Dawna klinika prof. Chybickiej do wyburzenia? Konserwator...

  Dawna klinika prof. Chybickiej do wyburzenia? Konserwator zabytków będzie bronić budynków

  Zdjęcie autora materiału

  Adriana Boruszewska

  Aktualizacja:

  budynek kliniki przy ul. Bujwida. Fot. archiwalne

  budynek kliniki przy ul. Bujwida. Fot. archiwalne ©Fot. Paweł Relikowski

  Kompleks budynków przy ul. Bujwida, w których do jesieni 2015 roku znajdowała się klinika dla dzieci chorych na nowotwory pod kierownictwem prof. Alicji Chybickiej, może zostać wyburzony. Uczelnia złożyła wniosek o rozbiórkę.
  budynek kliniki przy ul. Bujwida. Fot. archiwalne

  budynek kliniki przy ul. Bujwida. Fot. archiwalne ©Fot. Paweł Relikowski

  Kompleks 11 budynków przy ul. Bujwida 44 może zostać sprzedany i wyburzony. Taką decyzję podjęły władze Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

  - Szykujemy się do sprzedaży, choć ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły - konieczne jest przejście licznych procedur, od zgody Senatu poczynając. Zależy nam na uzyskaniu jak najlepszej ceny od potencjalnego inwestora, więc przygotowujemy komplet dokumentów, by było wiadomo, jakie możliwości inwestycyjne będzie mieć nabywca - deklaruje Monika Maziak, rzeczniczka uczelni i dodaje, że właśnie dlatego uczelnia złożyła wniosek o możliwość wyburzenia.
  - Nie oznacza on tego, że na teren przy Bujwida wjadą buldożery. Podejmując decyzję o kupnie, inwestor powinien dostać komplet informacji o tym, co może na tej działce zrobić - podkreśla rzeczniczka.

  Mieszkańcy i miejska konserwator będą bronić budynków przy Bujwida

  Wiadomość o możliwości wyburzenia budynku nie spodobała się mieszkańcom Ołbina, którzy napisali list do Agaty Chmielowskiej, miejskiej konserwator zabytków, z prośbą o ochronę kompleksu dawnego szpitala. - Pierwszym krokiem, by zatrzymać decyzję o rozbiórce jest opinia miejskiej konserwator zabytków. Jest to sytuacja nagła i to ostatnia chwila, by decyzję o rozbiórce wstrzymać. Ochrona wpisaniem na listę zabytków chroni właśnie przed tym, by nowa funkcja, która w przyszłości powstała w tym miejscu, szanowała zastany układ i architekturę szpitala - wyjaśnia Wiktoria Matejko, jedna z mieszkanek Ołbina, która podpisała się pod listem do Agaty Chmielowskiej.

  Miejska konserwator informuje, że kompleks budynków jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków Wrocławia, co oznacza, że cały zespół oraz budynki go tworzące są zabytkami w rozumieniu ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

  - Z powodu ujęcia w gminnej ewidencji zabytków, na podstawie art. 39 prawa budowlanego, projekt rozbiórki musi być uzgodniony z konserwatorem, który ma możliwość zareagowania na plany inwestora i zanegowania przeprowadzenia inwestycji, jeżeli narusza ona zasady ochrony zabytków - wyjaśnia nam Agata Chmielowska i dodaje, że wniosek o dotyczący rozbiórki może trafić do miejskiego lub do wojewódzkiego konserwatora zabytków.

  W rozmowie z gazetawroclawska.pl miejska konserwator zadeklarowała, że w sytuacji, gdy wniosek trafi do niej, będzie bronić kompleksu przy Bujwida przed rozbiórką. - Wyburzenie obiektów nie powinno być brane pod uwagę, to zabytki objęte ochroną konserwatorską. Niektóre z budynków są częściowo przebudowane, jednak cały zespół co do zasady, posiada wartości zabytkowe i z tego powodu należy go zachować. Co więcej, posiada dużą wartość historyczną i w ważny sposób wzbogaca naszą wiedzę o wrocławskiej medycynie. Ciężko wyobrazić sobie, że taki zespół znika z naszej przestrzeni - wyjaśnia nam Agata Chmielowska.

  Prof. Chybicka: Ten budynek to cacko

  Informacją o wyburzeniu budynku jest również zaniepokojona prof. Alicja Chybicka, która przez ponad ćwierć wieku leczyła dzieci w klinice przy ul. Bujwida. - Ten budynek to jest cacko. Wystarczy go tylko porządnie odrestaurować - przekonuje prof. Chybicka i dodaje, że odnowiony kompleks przy Bujwida mógłby służyć jako szpital geriatryczny albo lofty.

  - Obecnie bardzo brakuje łóżek geriatrycznych. W klinice zostawiliśmy praktycznie wszystko, wystarczyłoby tylko odmalować. Jeżeli zaś uczelnia sprzeda budynek, to deweloper może w nim stworzyć piękne lofty. Szkoda, by taki budynek został wyburzony - martwi się prof. Alicja Chybicka.

  Uczelnia przyznaje jednak, że na utrzymanie budynku po prostu nie ma pieniędzy. - Budynek przy ul. Bujwida wymaga gruntownego remontu, na który uczelni nie stać. Proszę pamiętać, że jesteśmy w trakcie dużej inwestycji w Centrum Symulacji Medycznej, gdzie remontujemy zabytkowy obiekt na kampusie, który przeznaczony zostanie do celów dydaktycznych i wyposażony w bardzo nowoczesny sprzęt - mówi Monika Maziak z Uniwersytetu Medycznego, bo zdaniem uczelni rozproszenie lokalizacji jest dużym utrudnieniem organizacyjnym. - Stąd najsensowniejszym wyjściem wydaje się sprzedaż, zwłaszcza, że utrzymywanie pustostanu też jest kosztowne - stwierdza.

  Czytaj także

   Komentarze (38)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sprawa jest prosta jak drut !

   Oswald (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   wszelka działalność Chybickiej musi być zdeskrydowana i ośmieszona ,wszak to kandydatka PO na fotel Prezydenta Wrocławia ! Haniebna robota pisowskiej hejreri ! K...a ,chrześcijanie i katolicy !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co do tej sprawy ma miejski konserwator zabytków ?

   taki tam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W stosunku do obiektów budowlanych oraz obszarów niewpisanych do rejestru zabytków, a ujętych w gminnej ewidencji zabytków, pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektu budowlanego wydaje właściwy...rozwiń całość

   W stosunku do obiektów budowlanych oraz obszarów niewpisanych do rejestru zabytków, a ujętych w gminnej ewidencji zabytków, pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektu budowlanego wydaje właściwy organ w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków. -
   więc co ma do tego miejski konserwator zabytkówzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Klinika Alzheimera

   Ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   To była Królewska Klinika Neurologii, której kierownikiem był sam Alois Alzheimer, który tam mieszkał i zmarł we Wrocławiu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NIech Chybicka

   mafiaPO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Niech Chybicka zadzwoni do Ewy. Ewa pomaga. No chyba, że Ewa zdecydowała przekopać ten teren na metr, wtedy niestety tylko odbije się nam ośmiorniczkami.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wyburzyć,

   wojt. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   wyburzyć, a tak mało we Wrocławiu zostało starej zabudowy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skora ta rudera to takie cacko...

   Gocha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   Skora ta rudera to takie cacko, to dlaczego Prof. Chybicka zbudowała NOWĄ klinikę mówiąc WSZĘDZIE, że ten budynek jest na skraju śmierci technicznej? No przecież wystarczyło go tylko porządnie...rozwiń całość

   Skora ta rudera to takie cacko, to dlaczego Prof. Chybicka zbudowała NOWĄ klinikę mówiąc WSZĘDZIE, że ten budynek jest na skraju śmierci technicznej? No przecież wystarczyło go tylko porządnie odrestaurować...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gocha,ty weż się za gary i Mopa !!!

   W.K. medyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ten budynek nie musi umierać ze względu na swój stan techniczny ,ale nie może dłużej służyć jako placówka lecznicza nie spełniająca standardów UE .P.S Gocha ,zapewne jesteś BLOND !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kompeks

   wojt. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   nie odpowiada dzisiejszym potrzebom.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chybickiej czy Uniwerstetu

   ciekawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   Tytuł przypadek czy też dokładnie odzwierciedla feudalne stosunki w publicznych szpitalach?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tam gdzie PZPO tam jej własność.

   mafia z Gdańska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Oglądnijcie sobie filmik na yt "Schetyna - układ wrocławski".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szpitale powinny mieć ograniczony czas użytkowania

   bolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Na zachodzie buduje się szpitale na kilkadziesiąt lat i potem niszczy - względy zdrowotne

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A jakie to zabytki?

   Mora (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Jedynie co to budynek po przedszkolu na rogu Bujwida i Sopockiej przetrwał wojnę w jaki takim stanie, reszta do lat 80 była kupą gruzów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Uczelnia złożyła wniosek o rozbiórkę".

   Uczelnia niech się sama rozbierze, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   a najlepiej jej durne władze, które podjęły taką decyzję.
   Wydawało się, że po skandalu z "miejską konserwator zabytków" (która na szczęście już odeszła w niepamięć) i jej przyzwoleniu na...rozwiń całość

   a najlepiej jej durne władze, które podjęły taką decyzję.
   Wydawało się, że po skandalu z "miejską konserwator zabytków" (która na szczęście już odeszła w niepamięć) i jej przyzwoleniu na wyburzenie składu nad Odrą, wiecej takich spraw we Wrocławiu nie będzie.
   I okazało się, że głupich nie sieją. Teraz ujawnili się na uczelni - najważniejsza jest forsa. Nic więcej dla nich się nie liczy.
   Wot duraki!
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   forsa

   sad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Forsa jest ważna, by na nowoczesnym sprzęcie kształcić przyszłych lekarzy.

   Filmy

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama