Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy herb Wrocławia odrestaurowany. Teraz można podziwiać go w pełnej krasie [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Historyczny herb Wrocławia został odnowiony z wielkim kunsztem i dokładnością. Został zamalowany przez nazistów w 1938 r. i tkwił pod farbą aż do remontu auli liceum
Historyczny herb Wrocławia został odnowiony z wielkim kunsztem i dokładnością. Został zamalowany przez nazistów w 1938 r. i tkwił pod farbą aż do remontu auli liceum Paweł Relikowski / Polska Press
Historyczny herb Wrocławia odkryty podczas tegorocznego remontu auli najstarszego liceum we Wrocławiu - Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Danuty Siedzikówny "Inki", został odrestaurowany. To unikatowa tarcza, drugiego takiego herbu nie ma w całym mieście.

Ścienne malowidło w stylu rokoko przedstawia cesarski, historyczny herb Wrocławia, który funkcjonował od 1530 r. do 1938 r. Wtedy władze nazistowskie podjęły decyzję o zmianie herbu miasta na dwuelementowy - w jego górnej, złotej części widniał orzeł śląski, a w czerwonej dolnej - Krzyż Żelazny. W Liceum Ogólnokształcącym nr 1 widniał od początku istnienia szkoły, czyli od roku 1907. Zamalowany został prawdopodobnie w 1938 r.

- Przeszkadzała wtedy jego "śląskość". Na herbie mamy śląskiego orła, Jana Ewangelistę, Jana Chrzciciela, lwa czeskiego. Te elementy wskazują mocną wielowarstwowość, wielokulturowość Wrocławia. Miasto było czeskie, niemieckie, dzisiaj jest miastem polskim. I na tym herbie to wszystko widać. Charakterystyczne "W", czyli Wratislavia łączy wszystkie elementy, które nawiązują do historii miasta. A ta była po prostu niewygodna dla ówczesnej władzy, która miała określony cel i dominację - opowiada Krzysztof Świercz z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Cenny herb został uratowany podczas tegorocznego remontu auli liceum, który kosztował gminę Wrocław blisko pół miliona złotych. Podczas oczyszczania ścian okazało się, że jedna z nich skrywa historyczną pamiątkę.

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk podjął decyzję, że malowidło zostanie odrestaurowane. Prace kosztowały miasto dodatkowe 115 tys. zł i trwały ponad 3 miesiące. Najtrudniejszą częścią przy rekonstrukcji były muzy po lewej i prawej stronie herbu. Sam herb zawiera w sobie złotą (pod orłem i Wratislavią) i srebrną (wokół Jana Chrzciciela) farbę, posiadającą w składzie prawdziwe drobinki tych drogocennych kruszców. Cała kolorystyka została odtworzona na podstawie archiwalnych szkolnych zdjęć.

- Cieszę się, że aula zyskała ten element. Chcemy, żeby herb z jednej strony zdobił naszą szkołę jako najstarsze liceum we Wrocławiu, ale z drugiej był atrakcją turystyczną dla wrocławian i turystów. Chcemy ich zapraszać, aby mogli podziwiać dzieło - mówi Marek Sempik, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Danuty Siedzikówny "Inki" we Wrocławiu.

Osoby, które chcą zobaczyć odnowiony historyczny herb Wrocławia na własne oczy, muszą umówić się wcześniej na wizytę w sekretariacie szkoły.

Przeczytaj także:

Zobaczcie zdjęcia:

Historyczny herb Wrocławia został odnowiony z wielkim kunsztem i dokładnością. Został zamalowany przez nazistów w 1938 r. i tkwił pod farbą aż do remontu auli liceum

Wyjątkowy herb Wrocławia odrestaurowany. Teraz można podziwi...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska