Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaczyna się sezon na ogródki gastronomiczne na wrocławskim Rynku. Ile ich będzie w tym roku?

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Pierwsze ogródki restauracyjne już wyłaniają się na rynku we Wrocławiu. Ile ich będzie w tym roku i jakie ceny zapłacą restauratorzy?
Pierwsze ogródki restauracyjne już wyłaniają się na rynku we Wrocławiu. Ile ich będzie w tym roku i jakie ceny zapłacą restauratorzy? Aneta Kolesińska / Polska Press
Tegoroczny sezon dla ogródków gastronomicznych powoli się zaczyna. Przy restauracjach i kawiarniach na wrocławskim Rynku już stoją pierwsze konstrukcje. Ile restauracji w tym roku rozłoży dodatkową przestrzeń dla klientów oraz jakie będą ceny? Sprawdź!

Wrocławianie i turyści uwielbiają zaglądać do knajpek w naszym mieście, szczególnie, gdy w sezonie wiosenno-letnim otwierają się popularne ogródki gastronomiczne. O ile w pozostałych częściach miasta postawienie ogródka to żadna filozofia, o tyle w samym Rynku nie jest to takie proste.

- Zarządzenie prezydenta z 2023 roku, które reguluje sprawę organizacji takich ogródków, nie precyzuje terminu składania wniosku. Dla restauratora zapewne im szybciej, tym lepiej, bo procedury mogą potrwać. To nie tylko kwestia zawarcia samej umowy, ale uzyskania różnego rodzaju opinii i zaświadczeń. - tłumaczy Michał Guz z Urzędu Miejskiego.

Wymagania dla ogródków we wrocławskim Rynku

Ustawienie ogródka gastronomicznego w pasie drogi publicznej wymaga zgody kilku instytucji. Poprawnie skompletowany wniosek musi zawierać dokumenty takie jak:

  • szczegółowy plan, czyli mapę z wymiarami instalacji oraz jej lokalizację - wniosek rozpatruje Zarząd Geodezji, Kartografii i Katastru Miejskiego we Wrocławiu,
  • opinię dotyczącą wpływu przewidywanego zajęcia pasa drogowego na kwestię bezpieczeństwa ruchu drogowego - za to odpowiada Wydział Inżynierii Miejskiej i Dział Zarządzania Ruchem Urzędu Miejskiego Wrocławia,
  • zgodę od koordynatora plastycznego wystroju miasta w zakresie wyglądu ogródka, projektu aranżacji oraz wymiarów ogródka - wnioski rozpatruje Urząd Miejski Wrocławia,
  • jeśli lokal znajduje się na obszarze objętym ochroną konserwatorską, potrzebne jest pozwolenie konserwatorskie lub opinia konserwatorska - tu przedsiębiorcy czekają na opinię Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Ile ogródków stanie w Rynku we Wrocławiu w tym roku?

W 2023 roku Zarząd Zasobu Komunalnego zawarł 116 umów na organizację ogródków gastronomicznych – mowa tutaj o całym obszarze Parku Kulturowego Stare Miasto. Magistrat spodziewa się, że w tym roku liczba będzie podobna. Obecnie 29 restauratorów już zawarło umowy, a w najbliższych dniach urząd spodziewa się kolejnych 8. Wnioski o zgodę na organizację ogródka gastronomicznego złożyło 75 podmiotów.

Pierwsze ogródki już powstają - jakie będą ceny?

Cennik, z którego wynikają opłaty dla restauratorów obowiązuje od stycznia 2023 roku. Miasto podzielone jest na dwie strefy. W Parku kulturowym Stare Miasto za 1 mkw. zajętej powierzchni najemcy zapłacą 30 zł plus VAT miesięcznie. Poza Rynkiem ceny są nieco niższe, w pozostałych częściach miasta wysokość stawki to 10 zł plus VAT.

Przeczytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska