Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za rok koniec remontu na "starej" WuWie. Co się zmieni? [ZDJĘCIA]

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Rewitalizacja WuWy zakończy się w 2019 roku.
Rewitalizacja WuWy zakończy się w 2019 roku. Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Na skrzyżowaniu ulic Kopernika i Dembowskiego stanął już wielki napis WuWA. To znak, że rewitalizacja osiedla znajdującego się na Wielkiej Wyspie, dobiega końca. Niedługo będziemy mogli usiąść wśród drzew na ławce i poznać historię jednego z sześciu modelowych osiedli Europy.

Dziś na terenie osiedla trwają prace, które mają zakończyć się w 2019 roku. - Zakres prac obejmuje przede wszystkim wykonanie ścieżek w parku i ciągów pieszo-jezdnych, wprowadzenie oświetlenia, pielęgnację zieleni, nasadzenia nowej zieleni i zagospodarowanie rabat. W przyszłym roku montowane będą również ławy z informacjami o osiedlu i jego architektach, a także makieta osiedla - wyjaśnia Grażyna Adamczyk-Arns, prezes zarządu spółki Wrocławska Rewitalizacja.

Gdzie prace są najbardziej zaawansowane? W rejonie alei parkowej oraz przy budynku przy ulicy Tramwajowej 2. Od stycznia pracownicy prowadzili wycinkę i przycinkę drzew oraz krzewów. Wszystko pod ścisłym nadzorem dendrologa w uzgodnieniu z miejskim konserwatorem zabytków. Teraz trwają prace przy budowie ścieżek parkowych wzdłuż alei, montażu oświetlenia i budowie chodników oraz parkingu dla mieszkańców.

Przy ulicy Tramwajowej powstanie Plac Architektów z drzewami i ławkami, a których zostaną umieszczone informacje o architektach osiedla. Przed siedzibą Izby Architektów znajdzie się również makieta osiedla. Przed każdym domem stanie ławka z informacją o danym obiekcie. Mieszkańcy Wielkiej Wyspy będą mogli spacerować po żwirowych ścieżkach i brukowanych chodnikach. Oczywiście wzdłuż drzew, bo na WuWie pojawi się ich 41.

- Dzięki realizacji prac przestrzenie publiczne zyskają wizerunek adekwatny do ich rangi. Osiedle WuWA jest jednym z sześciu wybitnych osiedli modernistycznych w Europie i jako takie wymaga zadbanego otoczenia. Również dla mieszkańców osiedla będzie to znaczna poprawa jakości otaczających ich przestrzeni, które otrzymają parkowy, rekreacyjny charakter - deklaruje prezes Adamczyk -Arns.

Realizacja projektu rozpoczęła się w 2016 roku, jednak od 2010 roku realizowany jest program wspierania działań remontowych dla prywatnych właścicieli, z którego skorzystali już mieszkańcy m.in galeriowca czy też budynku wielorodzinnego przy ul. Tramwajowej.

Wrocławska WuWA (po niem. Mieszkanie i Miejsce Pracy) to zabytek na europejską skalę. Jest to bowiem jedno sześciu wzorcowych osiedli, które powstały w Europie w końcu lat 20-tych i na początku lat 30-tych, w ramach Wystaw Budowlanych organizowanych przez Werkbund.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska