Z Ossolineum do „centrum polszczyzny” — projekt edukacyjny Muzeum Pana Tadeusza

Materiał promocyjny Muzeum Pana Tadeusza Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Co mają ze sobą wspólnego Surochów na Podkarpaciu, podkrakowska Rudawa, Lipce Reymontowskie w pobliżu Łodzi, Łysów na Podlasiu, dolnośląskie Zagrodno oraz biblioteczne magazyny Ossolineum?

Na to pytanie odpowiada projekt edukacyjny realizowany od początku czerwca przez Muzeum Pana Tadeusza we współpracy z pięcioma szkołami z całej Polski. Organizatorzy zaprosili do udziału dzieci i młodzież z miejscowości, z którymi związani byli znani polscy pisarze, a których dzieła w rękopisach przechowywane są w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

W oparciu o te cenne manuskrypty oraz interdyscyplinarne działania edukacyjne uczniowie poszerzali wiedzę o ważnych dla polskiej kultury literatach oraz odkrywali dzieje swoich miejscowości. Przed wakacjami w czterech szkołach odbyły się przeprowadzone przez pracowników Muzeum Pana Tadeusza zdalne warsztaty z solarigrafii oraz zdalne lekcje — kontynuowane stacjonarnie przez nauczycieli i bibliotekarzy. We wrześniu w każdej placówce zrealizowano stacjonarnie drugą część warsztatów z solarigrafii oraz warsztaty z fotografii otworkowej. W projekcie wzięło udział w sumie piętnaście grup uczniów klas V–VIII z następujących szkół: Szkoły Podstawowej im. Aleksandra Fredry w Surochowie, Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Rudawie, Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Lipcach Reymontowskich, Szkoły Podstawowej w Łysowie, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zagrodnie.

Jakie były związki wymienionych miejscowości z wybitnymi literatami?

W Surochowie urodził się Aleksander Fredro, w Rudawie Henryk Sienkiewicz poszukiwał wakacyjnego odpoczynku (był już wówczas laureatem literackiej Nagrody Nobla), w Lipcach Reymontowskich została umiejscowiona akcja Chłopów, w Łysowie mieszkał przez kilka miesięcy młody Stefan Żeromski, zarabiając na życie jako guwerner. Szczególne miejsce zajmuje Zagrodno, w którym po II wojnie światowej odnaleziono Mickiewiczowski rękopis Pana Tadeusza, prezentowany na wystawie w Muzeum Pana Tadeusza.

„Tego nie wie Wikipedia! — literackie sensacje z naszej okolicy”

Projekt obejmował również konkurs literacki pod hasłem: „Tego nie wie Wikipedia! — literackie sensacje z naszej okolicy”. Jego uczestnicy mieli za zadanie stworzenie tekstów inspirowanych wydarzeniem łączącym wybranego pisarza i jego dzieła ze wskazaną miejscowością. Nagrodzone teksty oraz najlepsze zdjęcia wykonane podczas warsztatów fotograficznych znajdą się w publikacji podsumowującej projekt dostępnej na:
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/wp-content/uploads/2021/11/Z-Ossolineum-do-centrum-polszczyzny-2021-publikajca-3.pdf

Film podsumowujący projekt: https://youtu.be/H2fdtp261Tw

Więcej na: https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/z-ossolineum-do-centrum-polszczyzny/.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska