkowanie mieszanek, wydrukować nowe pudełka, ulotki. Do tej pory były 24 tabletki teraz będzie 60 w jednym opakowaniu. To jest...rozwiń całość

   cena pójdzie w górę - przecież trzeba przestawić maszyny na nowe dawkowanie mieszanek, wydrukować nowe pudełka, ulotki. Do tej pory były 24 tabletki teraz będzie 60 w jednym opakowaniu. To jest Polska tu się nikt nie opier...la tu się kroi łosia ile wlezie. Nie po to my o te wolność i demokracje walczyli żeby teraz ktoś nam blokował krojenie maluczkich.
   zwiń

   Filmy

   Polecane

   Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

   Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

   Gmina Krośnice - tu się wypoczywa

   Gmina Krośnice - tu się wypoczywa

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna