Ginekologia dla dziewczynek rusza pełną parą

  Ginekologia dla dziewczynek rusza pełną parą

  Agata Grzelińska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Prof. Lidia Hirnle: - Pierwsza wizyta to powinna być głównie rozmowa i nawiązanie kontaktu z dzieckiem
  1/6
  przejdź do galerii

  Prof. Lidia Hirnle: - Pierwsza wizyta to powinna być głównie rozmowa i nawiązanie kontaktu z dzieckiem ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

  Poradnia już działa, kończy się urządzanie szpitalnych sal dla małych pacjentek i pomieszczeń zabiegowych. Pierwsze na Dolnym Śląsku Regionalne Centrum Ginekologii Dziewczęcej już wkrótce zacznie działać pełną parą.
  Centrum mieści się w Klinice Ginekologii i Położnictwa przy ul. Chałubińskiego 3 we Wrocławiu. Na razie, aby dostać się do poradni dla dziewcząt, trzeba przejść przez oddział dla dorosłych, ale wkrótce zostanie otwarte osobne wejście. Lekarzami są głównie kobiety.

  Centrum było marzeniem szefowej kliniki prof. Lidii Hirnle, która jest ekspertem ginekologii dziewczęcej. Jej zdaniem, w regionie brakowało ośrodka, w którym diagnozowane byłyby dziewczynki od niemowlaków do 18. roku życia. Zdarza się bowiem, że badania ginekologicznego wymagają bardzo małe dziewczynki w wieku przedszkolnym, a nawet noworodki.

  Oprócz konsultacji, w Regionalnym Centrum Ginekologii Dziewczęcej wykonywane są badania diagnostyczne (m.in. USG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny), a także zabiegi i operacje. - Mamy już histeroskop, czyli urządzenie z bardzo cienkim światłowodem do macicy, którym możemy badać nawet malutkie pacjentki - mówi prof. Hirnle. - Planujemy też salę laparoskopową, w której będziemy wykonywać mało inwazyjne zabiegi. Pomieszczenie jest gotowe, czekamy na sprzęt.

  Z jakimi problemami do ginekologa trafiają małe dziewczynki? Pani profesor wylicza stany zapalne, zmiany alergiczne, infekcje dróg moczowych i wady rozwojowe. U małych pacjentek zdarza się sklejenie warg sromowych, które zazwyczaj wymaga leczenia lekami, ale czasem konieczna jest interwencja chirurgiczna. Starsze dziewczynki trafiają do lekarza ze zbyt wczesnym albo zbyt późnym dojrzewaniem.

  - Zdarzają się guzy, torbiele, brak pęcherza czy zarośnięta błona dziewicza - wymienia ginekolog. - Dziecko trafia nieraz z bólami brzucha do chirurga czy lekarza innej specjalności, zamiast od razu do ginekologa.

  W Regionalnym Centrum Ginekologii Dziewczęcej diagnozowane są też ofiary molestowania seksualnego. W przyjaznym pomieszczeniu takim dzieckiem kompleksowo zajmie się zespół fachowców: ginekolog, lekarz medycyny sądowej, psycholog.

  Centrum to także miejsce edukacji nastolatków. Na zajęcia na temat dojrzewania płciowego, życia seksualnego czy chorób przenoszonych drogą płciową do kliniki przychodzą całe klasy z wrocławskich gimnazjów.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wreszcie!!!!

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   aby zrobić drobny zabieg u córki musiałam w ubiegłym roku aż do Obornik Wielkopolskich !!!!! jechać. Diagnostyka też wstępnie we Wrocławiu, a potem w Poznaniu.....bo we Wrocławiu dramat!
   Dziwne...rozwiń całość

   aby zrobić drobny zabieg u córki musiałam w ubiegłym roku aż do Obornik Wielkopolskich !!!!! jechać. Diagnostyka też wstępnie we Wrocławiu, a potem w Poznaniu.....bo we Wrocławiu dramat!
   Dziwne jest to, że odtworzenie błony dziewiczej to modny zabieg "kosmetyczny", ale usunięcie z powodów medycznych to mega problem! :(((((zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nareszcie

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 1

   Dobrze że pojawiła się taka inicjatywa, dzieci nie będą musiały się niepotrzebnie stresować w poradni dla dorosłych, gdzie jak wiadomo na róznych lekarzy można trafić...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Coś takiego w naszym kraju?!

   tim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

   Oczywiście żartuję, ale nie zdziwiłoby mnie, gdyby ktoś uznał to za zły pomysł. Według mnie bardzo dobrze, że ktoś w końcu o to zadba. To są "dobre zmiany", dla ludzi, a nie niektóre akcje na...rozwiń całość

   Oczywiście żartuję, ale nie zdziwiłoby mnie, gdyby ktoś uznał to za zły pomysł. Według mnie bardzo dobrze, że ktoś w końcu o to zadba. To są "dobre zmiany", dla ludzi, a nie niektóre akcje na wyższych szczeblach.zwiń

   Filmy

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama