Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławski start-up: Zmienią Ci numer konta na łatwy login

Bartłomiej Łata
Twórcy serwisu  (od lewej): Sławomir Zborowski i Marcin Wolniak chcą nawiązać współpracę m.in. z portalami aukcyjnymi
Twórcy serwisu (od lewej): Sławomir Zborowski i Marcin Wolniak chcą nawiązać współpracę m.in. z portalami aukcyjnymi Materiały.Przelejna.pl

Mało kto jest w stanie zapamiętać swój numer rachunku w banku. Pomoże w tym serwis przelejna.pl
Pomysłodawcą i zarazem twórcą start-upu przelejna.pl jest Sławomir Zborowski, który pełni też funkcję współwłaściciela całego projektu. Strona powstała na przełomie lipca i sierpnia.

- Pomysł wziął się poniekąd z lenistwa - mówi Marcin Wolniak z przelejna.pl. - Sam często wykonuję przelewy internetowe i zwyczajnie irytuje mnie ciągłe podawanie komuś długich, trudnych do zapamiętania i przepisania 26 cyfr. Zdarzało się, że druga strona przepisała źle numer IBAN i pieniądze trafiły do obcej osoby. Odkręcanie takiej pomyłki jest kłopotliwe i zajmuje dużo czasu .

Pomysł Sławomira Zborowskiego zakłada zamianę długiego i trudnego do zapamiętania numeru, na prosty i wygodny login. Na jego początku pojawia się zawsze znak „$”, żeby każdy się orientował, że kryje się tam numer konta bankowego. Ma więc znaczenie podobne jak „#” na Facebooku czy Twitterze.

Jak zmienić numer? Według twórców jest to dziecinnie proste. Na stronie przelejna.pl wpisujemy w oknie tekstowym numer konta bankowego, który chcemy zmienić na wygodny do zapamiętania login. Tu mamy do wyboru kilka dodatkowych opcji, jak np. określenie terminu wygaśnięcia loginu, czy jego ukrycie.

Domyślne ustawienia to widoczność dla każdego z nieograniczonym czasem użytkowania. System poprosi jeszcze o podanie adresu e-mail po to, by w razie konieczności przypomnieć użytkownikowi jego dane.

Wszystkie dane są odpowiednio zabezpieczone przed niepowołanym dostępem osób trzecich.

- System jest tak skonstruowany, że my fizycznie nie przechowujemy żadnych wrażliwych danych - zaznacza Marcin Wolniak. - Nawet jeśli by doszło do jakiegoś włamania, to włamywacz otrzyma jedynie numer konta oraz adres e-mail. Co będzie mógł z tym zrobić?

Twórcy starają się zainteresować pomysłem zwykłych użytkowników, czyli tak naprawdę każdego posiadacza konta bankowego. Rozmowy z bankami mają zaplanowane w późniejszym etapie.

- Chcemy współpracować z portalami aukcyjnymi i serwisami internetowymi, na których codziennie wykonuje się dużo przelewów i gdzie z powodzeniem możemy zaimplementować nasz pomysł - przyznaje Marcin Wolniak. - Będzie to niewątpliwe spore ułatwienie dla wszystkich użytkowników.

Inny przykład to podanie $loginu pracodawcy lub kontrahentowi, który zawsze będzie przelewał tam pieniądze. Po zmianie banku możemy w systemie zmienić numer konta, bez konieczności powiadamiania o zmianach.

Strona przelejna.pl ułatwi również internetowe transakcje. Zamiast przesyłać komuś numer konta, na który ma dokonać wpłaty, wystarczy podać swój $login.

- Nasz system na razie pozwala na podejrzenie, co kryje się pod takim $loginem, ale docelowo, gdy zainteresujemy pomysłem banki, zamiast wpisywać w okienku pełnych danych z numerem konta będzie można podać tylko $login - mówi Marcin Wolniak.

Serwis przelejna.pl sprawdzi się doskonale w sytuacji, gdy ktoś poprosi nas o numer konta. Trudno przywołać z pamięci długi szereg cyfr.

Marcin Wolniak przypomina, że istnieją wirusy, które po skopiowaniu do pamięci komputera numeru konta bankowego podmieniają go na numer hakera i nasze pieniądze trafiają do niego. - Nasz system niweluje ten problem - podkreśla Marcin Wolniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska