Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławski Teatr Współczesny: Powrót do Kajzara

Małgorzata Matuszewska
Tomasz Cymerman: – Warto spojrzeć na wszystko wokół z nowej perspektywy i na nowo zdefiniować rzeczywistość
Tomasz Cymerman: – Warto spojrzeć na wszystko wokół z nowej perspektywy i na nowo zdefiniować rzeczywistość ©RAMUSPHOTOGRAPHY
Przed premierą "Paternoster” Helmuta Kajzara we Wrocławskim Teatrze Współczesnym w sobotę (7 czerwca) planowane jest wydarzenie artystyczne.

Reżyserował wiele sztuk Tadeusza Różewicza, którego uznawał za swojego mistrza. Helmut Kajzar, twórca teorii teatru meta-codziennego, wybitny dramatopisarz, reżyser, eseista, stał się bohaterem ważnych wydarzeń we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.
Już 14 czerwca na scenie przy ul. Rzeźniczej planowana jest premiera Paternoster, pierwszego dramatu Helmuta Kajzara, napisanego w 1969 roku. Spektakl reżyseruje Marek Fiedor, który podczas IIIForumEuropejskiej Stolicy Kultury w Kinie Nowe Horyzonty opowiedział o realizowanym we Współczesnym cyklu Strefy Kontaktu, poświęconym zdarzeniom pokrewnym z przedstawieniami wystawianymi na scenie przy ul. Rzeźniczej.
Tytuł Strefy Kontaktu został zapożyczony od Krzysztofa Zarębskiego, jednego z pierwszych polskich performerów, współpracownika Kajzara. – Kajzar nie jest wystawiany w polskich teatrach. Chcemy, by powrócił na sceny – mówił Marek Fiedor, do grona wielkich nieobecnych zaliczając też Tymoteusza Karpowicza.

CZYTAJFORUM ESK 2016 – TEATR

Dziś Teatr szuka statystów do udziału w performansie (przede wszystkim osób dojrzałych, o charakterystycznym wyglądzie). Spotkanie organizacyjne odbędzie się w teatrze przy ul. Rzeźniczej 12, w piątek o godz. 18. Uczestnicy performansu dostaną zaproszenia na próbę generalną Paternoster.
Performans, czyli działania w miejskiej przestrzeni, planowane w sobotę, 7 czerwca w godz. 13-15 w centrum miasta, przygotował Tomasz Cymerman. – Inspiracją dla mnie był manifest teatru meta-codziennego Kajzara – mówi. – Współczesny człowiek nie zauważa tego, co się dzieje wokół, będziemy prowokować ludzi, by spojrzeli na rzeczywistość z innej strony i zdefiniowali ją na nowo – dodaje.
Helmut Kajzar zwykle przeprowadzał swoje akcje z Krzysztofem Zarębskim. Razem starali się zwrócić uwagę na to, że życie to nic innego, jak przez wieki wypracowana umowność. Ostatnia taka akcja, pt. Teatr meta-codzienny. Samoobrona. Magiczny manifest, odbyła się we Wrocławiu w maju 1981 roku.
14 czerwca o godz. 18.30, przed premierą Paternoster, planowane jest ponowne wmurowanie tablicy poświęconej Helmutowi Kajzarowi, która została odsłonięta w 1983 roku, rok po śmierci artysty, a została zdjęta w czasie przebudowy teatru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska