Wspinaczka sportowa. Aleksandra Mirosław zwyciężczynią na inaugurację Pucharu Świata. Natalia Kałucka druga. Wyrównanie ''życiówki''

Mateusz Pietras
Aleksandra Mirosław
Aleksandra Mirosław ANTHONY ANEX/Associated Press/East News
Mistrzyni Europy Aleksandra Mirosław okazała się najlepsza w pierwszych zawodach Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas. W finale Polka pokonała rodaczkę Natalię Kałucką. Lublinianka wyrównała rekord świata. Trzecie miejsce zajęła Koreanka Jimin Jeong. Pojedynek o trzecie miejsce wygrała z Aleksandrę Kałucką. Premierowa rywalizacja miała miejsce w chińskim Wujiang.

Niemalże bezbłędny występ Polek w kwalifikacjach

Cztery Polki zobaczyliśmy w fazie pucharowej zawodów Pucharu Świata rozgrywanego w chińskim Wujiang. W otwierający sezon kwalifikacjach najlepiej wypadła druga w ogólnym rozrachunku wicemistrzyni Europy w sprincie Aleksandra Kałucka. Na szóstym miejscu w konkurencji szybkościowej uplasowała się rekordzistka globu Aleksandra Mirosław, a pozycję niżej mistrzyni świata z Moskwy z 2021 roku Natalia Kałucka. Prawo startu w 1/8 finału zagwarantowała sobie również dziesiąta Patrycja Chudziak.

W kwalifikacjach mężczyzn odpadł były mistrz świata Marcin Dzieński.

O włos od ''polskiego'' podium w Chinach

Najszybsza dzisiejszego dnia była Mirosław. Z każdym biegiem lublinianka stawał się coraz szybsza. W 1/8 finału uzyskała czas 6,61. Z kolei w ćwierćfinale i półfinale ściankę pokonała z czasem 6,33 s. W finale wyrównała swój najlepszy wynik w karierze - 6,24. Tym samym wyrównała rekord świata. W decydującym o końcowym zwycięstwie biegu rywalizowała z Natalią Kałucką (6,75).

Tuż za podium uplasowała się druga z sióstr - Aleksandra. W półfinale musiała uznać wyższość późniejszej dominatorki. W trakcie walki o jak najlepszy czas Polka popełniła błąd, w konsekwencji nie ukończyła pojedynku. Z kolei w walce o trzecie miejsce przegrała z piątą zawodniczką kwalifikacji Jimin Jeong z Korei Południowej.

W 1/8 finału odpadła Chudziak.

Kolejne zmagania na czas odbędą się w Salt Lake City (3-5 maja).

Kwalifikacje olimpijskie odbędą się w dwóch terminach. Najpierw zawodnicy i zawodniczki powalczą w Szanghaju (13-19 maja), a potem w Budapeszcie (19-23 czerwca).