Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyłudzili ponad 111 mln złotych obracając egzotycznym drewnem. 25 osób z zarzutami

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
25 osób z zarzutami w aferze handlu egzotycznym drewnem. Zdjęcie ilustracyjne.
25 osób z zarzutami w aferze handlu egzotycznym drewnem. Zdjęcie ilustracyjne. policja.gov
Śledztwo w sprawie grupy przestępczej prowadzi Prokuratura Regionalna we Wrocławiu.

25 osób oskarżonych zostało o przestępstwa skarbowe, w tym poświadczania nieprawdy w celu - jak informuje wrocławska prokuratura - osiągnięcia korzyści majątkowych przy obrocie szlachetnym drewnem różnych gatunków. Akt oskarżenia dotyczący zorganizowanej grupy przestępczej trafił już do Sądu Okręgowego w Krakowie. Skala wyłudzeń to ponad 111 mln zł.

W toku śledztwa ustalono, że między rachunkami bankowymi kilkudziesięciu firm zajmujących się handlem drewnem i innymi artykułami przeprowadzono liczne operacje opiewające na znaczne kwoty. Przelewane środki finansowe miały pochodzić z kumulowania fikcyjnych kosztów lub z nienależnego zwrotu podatku VAT, wynikającego ze sprzedaży towarów na Słowacji i następnie do Czech.

Karuzela VAT i wyłudzenia na ponad 111 mln zł

Firmy objęte śledztwem dopuszczały się wyłudzenia podatku VAT w związku z rzekomym reeksportem towaru w postaci drewna szlachetnego różnych gatunków. W rzeczywistości, wbrew sporządzonym w tym zakresie poświadczającym nieprawdę dokumentom, do sprzedaży towaru w deklarowanych ilościach nie dochodziło. Faktycznie następował obrót drewnem innego asortymentu, bądź zlecano firmom transportowym „wożenie w kółko” tych samych partii towaru pomiędzy poszczególnymi elementami karuzeli. Drewno pochodziło od firm jednego z oskarżonych i były to zafoliowane odpady drewniane, pomalowane tak, aby były podobne do drewna egzotycznego.

Tak przygotowany obrót fakturowy możliwy był poprzez zorganizowanie grupy przestępczej, w której każda osoba miała ściśle określone zadania. Wykonana analiza przepływów środków finansowych pomiędzy ujawnionymi rachunkami bankowymi przewijających się w postępowaniu podmiotów gospodarczych pozwoliła na określenie licznych operacji bankowych na znaczne sumy pieniężne, pochodzące z nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie nie mniejszej niż 111 mln 657 tys. zł.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska