Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do rad osiedli we Wrocławiu. W tych okręgach głosowania nie będzie

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Wybory do Rady Osiedli we Wrocławiu. Zdjęcie ilustracyjne.
Wybory do Rady Osiedli we Wrocławiu. Zdjęcie ilustracyjne. Jarosław Jakubczak / Polska Presse
Do urn we Wrocławiu pójdziemy 17 października. Okazuje się jednak, że z powodu braku kandydatów nie wszędzie będziemy wybierać radnych.

Po zamknięciu list kandydatów na radnych osiedlowych, Miejska Komisja Wyborcza poinformowała, że lokalne samorządy powstaną w całym Wrocławiu, ale na niektórych osiedlach i okręgach głosowanie się nie odbędzie, a mandaty obejmą ci, którzy się zarejestrowali jako kandydaci. Dlaczego?

Głosowanie w wyborach do rad osiedli odbędzie się 17 października

Ale tylko na 44 z 48 wrocławskich osiedli. Na czterech osiedlach: Osobowice-Rędzin, Świniary, Pawłowice i Bieńkowice liczba zarejestrowanych kandydatów jest identyczna z liczbą miejsc w samorządzie osiedlowym. W takiej sytuacji ordynacja wyborcza wskazuje, że wszyscy zgłoszeni kandydaci otrzymują mandat radnych osiedlowych bez głosowania.

Z tych samych powodów głosowanie nie odbędzie się na części pięciu kolejnych osiedli. Chodzi o dwa okręgi wyborcze osiedli: Powstańców Śląskich oraz Huby, a także pojedyncze okręgi na Praczach Odrzańskich, Muchoborze Małym i Starym Mieście.

Liczba mandatów zależy od liczby mieszkańców

Łącznie Miejska Komisja Wyborcza zarejestrowała 1193 osoby ubiegające się o 786 mandatów (mogą wystąpić jeszcze nieznaczne różnice w ogólnej liczbie kandydatów po rozpatrzeniu złożonych odwołań). Liczba osób wchodzących w skład samorządu osiedlowego jest zależna od liczby mieszkańców. W przypadku osiedli mniej zaludnionych samorząd tworzy 15 osób. Natomiast na większych osiedlach w skład samorządu osiedlowego wejdzie 21 osób.

Niebawem Miejskie Biuro Wyborcze ogłosi imienne listy z nazwiskami kandydatów, będą one dostępne w postaci obwieszczeń rozlepionych w mieście oraz w internetowym serwisie specjalnym: www.wroclaw.pl/wyboryro.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu z powodu braku chętnych, Miejska Komisja Wyborcza zdecydowała się wydłużyć czas rejestracji kandydatów o tydzień. Nowych radnych osiedlowych powinniśmy poznać 18 października.

Czym zajmują się radni osiedlowi?

Mogą występować do władz miasta z wnioskami: o powstanie na osiedlu nowego domu kultury, szkoły, przedszkola, czy ośrodka sportu. Mogą inicjować zmiany w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej lub organizacji ruchu na osiedlu. Mogą wnioskować o stworzenie zieleńców, parków czy placów zabaw.

Jedną z najistotniejszych prerogatyw rada osiedli jest opiniowanie ilości i lokalizacji punktów sprzedaży alkoholu na osiedlu. Mają też prawo wnosić uwagi do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Radni osiedlowi mogą występować również o dotacje z miejskiej kasyna, np. na zamontowanie progów zwalniających, utworzenie dodatkowych przejść dla pieszych.

Rada osiedla zarządza finansami osiedla przyznanymi z budżetu miasta oraz występuje o dodatkowe pieniądze na swoje działania w tym świetlice środowiskowe, kluby seniora, festyny, imprezy okolicznościowe. Jest z czego czerpać - w latach 2020-21 Fundusz Osiedlowy został zasilony kwotą 40 mln złotych.

Radni mogą liczyć na miesięczne diety. Ich wysokość określają same rady na podstawie uchwał rady miejskiej.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska