Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamieszkaj w barokowym pałacu w Szklarach Górnych. Kolejny dolnośląski zabytek na sprzedaż. Cena pałacu robi wrażenie!

Alina Gierak
Alina Gierak
W pałacu może być hotel, ośrodek dla seniorów lub mieszkania.
W pałacu może być hotel, ośrodek dla seniorów lub mieszkania. UM Lubin
Trzykondygnacyjny budynek ze wspaniałym portalem wejściowym, imponujące schody, zadbany duży park, amfilady, balkony - to wszystko może być twoje. Barokowa rezydencja rodu von Ballestrem di Castellengo została wystawiona na sprzedaż. W pałacu mieścił się do tej pory Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Ile trzeba zapłacić za pałac w Szklarach Górnych, przeczytacie poniżej. Dowiecie się także o innych dolnośląskich pałacach, które czekają na nowych właścicieli.

Spis treści

Barokowy pałac w Szklarach Górnych

Wspaniały barokowy pałac prawdopodobnie zaprojektował architekt śląski Johann Blasius Peinterow dla rodziny hrabiego Johana Heinricha d’Hautoy de Bronne i jego żony Jacobine Charlotty z domu Freankenberg-Ludwigsdorf. Wskutek braku męskiego spadkobiercy w linii prostej, ostatni właściciel dóbr przekazał je swojemu bratankowi, hrabiemu Haussonville i w rękach tego rodu pozostały one do roku 1833.

W roku 1899 posiadłość została kupiona od Fuhrmanna – Karringa przez zniemczoną rodzinę włoską von Ballestrem di Castellengo. Za ich panowania, z inicjatywy Frantza von Ballestrema, w 1900 roku dokonano rozbudowy pałacu, dostawiając dwa symetryczne skrzydła skrajne.

Po wojnie pałac przez wiele lat był zamieszkiwany przez pracowników miejscowego PGR-u. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych mieścił się w nim Zakład Poprawczy Ministerstwa Sprawiedliwości, a potem do tego roku funkcjonował tutaj Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy. Jego podopieczni mają przenieść się do budynku w Lubaniu, więc pałac opustoszeje. Starostwo w Lubinie postanowiło go sprzedać.

Ile trzeba zapłacić za pałac w Szklarach Górnych?

Pałac wraz z otaczającymi go budynkami sprzedany będzie w ramach przetargu ustnego nieograniczonego. Cenę wywoławczą ustalono na 15 mln zł. Przetarg odbędzie się 26 czerwca 2023 roku. Firmy lub podmioty, które chcą wziąć w nim udział, muszą wpłacić wadium w wysokości 750 tys. zł.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania gminy Lubin, nieruchomość może być przeznaczona na różne cele: pod zabudowę usługową, zabudowę mieszkaniową, w tym zabudowę wielorodzinną wraz z możliwością montażu urządzeń sportowo-rekreacyjnych.

Tu znajduje się wystawiony na sprzedaż zabytek:

Dolnośląskie pałace na sprzedaż

Niedaleko Wrocławia znajdziecie kilkanaście zabytkowych dworków i pałaców, które czekaj a na swoich właścicieli. Wiele z nich można kupić na przetargach organizowanych regularnie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, oddział terenowy we Wrocławiu.

Na sprzedaż wystawione są również (wg morizon.pl):

  • Pałac Małuszów w Męcince, pow. jaworski - 9 mln 900 tys. zł
  • Pałac w Radkowie, pow. kłodzki - 2 mln 450 tys. zł
  • Pałac w Jastrowcu koło Bolkowa - 3 mln 500 tys. zł
  • Pałac w Ziębicach - 7 mln 900 tys. zł
  • Pałac w Szczepowie gm. Żukowice - 9 mln 999 tys. zł
  • Pałac w Starym Wołowie - 2 mln zł
  • Pałacyk w Piotrówku gm. Jordanów Śląski - 1 mln 600 tys. zł
  • Pałac w Żeleźnie pod Kłodzkiem - 4 mln 900 tys. zł

Wiele dolnośląskich pałaców zostało uratowanych od ruiny. Po odnowieniu przez nowych właścicieli są tu teraz luksusowe hotele.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska