Brzydka pogoda we Wrocławiu nie sprzyja meteopatom

  Brzydka pogoda we Wrocławiu nie sprzyja meteopatom

  Artykuł sponsorowany

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mimo, iż Wrocław uznawany jest za miasto „uprzywilejowane termicznie”, czyli ciepłe, słoneczne, jest też znany z dość dużej zmienności warunków pogodowych i typowych dla gór silnych wiatrów. Ma to zapewne swój urok, ale na pewno nie dla meteopatów, którym dokuczają typowe dolegliwości takie jak: bóle głowy, stawów, mięśni, problemy z koncentracją, nadwrażliwość. Co prawda wrześniowa aura rozpieszcza nas jeszcze pogodnymi i słonecznymi dniami oraz całkiem przyjemnymi wieczorami. Mimo to czujemy już w kościach (i nie tylko) nadchodzące jesienne chłody, deszcze, wiatry i szarugi.
  Brzydka pogoda we Wrocławiu nie sprzyja meteopatom

  Pogoda pokazuje, że organizm szwankuje


  Pogoda ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Według badań przynajmniej co trzecia osoba w naszej szerokości geograficznej uskarża się na typowe symptomy metopatii. Choć są również badania, które mówią o ponad 75% pacjentów z tego rodzaju objawami. Zdecydowanie częściej mamy do czynienia z meteopatią kobiet, co ma zapewne związek z hormonalnymi zmianami typowymi dla płci piękniejszej. Do metopatycznych dolegliwości predystynują także wiek oraz tusza. Im więcej mamy nadmiarowych kilogramów tym większa szansa na meteopatyczne bóle głowy czy zmęczenie. Warto jednak mieć na uwadze, że to nie aura sprawia, że jesteśmy chorzy. Zmiany i wahania pogodowe uruchamiają jedyne objawy albo je nasilają. Można zatem powiedzieć, że pogoda zwraca naszą uwagę na istotne problemy, które dotyczą naszego organizmu. Wpływa bowiem na ważne parametry i funkcje, takie jak:



  • liczba czerwonych i białych krwinek,

  • stężenie hemoglobiny,

  • ciśnienie i objętość krwi,

  • ukrwienie mózgu,

  • rytm serca,

  • wydzielanie hormonów,

  • temperatura ciała,

  • wydolność wątroby i nerek,

  • napięcie mięśniowe.


  Od pogody głowa zaboli…


  Jednym z najczęściej zgłaszanych problemów są bóle głowy, które bardzo często mają związek z tym, co dzieje się za oknami. W tym kontekście wrocławska aura, znana ze zmienności, nie rozpieszcza meteopatów. Szczególnie z upływem lat, ponieważ reakcje na zmiany pogody nasilają się wraz z wiekiem. Uskarżają się na nie także osoby cierpiące na chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, zmiany miażdżycowe i w centralnym układzie nerwowym.


  Jeśli chodzi o bóle głowy są one efektem wielu czynników działających na organizm: fizycznych, chemicznych, termicznych. W przypadku meteopatów najczęściej są konsekwencją zmian ciśnienia atmosferycznego. A zatem można powiedzieć, że przytrafią się o każdej porze roku. Dolegliwości, od umiarkowanego bólu do migreny, pojawiają się także przy gwałtownych zmianach pogody związanych ze spadkiem temperatury i wzrostem wilgotności oraz turbulencjami powietrza. Bardzo często zapowiadają zmiany, zanim jeszcze nastąpi załamanie czy poprawa pogody. A zatem meteopaci wcześniej wiedzą o nadchodzącym froncie atmosferycznym, odczuwają go dotkliwie na własnej skórze. Bóle głowy pogodowe najczęściej występują przy zmiennej pogodzie, zachmurzeniu zróżnicowanym przy ulewach oraz zachodnim wietrze.


  Zapobiegamy i leczymy


  Można więc powiedzieć, że nadchodzące jesienne wahania pogody we Wrocławiu dadzą się meteopatom we znaki. Dlatego należałoby poznać sposoby na zapobieganie, łagodzenie i uśmierzanie bólu. Na pewno sprawdza się zasada, że zdrowy organizm jest silniejszy i lepiej znosi wszelkie wyzwania. Podobnie jest w przypadku meteopatycznych dolegliwości które „czepiają się” osób w kiepskiej formie. Dlatego zadbajmy o zdrowie i kondycję w szerokim kontekście – od zbilansowanej diety, przez aktywność fizyczną po odpowiednią liczbę godzin snu. A jeśli już dopadną nas pogodowe bóle głowy warto mieć pod ręką skuteczny lek (np. Aspirin), który zadziała przeciwbólowo, przeciwzapalnie, a także szybko i skutecznie.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Filmy

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama