Wójt z zarzutami znów może wygrać wybory. Czy będzie rządził...

  Wójt z zarzutami znów może wygrać wybory. Czy będzie rządził gminą?

  Zdjęcie autora materiału
  Malwina Gadawa

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wójt z zarzutami znów może wygrać wybory. Czy będzie rządził gminą?
  Prokuratura postawiła wójtowi gminy Oława zarzut korupcji. Sąd zawiesił wójta Jana K. w obowiązkach szefa gminy. Oznacza to, że wójt nie może rządzić teraz gminą. Zgodnie z prawem jednak, do czasu ewentualnego prawomocnego wyroku skazującego, może wystartować w najbliższych wyborach samorządowych. Kto będzie rządził gminą, jeżeli Jan K. wybory wygra?
  Wójt z zarzutami znów może wygrać wybory. Czy będzie rządził gminą?
  Jan K. został zatrzymany w swoim domu przez policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji z Łodzi. Wójt gminy Oława jest podejrzany o przyjęcie trzech łapówek od mieszkańca gminy. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy mają mieć związek z inwestycjami drogowymi.

  Sąd wójta zwolnił za kaucją i zawiesił w obowiązkach szefa samorządu. Oznacza to, że nie może on rządzić gminą. Czy w takim razie należy mu się wynagrodzenie? Tu zdania prawników były podzielone, ale prawnicy wojewody nie mają wątpliwości - wójtowi zawieszonemu w wykonywaniu obowiązków nie przysługuje wynagrodzenie.

  - Ani przepisy Kodeksu pracy, ani ustawy o pracownikach samorządowych nie regulują skutków zawieszenia pracownika w czynnościach służbowych w sferze stosunku pracy. Tak więc w pierwszej kolejności należy rozważyć dopuszczalność nabycia prawa do wynagrodzenia za czas nieświadczenia pracy na podstawie art. 81 § 1 kodeksu pracy. Przepis ten zawiera dwie przesłanki przyznania wynagrodzenia za czas nieświadczenia pracy. Po pierwsze, pracownik musi być gotowy do jej wykonywania. Gotowość do świadczenia pracy powinna być w tym przypadku rozumiana w znaczeniu prawnym (czyli nie jest równoznaczna z wolą samego zainteresowanego). Po drugie, przeszkoda w wykonywaniu pracy musi wynikać z przyczyny dotyczącej pracodawcy. W rozstrzyganym przypadku wójt nie spełnia żadnej z powyższych przesłanek nabycia prawa do wynagrodzenia. Orzeczony zakaz jest bowiem równoznaczny z brakiem gotowości do pracy w znaczeniu prawnym. Jest to więc prawna przeszkoda wykonywania pracy. Pracodawca ma wręcz w tej sytuacji obowiązek niedopuszczenia pracownika do pracy. Już jedynie z tego powodu pracownikowi zawieszonemu w czynnościach służbowych nie przysługuje prawo do wynagrodzenia. Ponadto w żadnym razie nie można w tym przypadku przyjąć, że przeszkoda wykonywania pracy wynika z przyczyny dotyczącej pracodawcy. Jest to przyczyna dotycząca pracownika - informuje Sylwia Jurgiel, rzeczniczka wojewody dolnośląskiego.

  Jan K. gminą Oława rządzi już od wielu lat, dokładnie to jego czwarta kadencja na stanowisku wójta. Wiadomo też, że przed wybuchem afery zapowiadał swój kolejny start w samorządowych wyborach. I wszystko wskazuje na to, że Jan K. będzie mógł ponownie ubiegać się o przychylność wyborców.

  - Dopóki nie ma prawomocnego wyroku na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, to wójt będzie mógł kandydować w wyborach - mówi Tomasz Szczepański, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Wrocławiu.

  Wójt, pomimo zarzutów, ma dużą szansę na wygraną w wyborach. Jan K. miał już w przeszłości kłopoty z prawem. Przed kilkoma laty został skazany przez sąd za kupowanie wyborczych głosów za alkohol. Mieszkańcy w wyborach ponownie wybrali go jednak na wójta. Jan K. od lat cieszy się sporym poparciem mieszkańców gminy Oława. W ostatnich wyborach wygrał w pierwszej turze.

  Pytanie, kto będzie rządził gminą, w przypadku ponownej wygranej Jan K., który jest zawieszony w wykonywaniu obowiązków?

  - To już będzie kwestia sądu, czy ponownie zastosuje środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w pełnieniu obowiązków. Wójt, jeżeli wystartuje w wyborach i je wygra, rozpocznie nową kadencję. Na pewno sąd nie będzie mógł się zwrócić z takim wnioskiem do czasu, kiedy formalnie wójt nie zacznie pełnić swoich obowiązków, czyli do czasu zaprzysiężenia - dodaje Tomasz Szczepański.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chory kraj

  zośka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  W tym chorym kraju wszystko jest możliwe. Nawet wójt zarządzający z ZK :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wójta na taczkę

  kalkulator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  A rządził gminą będzie młody, gniewny Michał RADO. Czego sobie i mieszkańcom gminy życzę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oława

  Janek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

  Wiadomo jak z PISu wójt to mu nic nie grozi i może startować w wyborach. Pis go oczyści i wybieli.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wolne żarty !

  schecio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Tak się stało , że to ,, fanatyk " PO . Do pudła z nim .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Państwo prawa

  PawelG (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Jeśli to prawda to państwo prawa jak się widzi!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nic mu nie grozi

  Jan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  Wystarczy, że należy do PIS i załatwione.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  agent

  Bolek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Co oni za bzdury opowiadają w tym biurze wyborczym, jakie ponowne stosowanie? Jan K. ma zastosowany zakaz pełnienia funkcji wójta i dopóki środek ten nie zostanie uchylony lub zmieniony to...rozwiń całość

  Co oni za bzdury opowiadają w tym biurze wyborczym, jakie ponowne stosowanie? Jan K. ma zastosowany zakaz pełnienia funkcji wójta i dopóki środek ten nie zostanie uchylony lub zmieniony to obowiązków wójta pełnić nie może, bez znaczenia jest ile w tym czasie razy odbędą się wybory. Nie ma to znaczenia czy rozpocznie nową kadencję. Oczywiście nie będąc skazanym startować w wyborach może, może je nawet wygrać, ale funkcji wójta pełnić nie będzie mógł. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo